ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Ֆրանսայի Մարսէլ Քաղաքի Քաղաքապետ-ծերակուտական Ժան Քլոտ Կոտէնի գլխաւորած պատուիրակութիւնը
Հոկտեմբեր 25-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Ֆրանսայի Մարսէլ քաղաքի քաղաքապետ-ծերակուտական Ժան Քլոտ Կոտէնի գլխաւորած պատուիրակութիւնը, որու կազմին էին` Մարսէլի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Ռոլան Պլումը, Մարսէլի քաղաքապետի տեղակալ Տիտիէ Փարաքեանը, Մարսէլի 13 եւ 14-րդ թաղամասերու թաղապետ Կարօ Յովսէփեանը, Եւրոխորհրդարանի պատգամաւոր Տոմինիք Վլաստօն: Հանդիպման ներկայ էր նաեւ ՀՀ-ի մէջ Ֆրանսայի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Անրի Ռենոն:
Նախարարը ողջունեց ներկաները եւ իր գոհունակութիւնը յայտնեց հայ-ֆրանսական յարաբերութիւններու, Ֆրանսայի մէջ հայ համայնքի աշխատանքներու, ինչպէս նաեւ Ֆրանսայի մէջ ապրող հայերու` Ֆրանսայի հասարակական կեանքին աշխուժ մասնակցութիւն ցուցաբերելու համար:
Քննարկուեցան երկկողմ համագործակցութեան, ինչպէս նաեւ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման եւ հետեւանքներու վերացման վերաբերեալ օրէնքներու նախագիծերուն ուղղուած աշխատանքներուն առնչուող հարցեր:
Ժան Քլոտ Կոտէնը շնորհակալութիւն յայտնեց ընդունելութեան համար` նշելով, որ Մարսէլի մէջ կ’ապրին 80 հազար հայեր, որոնք համախմբուած են եւ աշխատասէր: Անոնք ամէն ինչ կ’ընեն Հայաստանի եւ Ֆրանսայի զարգացման եւ յառաջընթացին, ինչպէս նաեւ ջերմ բարեկամութեան համար: Քաղաքապետն ընդգծեց, որ հայերը կարեւոր դերակատարում ունին Ֆրանսայի տնտեսութեան մէջ: Հայերու հետ համագործակցութեան որպէս արդիւնք բացուեցաւ Համազգային դպրոցը, որ դրական ընդունելութիւն գտաւ ֆրանսական միջավայրին մէջ: Ներկայիս դպրոցն ունի 320 աշակերտ, որոնք բոլորն ալ ունին բարձր յառաջադիմութիւն:
Հանդիպման աւարտին Մարսէլի քաղաքապետ Ժան Քլոտ Կոտէնը ՀՀ սփիւռքի նախարարին պարգեւատրեց Մարսէլի շքանշանով:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives delegation led by Mayor of Marseilles, Senator Jean-Claude Gaudin
On October 25, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the delegation led by Mayor of Marseilles, Senator Jean-Claude Gaudin. Among the members of the delegation are First Deputy Mayor of Marseilles Roland Blum, Deputy Mayor of Marseilles Didier Parakian, Head of the 13th and 14th Districts of Marseilles Garo Hovsepian and Deputy of the European Parliament Dominique Vlasto. French Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Henri Reynaud also attended the meeting.
The minister greeted the guests and expressed her satisfaction with the Armenian-French relations, the efforts of the French-Armenian community and the French-Armenians’ active participation in social life.
Issues related to bilateral cooperation and activities for the approval of draft laws on recognition of the Armenian Genocide and elimination of the consequences were discussed.
Jean-Claude Gaudin expressed gratitude for the reception and mentioned that the 80,000 Armenians of Marseilles are united, hard-working and do everything they can for the development and advancement of Armenia and France, as well as the cordial friendship. The mayor underlined that the Armenians play an important role in France’s economy. The cooperation with French-Armenians has led to the opening of the National School, which received positive feedback from the French. Currently, the school has 320 high achieving students.
In the end, Mayor of Marseilles Jean-Claude Gaudin presented the RA Minister of Diaspora with the Medal of Marseilles.