Արժանթինահայ Բարերար Յովսէփ Թահթայի Աջակցութիւնը Հայաստանի Ազգային Գրադարանին
Օրերս «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը իր արժանթինահայ բարերար Յովսէփ Թահթայի ֆինանսաւորմամբ սըրվըր եւ 5 համակարգիչ նուիրաբերած է Հայաստանի ազգային գրադարանին: Ձեռք բերուած սարքաւորումները կը համալրեն գրադարանի տեխնիկական սարքերու շարքը, կ’ընդլայնեն տպագիր տեղեկատուութեան թուայնացման ու պահպանման հնարաւորութիւնները գրադարանին մէջ: Այս մասին կը յայտնեն Հիմնադրամէն:
«Անցեալ տարի, երբ պարոն Թահթան այցելեց գրադարան, մեծ յուզմունք ապրեց` տեսնելով, որ թուայնացուող պարբերականներից մէկը Պոլսում լոյս տեսնող այն թերթն էր, որն իր մանկութեան տարիներին հայրն ընթերցում էր տանը: Մեր հայրենակիցը որոշեց շարունակել 2013թ.-ի իր գեղեցիկ նախաձեռնութիւնը, ինչի շրջանակներում գրադարանին նուիրաբերել էր այնքան անհրաժեշտ տեխնիկայ` սերուեր, լայնաֆորմատ սքաներ եւ 15 համակարգիչ»,- կը պատմէ Ազգային գրադարանի տնօրէն Տիգրան Զարգարեան եւ կը տեղեկացնէ, որ նուիրաբերուած սարքերուն շնորհիւ` այսօր 2 միլիոն մամուլի էջ, 6650 վերնագիր գիրք /1.7 միլիոն էջ/ առցանց հասանելի է հասարակութեան լայն շերտերուն:
Ներկայիս բարերարին հովանաւորութեամբ Հիմնադրամը մանկապարտէզ կը կառուցէ Արցախի Նորագիւղ համայնքին մէջ /Ասկերանի շրջան/:

Помощь аргентинского благотворителя-армянина Овсепа Тахтая Национальной библиотеке Армении
На днях Общеармянский фонд «Айастан» при финансировании своего  аргентинского благотворителя-армянина Овсепа Тахтая преподнес Национальной библиотеке Армении сервер и пять компьютеров, которые пополнят техническую базу библиотеки, расширят возможности оцифровки и сохранения печатной информации. Об этом сообщают из фонда.
«В прошлом году, когда господин Тахта посетил библиотеку, он пережил большое волнение, видя, что одним из оцифровываемых изданий является издающаяся в Константинополе газета, которую в годы его детства читал его отец. Наш соотечественник решил продолжить свою прекрасную инициативу 2013 года, в рамках которой преподнес библиотеке необходимую технику сервер, широкоформатный сканер и 15 компьютеров», – рассказывает директор Национальной библиотеки Тигран Заргарян, добавив, что благодаря подаренной технике сегодня 2 миллиона страниц прессы, 6650 книг (1,7 млн страниц) он-лайн доступны широким слоям общества.
Ныне фонд при спонсорстве благотворителя строит детский сад в общине Норагюх (Аскеранский район) Арцаха.