Կեսարիոյ Սուրբ Աստուածածին Եկեղեցին Կը Վերակառուցուի Ու Կը Դառնայ Ցուցասրահ
Թուրքիոյ Քայսերու (պատմական Կեսարիա) քաղաքին մօտ 40 տարի որպէս մարզական կեդրոն ծառայած հայկական Սուրբ Աստուածածին եկեղեցւոյ վերակառուցման ընթացքին փակցուած ցուցապաստառին վրայ «Եկեղեցի» գրութիւնը քաղաքացիներու զայրոյթի պատճառ դարձած է:
Այս մասին ինչպէս կը տեղեկացնէ «Ակօս» պարբերականը, «Եկեղեցւոյ վերակառուցման աշխատանքներ» ցուցապաստառի դէմ հնչած քննադատութիւններէն ետք ցուցանակը
փոխուած է եւ տեղադրուած է «Մշակոյթի եւ արուեստի կեդրոնի շինարարութիւն» գրութիւնը:
Եկեղեցին մօտ 40 տարի ծառայած է որպէս մարզական  ձեռնարկներու վայր: Քայսերի բնակիչները տեղի ունեցածը կը կապեն վարչապետ Ռեճէպ Թայիպ Էրտողանի վերջին յայտարարութեան հետ այն մասին, որ ճանապարհ կառուցելու համար, եթէ հարկ ըլլայ, մզկիթ ալ կը քանդեն:
«Ակօս»-ի հետ զրոյցի ընթացքին Քայսերի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը տեղեկացուցած է, որ ներկայիս քաղաքին մէջ կը վերակառուցուի 20 պատմական շինութիւն, եւ տարիներ շարունակ որպէս մարզական կեդրոն ծառայած Սուրբ Աստուածածին եկեղեցին պիտի վերածուի ցուցասրահի:
Ան նշած է, որ  քանի  եկեղեցին հայկական ճարտարապետութեան նմուշ է, վերակառուցման համար հայ ճարտարապետի հետ պիտի համագործակցին: Պիտի վերակառուցուի նաեւ դեռեւս գործող Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ եկեղեցին:
Պաշտօնեան յայտարարած է, որ առաջին պաստառը պարզապէս իրենց ցուցանիշներուն չէր համապատասխաներ եւ փոխուած է միայն այդ պատճառով:

Армянская церковь Сурб Аствацацин Кесарии будет реконструирована и станет галереей
Слово «церковь» на плакате, извещающем о реконструкции армянской церкви Сурб Аствацацин (Святая Богородица) в городе Кайсери (историческая Кесария) в Турции, которая на протяжении 40 лет служила, как спортивный центр, стало поводом для недовольства в среде граждан. Как передает издание «Акос», после критики плаката с надписью «работы по реконструкции церкви» он был заменен, и на его месте появился плакат с надписью «строительство центра культуры и искусства». На протяжении почти 40 лет церковь служила местом проведения спортивных мероприятий.
Население Кайсери связывает произошедшее с последним заявлением премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что ради строительства дорог, если понадобится, то разрушат и мечеть.
В беседе с «Акос», представитель мэрии Кайсери сообщил, что ныне в городе реконструируется 20 исторических строений, и служившая на протяжении многих лет в качестве спортивного центра церковь Сурб Аствацацин будет превращена в галерею.
Он отметил, что, поскольку церковь является образцом армянской архитектуры, в ходе реконструкции будут контактировать с армянским архитектором. Будет реконструирована и пока действующая там церковь Сурб Григор Лусаворич. Чиновник заявил, что первый плакат просто не соответствовал их параметрам и поэтому был заменен.