ՀՀ Պաշտպանութեան Նախարարը Վիրահայոց Թեմէն Ներս
2016 թուականի Դեկտեմբեր 16-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կեդրոնի Գալուստ Կիւլպէնկեան սրահին մէջ ոգեկոչուեցաւ հայերէն տպագիր Աստուածաշունչի 350-ամեակը:  Ձեռնարկը սկսաւ Թիֆլիսի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ եկեղեցւոյ երգչախումբի կատարմամբ «Տէրունական աղօթքով, ապա ‹‹Հրաշափառ››-ի հնչիւններու ներքոյ հանդիսաւորութեամբ դահլիճ բերուեցաւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Սրբատառ Կոնդակը` Աստուածաշունչի հայերէն տպագրութեան 350-ամեակին առիթով: Կոնդակը ընթերցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օգնական հոգեշնորհ Տէր Խորէն վարդապետ Յովհաննիսեան:
Ցուցադրուեցաւ տեսաֆիլմ` նուիրուած Ամսթերտամի մէջ Ոսկան Երեւանցիի ազգանուէր գործունէութեան, որուն արդիւնքով 1666 թուականին 5 հազար օրինակ տպաքանակով առաջին անգամ հայերէն Աստուածաշունչ տպագրուեցաւ:
Ձեռնարկը ամփոփեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տէր Վազգէն եպիսկոպոս Միրզախանեան: Իր օրհնութիւնը յղելով ներկաներուն, Թեմակալ առաջնորդը արժեւորեց հայերէն Աստուածաշունչի տպագրութեան դերն ու նշանակութիւնը, գնահատելով զայն որպէս ազգայինի պահպանութեան, գրի ու մշակոյթի զարգացման եւ քրիստոնէական հաւատքի ամրապնդման եզակի միջոց:
Սրբազան հայրն իր որդիական երախտագիտութիւնը յայտնեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, որ Սրբատառ Կոնդակով ամենուրէք, ներառեալ նաեւ Վիրահայոց թեմէն ներս, արժեւորուեցաւ եւ անմահացուեցաւ Աստուածաշունչի հայերէն տպագրութեան 350-ամեակը:
Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ եկեղեցւոյ Մակար Եկմալեան (խմբավար Սուետլանա Թաթոեւա) երգչախումբի կատարմամբ հնչեցին «Հայր մերը», «Հրաշափառ» «Վարանիմք», «Ով զարմանալի» եւ «Հրաշացան» շարականները, իսկ «Հայարտուն» կեդրոնի «Ներսէս Շնորհալի» երգչախումբը (խմբավար Մարի Ապուլեան, դաշնակահար` Կարէն Միրզոյեան) կատարեց Ներսէս Շնորհալիի «Նոր ծաղիկ», Մեսրոպ Մաշտոցի «Հայոց գիրեր» եւ Ռաֆայէլ Պատկանեանի «Օրօրոցային» երգերը:
Հանդիսութեան ընթացքին ցուցադրուեցան 1733 թուականին Վենետիկի մէջ Մխիթար Սեբաստացի Աբբահօր կողմէ հայերէն Աստուածաշունչի վերահրատարակութեան, 1786 եւ 1842 թուականներուն Տփխիսի, 1857 եւ 1895 թուականներուն Կոստանդնուպոլսոյ եւ այլ տարիներու հրատարակուած տպագիր օրինակները:
Ձեռնարկին ներկայ էին Վիրահայոց թեմի հոգեւոր դասը, Վրաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան դիւանագէտներ, համայնքային կառոյցներու ղեկավարներ, Թիֆլիսահայ մտաւորականներ, հասարակայնութեան ներկայացուցիչներ:  Ձեռնարկին իրականացման մասնակցած էին թեմի հոգեւոր դասը, «Հայարտուն» կեդրոնը, առաջնորդարանի պաշտօնէութիւնը:
Ձեռնարկը աւարտեց առաջնորդ Սրբազանի Պահպանիչ աղօթքով:
2016 թուականի Դեկտեմբեր 22-ին, պաշտօնական այցով Վրաստանի մէջ գտնուող ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեան, այցելեց Վիրահայոց թեմի Թիֆլիսի Սուրբ Գէորգ առաջնորդանիստ Եկեղեցի: Նախարարին ընդունեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տէր Վազգէն եպիսկոպոս Միրզախանեան հոգեւոր դասին հետ:
Նախարարը եւ իր պատուիրակութիւնը մոմեր վառեցին 13-րդ դարու կառոյց Սուրբ Գէորգ եկեղեցւոյ մէջ եւ աղօթք բարձրացուցին հինաւուրց տաճարին մէջ:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը ծաղկեպսակ զետեղեց Եկեղեցւոյ բակին մէջ հանգչող հայազգի զօրավարներ Միխայիլ Լորիս-Մելիքովի, Իւան Լազարեւի, Պորիս Շելքովնիքովի, Արզաս Տէր-Ղուկասովի շիրիմներուն:
Այնուհետեւ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կեդրոնի Գալուստ Կիւլպէնկեան սրահին մէջ կայացաւ ՀՀ պաշտպանութեան նախարարին եւ անոր ուղեկցող պատուիրակութեան հանդիպումը Թիֆլիսահայ համայնքի անդամներուն, Սամցխէ-Ջաւախքի տարածաշրջանի կառոյցներու ղեկավարներուն, համայնքային կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչներուն, մտաւորականներուն հետ:
Հիւրերուն Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Վրաստանի պետական օրհներգներու կատարմամբ ողջունեցին կեդրոնին մէջ գործող «Սուրբ Մովսէս Խորենացի» նախակրթարանի սաները:
Ողջունելով նախարարը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տէր Վազգէն եպիսկոպոսը անդրադարձ կատարեց պատմական այն ուղիին, որ իրար զօրակցելով կերտած են հայերն ու վրացիները, կանգնելով իրենց հայրենիքի պաշտպանութեան դիրքերուն, խաղաղութիւն եւ անվտանգութիւն ապահովելով իրենց ժողովուրդներուն:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեան, ողջունելով առաջնորդն ու  վիրահայերը, արժեւորեց եւ բարձր գնահատեց Հայոց Եկեղեցւոյ դերը հայ ժողովուրդի կեանքին մէջ ինչպէս Հայաստանի մէջ, այնպէս ալ Սփիւռքի ու Հայոց բանակին մէջ: ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը խօսեցաւ հայ-վրացական դարաւոր բարեկամութեան մասին, նշելով, որ մեր երկու ժողովուրդներու, երկիրներու միջեւ երբեք որեւէ լուրջ բախում, տարաձայնութիւն չէ եղած: Նախարար Սարգսեան արժեւորեց այն, որ պատմականօրէն հարեւան երկիրները նոյն արժեհամակարգը եւ քրիստոնեայ հաւատքը կրողներ են: ՀՀ պաշտպանութեան նախարարը ի մասնաւորի խօսեցաւ տարածաշրջանի  անվտանգութեան ապահովման եւ խաղաղութեան պահպանութեան գործին մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Վրաստանի զինուած ուժերու համագործակցութեան հեռանկարներուն մասին:
Վրաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան ռազմական կցորդ, գնդապետ Սամուէլ Ռամազեան ընթերցեց ՀՀ նախարար Վիգէն Սարգսեանի հրամանագիրը` ղարաբաղեան պատերազմի ազատամարտիկներ թիֆլիսաբնակ Սթանիսլաւ Մանուկեանին, Արթուր Պէկլեանին եւ «Հայարտուն» կեդրոնի տնօրէն Լեւոն Չիդիլեանին Գարեգին Նժդեհ մետալով պարգեւատրելու մասին:
Մեծարգոյ նախարարը պատասխանեց ներկաները հետաքրքրող հարցերուն:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարարն իր հանդիպումը աւարտեց հայ համայնքին ուղղուած գալիք ամանորի բարեմաղթանքով:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարար Վիգէն Սարգսեանին կ’ուղեկցէին առաջին փոխնախարար Դաւիթ Տոնոյեան, զօրավար Էնրիքօ Ապրիամովը եւ պատուիրակութեան միւս անդամները:

On December 16, 2016, the Calouste Gulbenkian Hall of Hayartun Center of the Georgian-Armenian Diocese hosted a ceremony commemorating the 350th anniversary of the printing of the Armenian version of the Bible. The event began with a performance by the choir of the St. Gevorg Armenian Church of Tbilisi, after which the Sacred Condac of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians devoted to the 350th anniversary of the Armenian printing of the Bible was solemnly brought to the hall and read by assistant to the Primate of the Georgian-Armenian Diocese, Rev. Fr. Archimandrite Khoren Hovhannisyan.
The event featured the showing of a video devoted to the pro-national activities of Voskan of Yerevan, who printed 5,000 copies of the Armenian version of the Bible for the first time in 1666 in Amsterdam.
At the end of the event, Primate of the Armenian Diocese of Georgia, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan gave his blessings to the gathered, appreciated the role and significance of the printing of the Bible and assessed it as a unique way of preserving the Armenian identity, enhancing Armenian culture and literature and reinforcing the Christian faith.
His Holiness expressed his gratitude to His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians for appreciating and eternalizing the 350th anniversary of the printing of the Armenian version of the Bible everywhere, including at the Georgian-Armenian Diocese.
The Makar Yekmalyan Choir (choirmaster Svetlana Tatoyeva) of the St. Gevorg Armenian Church of the Georgian-Armenian Diocese performed the psalms “Hayr Mer”, “Hrashapar”, “Varanimk”, “Ov Zarmanali” and “Hrashatsan”, and the Nerses Shnorhali Choir of Hayartun Center (choirmaster Mary Abulyan, pianist Karen Mirzoyan) performed Nerses Shnorhali’s “New Flower”, Mesrop Mashtots’s “Armenian Letters” and Rafael Patkanyan’s “Lullaby”.
The ceremony included the showing of the print copies of Armenian version of the Bible republished by Abbot Mekhitar Sebastatsi in 1733 in Venice, as well as the print copes of the Bible published in Tpkhis in 1786 and 1842, in Constantinople in 1857 and 1895 and in other years.
Among the attendees were clergymen of the Georgian-Armenian Diocese, diplomats of the RA Embassy in Georgia, heads of community organizations, as well as Armenian intellectuals and public figures of Tbilisi. Among the participants were the clergy, members of the Hayartun Center and officials representing the Armenian Prelacy.
The event ended with His Holiness’s Prayer for Protection.
On December 22, 2016, RA Minister of Defense Vigen Sargsyan, who is on an official visit to Georgia, visited the St. Gevorg Armenian Church of the Georgian-Armenian Diocese in Tbilisi where he was received by the clergy and Primate of the Armenian Diocese of Georgia, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan.
The Minister and his delegation lit candles and said a prayer in the 13th century St. Gevorg Church.
The Minister of Defense laid a wreath near the tombs of the late Armenian generals Mikhail Loris-Melikov, Ivan Lazarev, Boris Shelkovnikov and Arzas Ter-Ghukasov in the yard of the Church.
Afterwards, the Calouste Gulbenkian Hall of Hayartun Center of the Georgian-Armenian Diocese hosted the meeting of the RA Minister of Defense and his delegation with members of the Armenian community of Tbilisi, the heads of organizations of Samtskhe-Javakhk region, representatives of community organizations and intellectuals.
The children of the Saint Movses Khorenatsi Pre-School of the Center greeted the guests with their performances of the national anthems of the Republic of Armenia and Georgia.
Greeting the Minister, Primate of the Georgian-Armenian Diocese, Fr. Bishop Vazgen touched upon the history that the Georgians and Armenians have shaped by standing up for their homelands and ensuring peace and security for their nations.
Greeting the Primate and the Georgian-Armenians, RA Minister of Defense Vigen Sargsyan valued and highly appreciated the role of the Armenian Church in the lives of the Armenians in Armenia, abroad and in the Armenian Army. The Minister of Defense talked about the centuries-old Georgian-Armenian friendship, stating that there has never been any serious clash or discord between the two nations and countries. Minister Sargsyan appreciated the fact that the historically neighboring countries are bearers of the same value system and the Christian faith. The Minister particularly talked about the perspectives of cooperation between the armed forces of Georgia and the Republic of Armenia in ensuring security and maintaining peace in the region.
Military attaché of the RA Embassy in Georgia, Colonel Samvel Ramazyan read the order of RA Minister of Defense Vigen Sargsyan on awarding Tbilisi-based freedom fighters of the Karabakh war Stanislav Manukyan, Artur Beglyan and Director of Hayartun Center Levon Chidilyan with the Garegin Nzhdeh Medal.
The distinguished Minister answered questions from the attendees.
The Minister ended his meeting by wishing the Armenians of Georgia a Happy New Year.
RA Minister of Defense Vigen Sargsyan was accompanied by First Deputy Minister Davit Tonoyan, Lieutenant-General Enrico Apriamov and the other members of the delegation.