Ուրախ Լուր. Հայ Երիտասարդը Ղազախստանի «Ոսկէ Գիրքին ՄԷջ»
Դեկտեմբեր 12-ին Ղազախստանի Քոստանա քաղաքին մէջ իսկական տօնակատարութիւն էր, որուն կը մասնակցէր նաեւ մարզի ղեկավարը: Ամփոփուեցան տարուան արդիւնքները, եւ տարբեր անուանակարգերու մէջ 12 մարդ դարձաւ դափնեկիր:
«Հայերն այսօր»-ը ուրախ է տեղեկացնելու, որ անոնց մէջ էր նաեւ մեր հայրենակից Հրաչ Մարտիրոսեանը, որ արձանագրուեցաւ Ղազախստանի երիտասարդութեան «Ոսկէ գիրքին մէջ»: Հրաչը այդ բարձր պատուին արժանացած է ոչ միայն իր գիտելիքներու, երգարուեստի եւ ազգային պարերու կատարման ոլորտին մէջ ցուցաբերած յաջողութիւններուն, այլեւ հասարակական աշխոյժ գործունէութեան, համայնքային կեանքին մէջ ունեցած մեծ ներդրման համար:
Աւելցնենք, որ Հրաչ Մարտիրոսեան Սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն» ծրագիրի առաջին մասնակիցներէն է, որ հէնց այդ օրերուն իրեն համար «յայտնագործեց» Հայաստանը, կապուեցաւ անոր հետ ու այդ օրուընէ սկսած` ամէն տարի կ’այցելէ հայրենիք, կը մասնակցի հայապահպանական շատ ծրագիրներու:
Ի դէպ, Մարտիրոսեաններու ընտանիքը ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, Համաշխարհային հայկական կոնգրէսի եւ Ռուսաստանի հայերու միութեան կողմէ իրականացուող «Հայապահպանութեան գործին մէջ նշանակալի աւանդի համար» համահայկական մրցանակաբաշխութեան «Լաւագոյն հայկական ընտանիք» անուանակարգին մէջ այս տարի արժանացած է 3-րդ մրցանակի:

Радостная весть: Молодой армянин – в «Золотой книге» Казахстана
Радостное оживление царило 12 декабря в городе Кустанай Казахстана, в нем участвовало и руководство области. Подведены итоги года, и 12 человек в разных номинациях признаны лауреатами.
«Армяне сегодня» рада сообщить, что среди них оказался и наш соотечественник Грач Мартиросян, занесенный в «Золотую книгу» молодежи Казахстана. Столь высокойчести Грач удостоился не только за успехи в знаниях, песенном искусстве и исполнении национальных танцев, но и активную общественную деятельность, большой вклад в общинную жизнь.
Добавим, что Грач Мартиросян – один из первых участников программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», который в те дни «раскрыл» для себя Армению, привязался к ней и с того дня каждый год приезжает на Родину, участвует во многих программах по сохранению армянства.
Кстати, семья Мартиросянов в нынешнем году удостоилась 3-й премии в номинации «Лучшая армянская семья» Общеармянского конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства», организуемого Министерством Диаспоры РА, Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России.