Հայաստանն Ու Ղազախստանը Կը Վերականգնեն Օդային Հաղորդակցութիւնը
Աստանա-Երեւան ուղիղ չուերթի մեկնարկը 2014-2015 թթ հայ-ղազախական առեւտրատնտեսական համագործակցութեան միջկառավարական յանձնաժողովի նիստի օրակարգին է: Ուղիղ չուերթներու հաստատումը կրնայ նպաստել զբօսաշրջային հոսքերու աճ, մանաւանդ, որ հոկտեմբեր 24-ին Երեւանի մէջ մեկնարկած միջկառավարական յանձնաժողովի նիստին Հայաստանի Ջերմուկ եւ Ղազախստանի Շուշինսկ առողջարանային քաղաքներուն միջեւ եղբայրական յուշագիր ստորագրուեցաւ այդ քաղաքներու քաղաքապետներու կողմէ: Յանձնաժողովը քննութեան առաւ նաեւ փոքր ու միջին գործարարութեան, գիւղատնտեսութեան, առողջապահութեան, փոխադրութեան, բնապահպանութեան, քաղաքաշինութեան, մշակոյթի եւ այլ ոլորտներու մէջ համագործակցութեան խորացման հարցերը:
ՀՀ գիւղատնտեսութեան նախարարի տեղակալ, յանձնաժողովի համանախագահ Գրիշա Բաղիյեանի խօսքով` հայ-ղազախական յարաբերութիւններն ունին խորացման նախադրեալներ, յատկապէս, երբ Հայաստանը ցանկութիւն յայտնած է միանալ մաքսային միութեան: «Լինելով Մաքսային միութեան անդամ` Ղազախստանը մեծ փորձ ունի, եւ մեր յանձնաժողովը պէտք է տանի համապատասխան աշխատանք նրանց փորձն ուսումնասիրելու եւ օգտագործելու համար»,-«Արմէնփրէս»-ի հաղորդմամբ`
ըսաւ Բաղիյեան:
Ընթացիկ տարուան ութ ամիսներուն ընթացքին երկու երկիրներու միջեւ արտաքին առեւտրի շրջանառութիւնը աւելցած է երկու անգամ, ստեղծուած են միջին եւ փոքր ձեռնարկութիւններ: «Յանձնաժողովի նախորդ նիստերի արդիւնքում հաստատուած որոշումները կատարուել են կամ էլ գտնւում են կատարման փուլում:
մեր երկրները սերտ կապեր են հաստատել առողջապահութեան, գիւղատնտեսութեան, բնապահպանութեան, տրանասպորտի ոլորտներում:
Առողջապահութեան ոլորտում, օրինակ, եկել ենք համաձայնութեան առկա ինֆեկցիոն հիւանդութիւնների, դրանց բուժման ձեւերի, յայտանաբերուած կեղծ դեղերի վերաբերեալ տեղեկատուութեան փոխանակման ուղղութեամբ»,-ըսաւ ՀՀ գիւղատնտեսութեան փոխնախարարը:
Ղազախստանի գիւղատնտեսութեան նախարարի տեղակալ Մարատ Թալիբաեւը կարեւոր համարեց հայ-ղազախական բարեկամութիւնը, շեշտեց Ղազախստանի մէջ հայկական սփիւռքի առկայութիւնը եւ անոր դերը յետագայ կապերու ամրապնդման գործին մէջ:
«Մենք կը հարթենք ճանապարհ առեւտրատնտեսական, մշակութային եւ այլ տիպի համագործակցութեան համար, եւ այդ ուղղութեամբ աշխատանք կը կատարէ միջկառավարական յանձնաժողովի ծիրէն ներս: Եթէ մանրամասնենք, ապա մեզ շատ հետաքրքիր է Հայաստանի փորձը խաղողագործութեան, գինեգործութեան ասպարէզներուն մէջ: Կը կարծեմ` Հայաստանը այս ոլորտին մէջ իր գրանցած յաջողութիւններով Ղազախստանի հետ կիսուելու բան ունի»,-ըսաւ Թալիբաեւը` աւելցներով, որ իրենք հետաքրքրուած են նաեւ նորագոյն տեխնոլոգիաներու ոլորտին մէջ Հայաստանի փորձով: «Կրթական ոլորտին մէջ եւս կարելի է ակնկալել համագործակցութիւն: Ղազախստանի մի քանի տասնեակ ուսանող այժմ Հայաստանի մէջ կ’ուսանին, իսկ Ղազախստանի մէջ ուսանելու համար կան հետաքրքրուողներ Հայաստանէն:
Մենք հետաքրքրուած ենք նաեւ լեզուներու ուսուցման ծրագիրներով, յատկապէս, երբ գիտնականները պարզած են, որ մեր երկիրներու լեզուները նոյն արմատները ունին»,- ըսաւ Ղազախստանի գիւղատնտեսութեան փոխնախարարը:

Armenia and Kazakhstan to restore air communication
The launch of the Astana-Yerevan direct flight is on the agenda for the session of the Armenian-Kazakh inter-governmental commission on commercial and economic cooperation in 2014 and 2015. The establishment of direct flights can help increase flows of tourists, especially since a memorandum of fraternity was signed between the sanitary cities of Jermuk in Armenia and Shushink in Kazakhstan by the mayors of those cities during the session of the inter-governmental commission that kicked off in Yerevan on October 24. The commission also examined the issues on deepening cooperation in the spheres of small and medium businesses, agriculture, healthcare, transportation, nature protection, urban development, culture and other spheres.
RA Deputy Minister of Agriculture, co-chair of the commission Grisha Baghiyan says there are prerequisites for the deepening of Armenian-Kazakh relations, especially since Armenia wants to join the Customs Union. “Being a member of the Customs Union, Kazakhstan has great experience, and our commission must work correspondingly to study and use Kazakhstan’s experience,” Baghiyan said, reports ArmenPress.
In the past eight months, the foreign trade turnover between the two countries has increased twice and small and medium enterprises have been established. “The decisions approved after the previous sessions have been implemented or are in the process of implementation. Our countries have established close ties in healthcare, agriculture, nature protection and transportation. For instance, in the healthcare sector, we have come to terms on exchanging information about infectious diseases, the ways of treating them and fake drugs,” the RA Deputy Minister of Agriculture said.
Kazakhstan’s Deputy Minister of Agriculture Marat Taliban attached importance to the Armenian-Kazakh friendship and underlined the presence and role of Kazakh-Armenians in the strengthening of relations in the future.
“We’re paving the way for cooperation in commerce, economy, culture and other spheres, and the efforts are being made within the inter-governmental commission. More specifically, we’re very interested in Armenia’s experience in grape production and winemaking. I think Armenia is successful in these spheres and has something to share with Kazakhstan,” Taliban said, adding that Kazakhstan is also interested in Armenia’s experience in the field of latest technologies. “We can also look forward to cooperation in education as well. Several dozens of Kazakh students currently study in Armenia, and there are Armenians interested in studying in Kazakhstan.
We’re also interested in language training programs, especially since scientists have found that the languages of our countries have the same roots,” Kazakhstan’s Deputy Minister of Agriculture said.