Բացուած է ՀՕՖ-ի Կողմէ Վերակառուցուած Այգեձորի Մանկապարտէզը
Երեխաներու ուրախ երգ ու պարով, ծնողներու ու աշխատակիցներու երախտագիտութեան խօսքերու ուղեկցութեամբ այսօր պաշտօնապէս բացուած է Տաւուշի մարզի Այգեձոր գիւղի` հիմնովին վերակառուցուած մանկապարտէզը: Այս մասին կը յայտնեն ՀՕՖ-էն:
Նախակրթարանը նորոգուած ու ամբողջութեամբ համալրուած է նոր գոյքով Հայ օգնութեան ֆոնտի (ՀՕՖ)` «Աղքատութեան յաղթահարումը Տաւուշի մարզին մէջ» ծրագիրի (ԱՀՏՄ) ծիրէն ներս  եւ Focus on Children Now բարեգործական կազմակերպութեան նուիրատուութեամբ, որուն շնորհիւ այս տարի անոնց սաներուն թիւը աւելցած է 10-ով:
«Արդէն ունենք 55 սան, ինչը մեծ ձեռքբերում է սահմանամերձ գիւղի համար: Տեսնելով մեր նոր, յարմարաւէտ պայմանները` շատ ծնողներ, որոնք նախկինում, երեխաներին չէին բերում, արդէն դիմումներ են ներկայացրել իրենց փոքրիկներին մեզ մօտ ընդունելու համար»,- բացման պաշտօնական արարողութեան ըսած է մանկապարտէզի տնօրէն Սամելա Առուշանեան: «Դրա համար նախ ուզում եմ շնորհակալութիւն յայտնել ՀՕՖ-ին, որ մեզ հնարաւորութիւն տուեց աւելի փոքր հասակից ու աւելի մեծ թուով երեխաներ ընդունել»:
2013-ին մեկնարկած ԱՀՏՄ բազմաբաղադրիչ 5-ամեայ ծրագիրը մեծ ուշադրութիւն կը դարձնէ Տաւուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանի կրթական, առողջապահական, սոցիալական ու տնտեսական զարգացման, ներառեալ եւ երեխաներու ապագայի համար այսօր ներդրումներ ընելով: Ծրագիրի հովանաւորը «Մարտիկեան ընտանիք» հիմնադրամն է:
Այգեձորի մանկապարտէզը նաեւ ընդգրկուած է ծրագիրի` մանկապարտէզներուն տրամադրուող սնունդի միջոցով թերսնման դէմ պայքարի ծրագիրին մէջ, որ նպատակ ունի երեխաներուն անհրաժեշտ վիթամիններով ու նիւթերով հարուստ սնունդով ապահովելու միջոցով յաղթահարել թերսնումը:
Այս տարի ԱՀՏՄ ծրագիրի ծիրէն ներս վերանորոգման տարաբնոյթ աշխատանքներ իրականացուած են Բերդի տարածաշրջանի 9 դպրոցներու մէջ: Այսօր պաշտօնապէս բացուած են նաեւ Այգեձոր գիւղի ու Բերդի թիւ 3 միջնակարգ դպրոցի ամբողջութեամբ հիմնանորոգուած մարզադահլիճները եւ Բերդի վարժարանի նորակառոյց մարզահրապարակն ու հանդերձարանը:
5-ամեայ ծրագիրի կրթական ու առողջապահական բաղադրիչներու ծիրէն ներս արդէն աւելի քան 30 դպրոց ու մանկապարտէզ աջակցութիւն ստացած է ու կը շարունակէ ստանալ:

Открылся Айгедзорский детский сад, реконструированный ФАП
Под веселые песни и танцы детворы, слова признательности родителей и работников сегодня официально открылся капитально реконструированный детский сад в селе Айгедзор Тавушской области. Об этом сообщают из ФАП.
Детский сад реконструировано и оснащен новой мебелью в рамках программы Фонда армянской помощи «Преодоление бедности в Тавушской области» и на пожертвования благотворительной организации Focus on Children Now, благодаря чему число воспитанников в этом году увеличилось на 10.
«У нас уже насчитывается 55 воспитанников, что для приграничного села является большим достижением. Видя новые комфортные условия, многие родители, которые прежде не приводили детей, уже подают заявления для приема к нам их малышей, – сказала на официальной церемонии открытия заведующая детсадом Самела Арушанян. – За это прежде всего хочу выразить благодарность ФАП, который дал нам возможность принимать большее число детей и с более раннего возраста».
Стартовавшая в 2013 году пятилетняя программа Преодоление бедности в Тавушской области» уделяет большое внимание образовательному, медицинскому, социальному и экономическому развитию Бердского региона Тавцушской области, в том числе и вложению сегодня инвестиций в обеспечение будущего детей. Спонсор программы – фонд «Семья Мардигян».
В этом году в рамках программы ремонтные работы осуществлены в 9 школах Бердского региона. Сегодня состоялось официальное открытие также капитально отремонтированных спортзалов школы села Айгедзор и Бердской средней школы №3, новая спортплощадка и раздевалка Бердской гимназии.
В рамках образовательного и медицинского компонентов пятилетней программы уже более 30 школ и детских садов получили и продолжают получать содействие.