Հայկական Գիւղին ՄԷջ Կը Վերածնի Թաղիքէ Հագուստի Արհեստը
Հայաստանի հիւսիսը գտնուող Արեգնադէմ գիւղին մէջ բացուած է թաղիքէ հագուստի ու յուշանուէրներու փոքր արտադրութիւն: Ձեռնարկութեան աշխատակցուհիներէն մէկը, գիւղի աւագ Աղունիկ Հազրեանը NEWS.am-ի թղթակիցին ըսած է, որ այնտեղ 4 մարդ կ’աշխատի :
Նախագիծը սկսած է Հայաստանի Ամերիկեան համալսարանի «Թուրփանջեան» հիմնադրամի աջակցութեամբ, որ կ’աջակցի գիւղական տեղանքներուն մէջ աշխատատեղերու բացման: Հիմա քիչերը գիտեն բուրդէ թաղիք տրորել: «Ես ճիշդ է կը յիշէի, ինչպէս իմ ծնողները տան մէջ թաղիք կը պատրաստէին: Եւ մտածեցի, որ մենք ալ կրնանք սորվիլ: Մեզի համար կարեւորն այն է, որ եւ՛ թելը, եւ՛ ներկերը տեղական ըլլան»- բացատրեց Հազրեան: Երեւանի մէջ  արդէն յաջողած է փոքր  արտադրամաս մը գտնել բրդեայ թելեր ներկելու համար, հէնց անոնց հետ ալ  մտադիր է աշխատելու:
Կօշիկի համար աւելի պինդ թաղիք կը տրորուի, իսկ շարֆերու, բարձերու ու խաղալիքներու համար` աւելի փափուկ: Եթէ ներկերը պէտք է փնտրել, ապա բուրդ որքան ըսես կայ: Ամասիոյ շրջանին մէջ, ուր կը գտնուի այս գիւղը, շատերը  ոչխար կը պահեն, իսկ բուրդը յանձնելու տեղ չկայ` խորհրդային կտորեղէնի արդիւնաբերութիւնը, որ կը կերակրէր հանրապետութեան հիւսիսը, փլած է 25 տարի առաջ:
«Բուրդը կը բաւականացնէ, կարեւորը լաւը գտնելն է: Հիմա մենք ատոր հետ քիչ մը նեյլոն կը խառնենք, բայց երբ սկսինք մշտապէս աշխատիլ գիւղացիներուն հետ, այդ ժամանակ միայն բուրդ կ’օգտագործենք: Մշակման համար մենք միայն եռման ջուր ու տնտեսական օճառ կ’օգտագործենք: Նոյնիսկ տրորելը  ձեռքով կ’ընենք: Եւ բուրդը ամբողջովին մեր գիւղերէն  կ’ըլլայ: Կը մնայ, որ ներկերն ալ տեղական ըլլան- կ’ըսէ Հազրեան:
Այդ պարագային, կը մտածէ ան, հնարաւոր կ’ըլլայ յայտ ներկայացնել օրգանիկ ապրանքի հաւաստագիրի համար ու ապրանքը վաճառել Արեւմուտքի մէջ: «Երեւանի մէջ օտարերկրեայ դիւանագէտները արդէն մեր մասին գիտեն: Նորվեկիոյ հիւպատոսը, օրինակ, շատ հաւնած է: Մենք ուրախ ենք: Չէ՞ որ ատիկա կը  նշանակէ, որ իմ համագիւղացիներս ինչ- որ աշխատանք կ’ունենան»- կ’աւելցնէ ան:
Առ այժմ աշխատող  անձնակազմը միայն 4 մարդ է, բայց Հազրեան մտադիր է իւրացնել նաեւ բուրդի լուալն ու մանելը (գիւղացիները կ’ուզեն նաեւ թելերը ինքնուրոյն ստանալ): «Ապրանքանիշին համար անուն մենք արդէն մտածած ենք` «Արփի»: Արտասահմանի համար ` Arpi Wool: Եւ մեր Արփի լիճի անունով, որ մեզմէ հեռու չէ, եւ իմ դուստրին անունով: Ան  պիտի ըլլայ մեր տնօրէնը» ,- կը ժպտի Հազրեան:

В армянском селе возрождают ремесло войлочной одежды
В селе Арегнадем на севере Армении открылось небольшое производство войлочной одежды и сувениров. Как заявила корреспонденту Новости Армении –NEWS.am одна из участниц предприятия, староста села Агуник Азрян, в новом коллективе пока работает 4 человека.
Проект был начат при поддержке фонда «Турпанджян» Американского университета Армении, который поддерживает занятость в сельской местности.   Знающих, как валяют войлок из шерсти, осталось немного. «Я, правда, помнила, как мои родители делали войлок, на дому. �? подумала, что научиться можем и мы. Главное для нас, чтобы и пряжа, и красители – всё было местное», – пояснила Азрян. В Ереване ей уже удалось найти небольшой цех по окраске шерстяных нитей, с ними она и собирается работать.
Для туфель войлок сминается твёрже, для шарфов, подушек и игрушек – помягче. Если краски придётся поискать, то шерсти вокруг – сколько угодно. В регионе Амасии, где находится село, овец держат многие, а шерсть сдавать некуда: советская текстильная промышленность, кормившая север республики, рухнула 25 лет назад.
«Шерсти хватает, главное – хорошую найти. Сейчас мы с ней мешаем немного нейлона, но когда начнём постоянно работать с фермерами, тогда только из шерсти и станем валять. Чем больше натурального под рукой, тем лучше, так мы думаем. Для обработки у нас в ходу только кипяток и мыло хозяйственное. Даже валяем вручную. �? шерсть будет вся из наших сёл. Осталось, чтобы красители были местные», – говорит Азрян.
В этом случае, думает она, можно будет подавать заявку на сертификат органики и подавать товар на Запад. «Зарубежные дипломаты в Ереване уже о нас знают. Консулу Норвегии, например, очень понравилось. Мы и рады. Ведь это значит – какая-то занятость будет у моих односельчан», – добавляет она.
Пока в артели работает 4 человека, но Азрян думает освоить и мойку шерсти, и пряжу (нити сельчане тоже хотят делать сами). «Товарное имя мы уже придумали – «Арпи». Для заграницы – Arpi Wool. �? от озера Арпи, оно от  нас недалеко, и дочку мою так зовут. Она директором у нас», – улыбается Азрян.