Զատիկ Յովհաննէս-Պալապանեան .«Ինծի Համար Հայրենիքը Միշտ Ալ Եղած Է Այդ Գեղեցիկ Աղջիկը Իմ Երեւակայութեանս Մէջ» Կամ` «Չէ՞ Որ Բժիշկ-Սրտաբանն Ալ Աստուծոյ Ստեղծած Մարդ Է»
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ «Ակցիա առողջութիւն. Հայաստան-Ֆրանսա» կազմակերպութեան նախաձեռնութեամբ հոկտեմբեր 25-ին մեկնարկած սրտաբանութեան եւրոկովկասեան 4-րդ համաժողովին կը մասնակցէին աշխարհի տարբեր երկիրներէ Հայաստան ժամանած 50 սրտաբաններ, ինչպէս նաեւ` 180 սրտաբան Հայաստանէն  եւ Արցախէն:
«Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցած է Սուրիայէն Հայաստան տեղափոխուած եւ «Քանկոր» սիրտ-անօթային բժշկական կեդրոնին մէջ աշխատանքի անցած բժիշկ-սրտաբան Զատիկ Յովհաննէս Պալապանեանի հետ:
Պարո´ն  Յովհաննէս – Պալապանեան, ո՞ւր ուսանած էք սրտաբանութիւնը:
– Սուրիա, Հալէպ ուսանած եմ: Աւարտած եմ թերապիայի բաժինը, որմէ ետք 3 տարի խորացած եմ «conservative» պահպանողական սրտաբանութեան մէջ, այնուհետեւ` «invasive» ներխուժող
սրտաբանութեան: 2012-ի սեպտեմբեր 25-ին տեղափոխուած ենք Հայաստան:
Ընտանիքս` մայրս, տիկինս եւ ես, շատ մեծ փափաք ունէինք Հայաստան գալու, անոր նպաստեց նաեւ իմ ծննդավայր Սուրիոյ մէջ սկսած պատերազմը:
Եկաք հիմնաւորապէ՞ս, թէ՞ որոշած էք լիակատար խաղաղութեան հաստատումէն ետք վերադառնալ Սուրիա:
– Այս հարցումը դժուար է այն առումով, որ Հալէպը իմ ծննդավայրս է, եւ ես ապրած եմ այնտեղ 32 տարի, բայց Հայաստան գալով, աշխատանք ունենալով` յոյս ունենանք, որ այստեղ կրնանք ընտելանալ եւ մեր կեանքը հիմնովին այստեղ շարունակել: Մեզի համար Սուրիայէն Հայաստան տեղափոխուիլը օտարութիւն չենք համարեր, որովհետեւ Հայաստանը մեր Հայրենիքն է, ուր մեզի շատ լաւ ընդունեցին, օգնեցին, շրջապատեցին սիրով, ջերմութեամբ:
Մինչեւ Սուրիոյ մէջ պատերազմական գործողութիւններ սկսիլը երբեւէ մտածած
է՞ք Հայաստան տեղափոխուելու մասին:
– Անպայմա´ն: Ես ալ, Հալէպի բոլոր հայերն ալ միշտ մտածած են այդ մասին, բայց միշտ վախցուցած է ֆինանսական վիճակը. մարդիկ իրենց գործը, իրենց տուները չէին ուզեր ձգել: Ես անձամբ 2004-ին մասնակցած եմ Համահայկական երիտասարդական հաւաքին, 2009-ին, իբրեւ Սուրիոյ ներկայացուցիչ,
եւրոկովկասեան համագումարին  մասնակցած եմ… Միշտ ալ ունեցած ենք Հայաստանի մէջ ապրելու մտադրութիւն:
Ընտանիքէն ո՞վ էր ամէնէն շատ որ կը փափաքէր Հայաստան գալ:
– Բոլորս: Հիմնականին մէջ ես  այդ թեման շատ կ’արծարծէի եւ կ’ըսէի, որ  օր մը  որոշում պիտի առնենք ու տեղափոխուինք Հայրենիք, եւ տեղափոխուեցանք: Վարձով կ’ապրինք Երեւանի մէջ: Ես երկու տարի է, որ ամուսնացած եմ. Հալէպ նոր տուն գնած էինք, մեր փողերը այդ տունին կապած էինք, ատոր համար այստեղ տուն գնելու հնարաւորութիւն չունէինք: Փառք Աստուծոյ, կ’աշխատիմ, եւ մեր կեանքը
հայրենիքի մէջ կամաց-կամաց հունի մէջ կը մտնէ:
Պարո´ն Զատիկ, ինչպէ՞ս տեղաւորուեցաք «Քանկոր» սրտանօթային բժշկական կեդրոնը:
– Մինչեւ «Քանկոր»- աշխատանքի անցնիլը, 6 ամիս աշխատած եմ Երեւանի քաղաքային  3-րդ հիւանդանոցին մէջ:
Հեշտութեա՞մբ ընդունուեցաք աշխատանքի, ո՞վ օգնեց Ձեզի այդ հարցով.
սփիւռքի նախարարութիւնը՞, թէ՞ դուք գտաք:
–  Ես Սփիւռքի նախարարութիւն դիմեցի, մեզի մէկ-երկու գործի առիթ առաջարկեց, բայց բարեկամներու միջոցաւ իմացայ, որ 3-րդ հիւանդանոցին մէջ  «invasive»  սրտաբանի պէտք ունին: Վեց ամիս այդտեղ լաւ համագործակցեցանք, լաւ գործողութիւններ կատարեցինք: Ետքը կապուեցայ «Քանկոր»-ի հիմնադիր տնօրէն, սրտաբան Շահէն Խաչատրեանի հետ (որուն կը ճանչնայի 2009-էն), ինծի շատ սիրով ընդունեց գործի:  Ան շատ լաւ  կը վարձատրէ եւ թիկունք  կանգնած է, որ
ընտելանանք նոր միջավայրին, յաղթահարելու հիւանդներու հետ եղած բոլոր տեսակի դժուարութիւնները:
–  Հոգեբանօրէն շատ ծանր ոլորտ  ընտրած էք. մարդը ունի մէկ սիրտ, եւ սիրտն է, որ կը կարգաւորէ մարդու ողջ կազմուածքը, ֆիզիքական ողջ աշխարհը… Երբ մարդը, հիւանդը կու գայ ծայրայեղ ծանր վիճակի մէջ, եւ Դուք գիտէք, որ այդ հիւանդը կրնայ չապրիլ, ի՞նչ զգացումներ կ’ունենաք, ինչպէ՞ս կը յաղթահարէք այդ ամէնը հոգեբանօրէն:
–  Դիւրին չէ, ի հարկէ, այդ ոլորտը: Երբ ես ընտրեցի  «invasive»  սրտաբանութեան ոլորտը, պատճառներէն մէկն այն էր, որ ուզեցի մարդուն ամէնէն կարեւոր մարմնի ծանր վիճակներուն մէջ միջամտութիւն կատարեմ եւ իրենց, Աստուծոյ հրամանով, նոր կեանք եւ նոր շունչ տամ, առողջութիւն
պարգեւեմ: Դժուար է. չէ՞ որ բժիշկ-սրտաբանն ալ Աստուծոյ ստեղծած  մարդ է:
–  Ժառանգաբա՞ր  փոխանցուած է Ձեզի բժշկութիւնը, գերդաստանին մէջ եղա՞ծ են բժիշկներ:
–  Ընտանիքիս մէջ չեմ ունեցած անմիջական բժիշկ-մասնագէտներ: Իմ հայրս շատ լաւ արհեստաւոր էր. Սուրիոյ մակարդակով կօշիկի արտադրութեան նշանաւոր մասնագէտ էր, գործարան ունէր: Սուրիոյ իշխանութիւններու կողմէ մի քանի անգամ պարգեւատրուած է` իբրեւ իր գործի մէջ յառաջատար մասնագէտ: Հայրս շատ կը փափաքէր, որ ես բժշկութիւն ուսանիմ: Երբ ան մահացաւ, ես ընդամէնը 18
տարեկան էի. մայրս` Սիլվան, ինծի թիկունք եղաւ, որ ես բժշկական համալսարան ուսանիմ` իր աշխատանքով, իր ջանքերով հոգալով ուսանողական տարիներու բոլոր ծախսերը:
–  Ինչ  կ’անհանգստացնէ Ձեզի, Ձեր աշխատանքի  բնագաւառին մէջ:
–  Առանձնապէս շատ անհանգստութիւններ չունիմ աշխատանքիս մէջ, բայց ընդհանուր բժշկական միջավայրին մէջ աշխատավարձի ցած ըլլալը կը նեղէ բժիշկներուն, այդ պատճառաւ անոնք կը փորձեն երթալ եւ աշխատիլ արտերկիր… ատիկա կ’անհանգստացնէ զիս:
–  Հիւանդներու մէջ որո՞նք են, որ աւելի մեծ թիւ կը կազմեն` տարեցները՞, երիտասարդները՞, երեխաները՞, կանա՞յք, տղամարդի՞կ…
–  Շատ հետաքրքիր հարցում է, ես կ’ուզեմ աւելի լայն պատասխանել:
Հայաստանի մէջ սրտանօթային հիւանդութիւնները կը հանդիպին աւելի երիտասարդ տարիքի: Արտերկրի մէջ սրտի կաթուածներու տարիքը մօտաւորապէս 50-է 55-ն է, իսկ այստեղ արդէն` 40, նոյնիսկ`30: Որպէս չգրուած օրէնք` գրեթէ կու գան արդէն շատ ծայրայեղ, սուր վիճակներու մէջ: Հիւանդներու 85- 90%-ը տղամարդիկ են, 10%-ը` կանայք:
–  Պարոն Յովհաննէս-Պալապանեան, այս տարիներուն Հայաստանի մէջ մօտաւորապէս քանի՞ վիրահատութիւն  կատարած էք:
–  Մօտաւորապէս 130 վիրահատութիւն կատարած եմ:
–  Դրական ելքե՞ր եղած են աւելի, թէ՞ բացասական:
–  Դրականները շատ աւելի  եղած են: Այս վերջին 6 ամիսներուն «Քանկոր»-ի մէջ ստենտաւորուած հիւանդներու մօտ ամէն ինչ բարեյաջող  ընթացած է, փա´ռք Աստուծոյ, ոչ մէկ մահ չենք ունեցած: Իտէալական արդիւնքներու տոկոսը մօտաւորապէս 94- 96% : Հպարտ ենք, որ Հայաստանի` «Քանկոր» կեդրոնին մէջ, կրցած ենք ունենալ յաջողութեան համաշխարհային չափանիշներ:
–  Գիտական աստիճան, կոչում ունի՞ք:
–  Ո´չ, չեմ հասցուցած: Կ’ուզէի ընտրել սրտի անօթներու նեղացման պատճառներէն մէկը եւ այն բաղդատել հեմոսիդրինի հետ, բայց չի կրցայ, ժամանակ չեղաւ: Հիմա արդէն որոշած եմ դիմել Հայաստանի սրտաբանական ընկերակցութեան եւ այդ թեմայով պաշտպանել դոկտորական թեզ:
–  Ին՞չ սորված էք բժիշկ, գործընկեր, ղեկավար, մարդ, փորձառու եւ վաստակաշատ սրտաբան Շահէն Խաչատրեանէն:
–  Չորս տարի է, որ կը ճանաչամ իրեն` Հայաստանի յառաջատար սրտաբան Շահէն Խաչատրեանը, որմէ միշտ կարելի է սորվիլ: Անոր փորձառութիւնը մեզի շատ բան կու տայ: Շատ կ’ըլլան բազմաստենտաւորման դէպքեր, երբ մեզի իր փորձառութեամբ կ’օգնէ Շահէն Խաչատրեան, ան չի խնայեր իր գիտելիքները:
–  Շատ ծանր, պատասխանատու մասնագիտութիւն ընտրած էք. երբեւէ չէ՞ք զղջացած:
–  Չէ´, երբեք: 10 տարեկանէս իմ նպատակս, երազանքս սրտաբան դառնալն է: Ի հարկէ, դժուար է, ի հարկէ, կայ զոհաբերութիւն, բայց հիւանդի կեանքը փրկելը վեր է ամէն ինչէ:
–  Ընտանիքի եւ հանգիստի համար ժամանակ կը գտնէք:
–  Ամէն օր ժամանակ կը գտնեմ  ընտանիքիս համար: Երբ տուն վերադառնամ, մէկ տարեկան 2 ամսական տղայ ունիմ, անոր հետ բակ կ’իջնեմ, կը խաղամ, եւ ատիկա  իմ ամենալաւ հանգիստն է, որովհետեւ զաւկիս հետ կարծես մանուկ կը դառնամ:
–  Երկու տարի է, որ Հայաստան եկած էք. Հայաստանի մէջ, հայերու մօտ ի՞նչը կը զարմացնէ ու կը զայրացնէ ձեզի:
–  Իմ հանդիպած բոլոր հայերն այստեղ գանգատներ ունին երկրէն, ապրելակերպէն, բայց բոլորն ալ միեւնոյն ատեն ուրախ կ’ապրին. Այս մէկը կը զարմացնէ ինծի: Ինչը կը զայրացնէ… Մարդիկ բժշկական գործողութեան կարիք ունին, բայց հնարաւորութիւն չունին: Այս մէկը շատ կը զայրացնէ ինծի: Կը յիշեմ, որ Սուրիոյ մէջ թանկ վիրահատութիւնները ուղղակի ձրի կը մատուցէինք, որովհետեւ կառավարութիւնը կ’օգնէր: Սրտի վիրահատութիւնները շտապ գործողութիւններ են, որոնց համար հարկաւոր է պետպատուէրի բաժին միշտ ունենալ, եւ այդ վիրահատութիւնները կիսավճար ըլլան:
–  Եթէ Սուրիոյ մէջ ամէն ինչ հարթուի, բացարձակ խաղաղութիւն տիրէ, կը մնաք
Հայաստան, թէ՞ կը վերադառնաք ծննդավայր:
–  Դժուար հարց է. Հալէպը մեր ծննդավայրն է, ուր շատ յիշատակներ ունինք` տուն, դպրոց, եկեղեցի, ակումբներ… Եթէ ըսեմ, որ 100%-ով Հայաստան կը մնանք, մեծ հայրենասիրութիւն կ’ըլլայ, եթէ ըսեմ` Հալէպ կը վերադառնամ, դարձեալ մեծ հայրենասիրութիւն է, որովհետեւ այնտեղ հայկական գաղութ կայ, որ պահպանելը նոյնպէս հայրենասիրութիւն է: Եթէ ըսեմ, որ հաստատ Հայաստան կը մնամ կամ
Հալէպ կը վերադառնամ, ատոնք երկուքն ալ հաւասար հայրենասիրական պատասխաններ են:
–  Ին՞չ է Ձեզի համար Հայաստանը, Հայրենիքը:
–  Ինծի համար Հայրենիքը միշտ ալ եղած է այդ գեղեցիկ աղջիկը իմ երեւակայութեանս մէջ: 25 տարի ապրելով օտարութեան մէջ` կը պատկերացնէինք մտովի մեր Մասիսը, մեր Գեղարդը, Էջմիածինը, մեր Երեւանը… Անոնք արդէն այսօր մեզի համար իրականութիւն են, ես արդէն միացած եմ այդ սիրած,

Затик Ованес-Балабанян: «Для меня Родина всегда была прекрасной девушкой моего воображения» или «Ведь врач-кардиолог – тоже человек, созданный Богом»
В 4-м Еврокавказском форуме кардиологии,  стартовавшем по инициативе Министерства Диаспоры РА и организации «Акция здоровье: Армения-Франция» 25 октября, участвовали 50 кардиологов, прибывших в Армению из разныъх стран мира, а также 180 кардиологов из Армении и Арцаха.
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал с переехавшим из Сирии в Армению и приступившим к работе в сердечно-сосудистой клинике «Канкор» крачом-кардиологом Затиком Ованесом-Балабаняном.
– Господин Ованес-Балабанян, где Вы учились кардиологии?
– Учился в Сирии, в Алеппо. Окончил отделение терапии, после чего 3 года специализировался в консервативной кардиологии, затем в инвазивной кардиологии. 25 сентября 2012 года переехали в Армению. Семья моя –  мать, жена и я очень хотели приехать в Армению, и этому способствовала война,  начавшаяся в Сирии, где я родился.
– Приехали окончательно, или решили, когда установится полный мир, возвратиться в Сирию?
– Этот вопрос сложен в том плане, что Алеппо – место, где я родился и прожил 32 года, но приехав в Армению, имея работу, надеемся, что сможем освоиться здесь и продолжить свою жизнь. Переезд из Сирии в Армению не считаем для себя чужбиной, поскольку Армения – наша Родина, где нас очень хорошо приняли, помогли, окружили теплом и заботой.
– До начала военных действий в Сирии когда-либо задумывались о переезде в Армению?
– Непременно. �? я, и все армяне Алеппо всегда думали об этом, но всегда пугало финансовое положение: люди не хотели бросать свое дело, дома. Я лично в 2004 году участвовал в Общеармянском молодежном слете, в 2009-м, как представитель Сирии, участвовал в Еврокавказской конференции… Намерение жить в Армении у нас было всегда.
– Кто в семье больше всех желал переехать в Армению?
– Все. В основном я чаще всего затрагивал эту тему и говорил, что однажды должны решиться и переехать на Родину. �? переехали. В Ереване снимаем квартиру. Я два года женат: в Алеппо мы только купили дом, все деньги израсходовали на это, поэтому купить здесь дом не имеем возможности. Слава Богу, работаю, и наша жизнь в Армении потихоньку входит в обычную колею.
– Господин Затик, как Вы устроились в сердечно-сосудистую клинику «Канкор»?
– До того, как приступить к работе в «Канкоре», 6 месяцев работал в 3-й ереванской городской больнице.
– Легко поступили на работу, кто помог Вам в этом вопросе: Министерство Диаспоры или сами нашли?
– Я обратился в Министерство Диаспоры, предложили одно-два места работы, но через родственников узнал, что в 3-й больнице есть вакансия инвазовного кардиолога. 6 месяцев хорошо там сотрудничал, хорошо поработали. Потом связался с учредителем-директором «Канкора», кардиологом Шагеном Хачатряном (с ним был знаком с 2009-го) и он охотно принял меня на работу. Он очень хорошо оплачивает мой труд, помогает освоиться в новой среде, преодолеть все трудности, связанные с больными.
– Вы избрали психологически очень тяжелую сферу: у человека одно сердце, и именно оно регулирует весь организм, весь физический мир человека… Когда человек, больной приходит в крайне тяжелом состоянии, и Вы знаете, что этот больной может не выжить –  какие испытываете чувства, как преодолеваете все это психологически?
– Конечно, эта сфера не из легких. Когда я выбрал сферу инвазивной кардиологии, одной из причин было то, что мне хотелось помогать человеку в критическом состоянии самого главного органа. �? волей Божьей дарить им новую жизнь, новое дыхание, дарить здоровье. Трудно: ведь врач-кардиолог – тоже человек, созданный Богом.
– Медицина Вам перешла наследственно, в семье были другие врачи?
– В нашей семье на было врачей-специалистов. Отец был хорошим мастеровым, видным специалистом-обувщиком в масштабах Сирии, имел свою фабрику. Несколько раз награждался властями Сирии как ведущий специалист в своем деле. Отец очень хотел, чтобы я учился на врача. Когда он скончался, мне было всего 18 лет: мать, Сильва, поддержала меня, чтобы я учился в медицинском университете, своей работой, усилиями заботилась обо всех расходах моих студенческих лет.
– Что беспокоит Вас в сфере Вашей работы?
– Особого беспокойства в работе не испытываю, но в целом в медицинской среде беспокойство врачей вызывает низкий уровень зарплаты, поэтому они стараются уехать на работу за рубеж…  Вот это меня и беспокоит.
– Кто составляет большую часть среди больных – люди в возрасте или молодые, дети, женщины, мужчины?..
– Очень интересный вопрос, и мне хочется ответить на него шире. В Армении сердечно-сосудистые заболевания встречаются в более молодом возрасте. За рубежом возраст инфаркта – примерно 50-55 лет, а у нас уже 40, даже 30. Как неписаный закон, обращаются уже в крайне тяжелом состоянии. 85-90% больных мужчины, 10% – женщины.
– Господин Ованес-Балабанян, за эти годы в Армении сколько операций на сердце выполнили?
– Примерно 130 операций выполнил.
– Положительных исходов больше, или отрицательных?
– Положительных было намного больше. За последние 6 месяцев среди стендированных  больных в «Канкоре» все прошло успешно, слава Богу, не было ни одного смертного случая. Процент  идеальных результатов – примерно 94-96%. Гордимся, что в Армении, в центре «Канкор» сумели достичь мировых уровней успешности.
– Научная степень, звание у Вас есть?
– Нет, не успел. Хотел избрать одну из причин сужения сердечных сосудов и сравнить с гемосидрином, но не смог – не хватило времени. Сейчас решил обратиться в кардиологическую ассоциацию Армении и защитить докторскую диссертацию на эту тему.
– Чему научились у Шагена Хачатряна – как врача, коллеги, руководителя, человека, опытного заслуженного кардиолога?
– Я 4 года знаком с ним – ведущим инвазивным кардиологом Армении  Шагеном Хачатряном, у которого всегда можно учиться и который всегда учит. Его опыт многое дает нам. Часто бывают  случаи многостенирования, когда нам своим опытом помогает Шаген Хачатрян, он не жалеет своих знаний.
Вы избрали очень тяжелую, ответственную специальность – никогда не жалели?
– Нет, никогда. С 10 лет моей целью, мечтой было стать кардиологом. Конечно, трудно, конечно, есть жертвенность, но спасение жизни больного превыше всего.
Для семьи, отдыха время находите?
– Для семьи время нахожу каждый день. Когда возвращаюсь домой, с сыном, которому год и 2 месяца, спускаюсь во двор, играю с ним, и это мой самый лучший отдых, потому что с сынишкой я будто и сам впадаю в детство.
– Два года Вы находитесь в Армении: что в Армении, у армян больше всего поражает и возмущает Вас?
– Все армяне, с которыми встречался здесь, жалуются на страну, образ жизни, но в то же время все живут весело: это меня поражает. Что возмущает? Люди нуждаются в медицинской помощи, но не имеют на это средств. Это меня очень возмущает. Помню, в Сирии дорогие операции просто выполняли бесплатно, потому что правительство помогало. Операции на сердце – срочные действия, для которых необходимо всегда иметь госзаказ и эти операции должны оплачиваться больным наполовину.
– Если в Сирии все успокоится, воцарится полный мир, останетесь в Армении, или возвратитесь туда, где родились?
– Трудный вопрос: Алеппо место, где я родился, с которым связаны многие воспоминания – дом, школа, церковь, клубы… Если скажу, что 100-процентно останемся в Армении, будет выглядеть как большой патриотизм, если скажу, что возвращусь в Алеппо – тоже будет выглядеть как патриотизм, поскольку там есть армянская колония, сохранить которую – не меньший патриотизм. Если скажу, что точно останусь в Армении или вернусь в Алеппо – это будут в равной мере патриотичные ответы.
– Для меня Родина всегда была прекрасной девушкой моего воображения. Прожив 25 лет на чужбине, мы мысленно представляли наш Масис, Гегард, Эчмиадзин, Ереван… Сегодня они для нас – реальность, и я уже соединился с этой любимой прекрасной девушкой и хочу остаться с ней.