ՀՀ Պաշտպանութեան Նախարարը Վիրահայոց Թեմէն Ներս
2016 թուականի Դեկտեմբեր 16-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կեդրոնի Գալուստ Կիւլպէնկեան սրահին մէջ ոգեկոչուեցաւ հայերէն տպագիր Աստուածաշունչի 350-ամեակը:  Ձեռնարկը սկսաւ Թիֆլիսի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ եկեղեցւոյ երգչախումբի կատարմամբ «Տէրունական աղօթքով, ապա ‹‹Հրաշափառ››-ի հնչիւններու ներքոյ հանդիսաւորութեամբ դահլիճ բերուեցաւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Սրբատառ Կոնդակը` Աստուածաշունչի հայերէն տպագրութեան 350-ամեակին առիթով: Կոնդակը ընթերցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օգնական հոգեշնորհ Տէր Խորէն վարդապետ Յովհաննիսեան:
Ցուցադրուեցաւ տեսաֆիլմ` նուիրուած Ամսթերտամի մէջ Ոսկան Երեւանցիի ազգանուէր գործունէութեան, որուն արդիւնքով 1666 թուականին 5 հազար օրինակ տպաքանակով առաջին անգամ հայերէն Աստուածաշունչ տպագրուեցաւ:
Ձեռնարկը ամփոփեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տէր Վազգէն եպիսկոպոս Միրզախանեան: Իր օրհնութիւնը յղելով ներկաներուն, Թեմակալ առաջնորդը արժեւորեց հայերէն Աստուածաշունչի տպագրութեան դերն ու նշանակութիւնը, գնահատելով զայն որպէս ազգայինի պահպանութեան, գրի ու մշակոյթի զարգացման եւ քրիստոնէական հաւատքի ամրապնդման եզակի միջոց:
Սրբազան հայրն իր որդիական երախտագիտութիւնը յայտնեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, որ Սրբատառ Կոնդակով ամենուրէք, ներառեալ նաեւ Վիրահայոց թեմէն ներս, արժեւորուեցաւ եւ անմահացուեցաւ Աստուածաշունչի հայերէն տպագրութեան 350-ամեակը:
Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ եկեղեցւոյ Մակար Եկմալեան (խմբավար Սուետլանա Թաթոեւա) երգչախումբի կատարմամբ հնչեցին «Հայր մերը», «Հրաշափառ» «Վարանիմք», «Ով զարմանալի» եւ «Հրաշացան» շարականները, իսկ «Հայարտուն» կեդրոնի «Ներսէս Շնորհալի» երգչախումբը (խմբավար Մարի Ապուլեան, դաշնակահար` Կարէն Միրզոյեան) կատարեց Ներսէս Շնորհալիի «Նոր ծաղիկ», Մեսրոպ Մաշտոցի «Հայոց գիրեր» եւ Ռաֆայէլ Պատկանեանի «Օրօրոցային» երգերը:
Հանդիսութեան ընթացքին ցուցադրուեցան 1733 թուականին Վենետիկի մէջ Մխիթար Սեբաստացի Աբբահօր կողմէ հայերէն Աստուածաշունչի վերահրատարակութեան, 1786 եւ 1842 թուականներուն Տփխիսի, 1857 եւ 1895 թուականներուն Կոստանդնուպոլսոյ եւ այլ տարիներու հրատարակուած տպագիր օրինակները:
Ձեռնարկին ներկայ էին Վիրահայոց թեմի հոգեւոր դասը, Վրաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան դիւանագէտներ, համայնքային կառոյցներու ղեկավարներ, Թիֆլիսահայ մտաւորականներ, հասարակայնութեան ներկայացուցիչներ:  Ձեռնարկին իրականացման մասնակցած էին թեմի հոգեւոր դասը, «Հայարտուն» կեդրոնը, առաջնորդարանի պաշտօնէութիւնը:
Ձեռնարկը աւարտեց առաջնորդ Սրբազանի Պահպանիչ աղօթքով:
2016 թուականի Դեկտեմբեր 22-ին, պաշտօնական այցով Վրաստանի մէջ գտնուող ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեան, այցելեց Վիրահայոց թեմի Թիֆլիսի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ Եկեղեցի: Նախարարին ընդունեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տէր Վազգէն եպիսկոպոս Միրզախանեան հոգեւոր դասին հետ:
Նախարարը եւ իր պատուիրակութիւնը մոմեր վառեցին 13-րդ դարու կառոյց Սուրբ Գէորգ եկեղեցւոյ մէջ եւ աղօթք բարձրացուցին հինաւուրց տաճարին մէջ:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը ծաղկեպսակ զետեղեց Եկեղեցւոյ բակին մէջ հանգչող հայազգի զօրավարներ Միխայիլ Լորիս-Մելիքովի, Իւան Լազարեւի, Պորիս Շելքովնիքովի, Արզաս Տէր-Ղուկասովի շիրիմներուն:
Այնուհետեւ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կեդրոնի Գալուստ Կիւլպէնկեան սրահին մէջ կայացաւ ՀՀ պաշտպանութեան նախարարին եւ անոր ուղեկցող պատուիրակութեան հանդիպումը Թիֆլիսահայ համայնքի անդամներուն, Սամցխէ-Ջաւախքի տարածաշրջանի կառոյցներու ղեկավարներուն, համայնքային կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչներուն, մտաւորականներուն հետ:
Հիւրերուն Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Վրաստանի պետական օրհներգներու կատարմամբ ողջունեցին կեդրոնին մէջ գործող «Սուրբ Մովսէս Խորենացի» նախակրթարանի սաները:
Ողջունելով նախարարը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տէր Վազգէն եպիսկոպոսը անդրադարձ կատարեց պատմական այն ուղիին, որ իրար զօրակցելով կերտած են հայերն ու վրացիները, կանգնելով իրենց հայրենիքի պաշտպանութեան դիրքերուն, խաղաղութիւն եւ անվտանգութիւն ապահովելով իրենց ժողովուրդներուն:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեան, ողջունելով առաջնորդն ու  վիրահայերը, արժեւորեց եւ բարձր գնահատեց Հայոց Եկեղեցւոյ դերը հայ ժողովուրդի կեանքին մէջ ինչպէս Հայաստանի մէջ, այնպէս ալ Սփիւռքի ու Հայոց բանակին մէջ: ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը խօսեցաւ հայ-վրացական դարաւոր բարեկամութեան մասին, նշելով, որ մեր երկու ժողովուրդներու, երկիրներու միջեւ երբեք որեւէ լուրջ բախում, տարաձայնութիւն չէ եղած: Նախարար Սարգսեան արժեւորեց այն, որ պատմականօրէն հարեւան երկիրները նոյն արժեհամակարգը եւ քրիստոնեայ հաւատքը կրողներ են: ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը ի մասնաւորի խօսեցաւ տարածաշրջանի  անվտանգութեան ապահովման եւ խաղաղութեան պահպանութեան գործին մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Վրաստանի զինուած ուժերու համագործակցութեան հեռանկարներուն մասին:
Վրաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան ռազմական կցորդ, գնդապետ Սամուէլ Ռամազեան ընթերցեց ՀՀ նախարար Վիգէն Սարգսեանի հրամանագիրը` ղարաբաղեան պատերազմի ազատամարտիկներ թիֆլիսաբնակ Սթանիսլաւ Մանուկեանին, Արթուր Պէկլեանին եւ «Հայարտուն» կեդրոնի տնօրէն Լեւոն Չիդիլեանին Գարեգին Նժդեհ մետալով պարգեւատրելու մասին:
Մեծարգոյ նախարարը պատասխանեց ներկաները հետաքրքրող հարցերուն:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարարն իր հանդիպումը աւարտեց հայ համայնքին ուղղուած գալիք ամանորի բարեմաղթանքով:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեանին կ’ուղեկցէին առաջին փոխնախարար Դաւիթ Տոնոյեան, զօրավար Էնրիքօ Ապրիամովը եւ պատուիրակութեան միւս անդամները:

Министр обороны РА в армянской епархии Грузии
В зале «Галуст Гюльбенкян» центра «Айартун» армянской епархии Грузии 16 декабря отмечалось 350-летие первой армянской печатной Библии. Мероприятие началось молитвой «Терунакан» в исполнении хора кафедральной церкви Св. Геворг Тбилиси, затем под звуки «Грашапар» в зал был торжественно внесен Священный Кондак Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II по случаю 350-летия первой печатной армянской Библии. Его зачитал помощник предстоятеля армянской епархии Грузии вардапет Хорен Ованнисян.
Был показан видеофильм, посвященный патриотической деятельности в Амстердаме Воскана Ереванци, результате чего в 1666 году тиражом 5 тысяч экземпляров была впервые напечатана на армянском языке Библия.
Завершил мероприятие предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян. Благословив присутствующих, глава епархии высоко оценил роль и значение издания первой армянской Библии, оценив ее как уникальное средство сохранения национального, развития письменности и культуры и укрепления христианской веры.
Святейший Отец выразил сыновнюю признательность Его Святейшеству Католикосу Всех армян Гарегину II, Священным Кондаком которого повсюду, в том числе и в армянской епархии Грузии, был оценено и получило бессмертие 350-летие издания армянской Библии.
В исполнении хора «Макар Екмалян» кафедральной церкви Св.Геворг армянской епархии Грузии (хормейстер Светлана Татоева) прозвучали шараканы «Айр мер», «Грашапар», «Варанимк», «Ов зарманали» и «Грашацан», а хор «Нерсес Шнорали» центра «Айартун» (хормейстер Мари Абулян, пианист Карен Мирзоян) исполнил «Нор цагик» Нерсеса Шнорали, «Айоц грер» Месропа Маштоца» и «Колыбельную» Рафаеля Патканяна.
В ходе мероприятия были продемонстрированы печатные экземпляры армянской «Библии», переизданные в 1733 году в Венеции аббатом Мхитаром Себастаци, в 1786 и 1842гг. в Тпхисе, в 1857 и 1895гг. в Константинополе и в другие годы.
На мероприятии присутствовали духовное сословие армянской епархии Грузии, дипломаты посольства Ра в Грузии, руководители общинных структур, армянская интеллигенция Тбилиси, представители общественности. В реализации мероприятия участвовали духовное сословие епархии, центр «Айартур», руководство предстоятельства.
Находящийся с официальным визитом в Грузии министр обороны РА Виген Саркисян 22 декабря посетил кафедральную церковь Св.Геворг армянской епархии Грузии. Министра принял предстоятель епархии епископ Вазген Мирзаханян вместе с духовным сословием.
Министр и члены сопровождающей его делегации зажгли свечи в построенной в XIII веке церкви Св.Геворг, вознесли молитвы в старинном храме.
Министр обороны РА возложил венок на могилы покоящихся во дворе церкви армянских генералов Михаила Лорис-Меликова, �?вана Лазарева, Бориса Шелковникова, Арзаса Тер-Гукасова.
Затем в зале «Галуст Гюльбенкян» центра «Айартун» состоялась встреча министра обороны РА и сопровождающей его делегации с представителями армянской общины Тбилиси, руководителями структур региона Самцхе-Джавахк, представителями общинных организаций и интеллигенции.
�?сполнением государственных Гимнов Республики Армения и Грузии гостей приветствовали воспитанники дошкольного учреждения «Святой Мовсес Хоренаци», функционирующего при центре.
Приветствовав министра, предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян коснулся исторического пути, пройденного, поддерживая друг друга, армянами и грузинами, встав на позициях защиты своих Отечеств, обеспечивая своим народам мир и безопасность.
Министр обороны РА Виген Саркисян, приветствовав предстоятеля и армян Грузии, высоко оценил роль Армянской церкви в жизни армянского народа как в Армении, так и в Диаспоре, и в Армянской армии. Он говорил о многовековой армяно-грузинской дружбе, отметив, что между двумя нашими народами и странами никогда не было серьезных столкновений, разногласий. Министр Саркисян отметил важность того обстоятельства, что исторически соседние страны, являются носителями единой системы ценностей и христианской веры. Он, в частности, говорил о перспективах сотрудничества вооруженных сил Армении и Грузии в целях сохранения в регионе мира и обеспечения безопасности.
Военный атташе посольства РА в Грузии полковник Самвел Рамазян зачитал приказ министра обороны РА Вигена Саркисяна о награждении ополченцев Карабахской войны, жителей Тбилиси Станислава Манукяна, Артура Бегляна и директора центра «Айартун» Левона Чидиляна медалью «Гарегин Ндже».
Глава оборонного ведомства ответил также на вопросы присутствующих, и завершил встречу добрыми пожеланиями армянской общине по поводу Нового года.
Министра обороны РА Вигена Саркисяна сопровождали первый заместитель министра Давид Тоноян, генерал-лейтенант Энрико Априамов и другие члены делегации.