Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին
Հոկտեմբերի 18-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Մայր Աթոռում անցկացուող «Եկեղեցի եւ պետութիւն փոխյարաբերութիւններ. հրամայակններ եւ մարտահրաւէրներ» թեմայով միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին:
Հանդիպմանը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Միջեկեղեցական յարաբերութիւնների բաժնի տնօրէն, Արթիկի թեմի առաջնորդ Տ. Յովակիմ եպիսկոպոս Մանուկեանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ներկայացրեց գիտաժողովի մասնակիցներին, կարեւորեց նման գիտաժողովի անցկացումը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում` հայցելով Վեհափառ Հայրապետի օրհնութիւնը:
Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր գոհունակութիւնը յայտնեց գիտաժողովի գումարման առիթով` ողջունելով Քոյր Եկեղեցիների, էկումենիկ կազմակերպութիւնների, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպութիւնների ներկայացուցիչների մասնակցութիւնը գիտաժողովին եւ իր գնահատանքը յայտնեց գիտաժողովի կազմակերպիչներին:
Վեհափառ Հայրապետը, կարեւորելով գիտաժողովի շրջանակներում քննարկուող նիւթը, վստահօրէն նշեց, որ այն փորձառութեան փոխանակմամբ պիտի փոխադարձաբար զօրացնի ժողովի մասնակիցներին, նպաստի համագործակցութեան ամրապնդմանը եւ երկրում ժողովրդավարական կառոյցների հզօրացմանը: «Գոհունակութիւն է մեզ համար հաստատել, որ Հայաստանում առկայ է կրօնական ազատութիւն, որը երաշխաւորուած է օրէնքով: Բնականաբար, Մայր Եկեղեցին առանձնայատուկ կարգավիճակ ունի այս երկրում, որպէս Ազգային Եկեղեցի, ինչն ամրագրուած է ՀՀ Սահմանադրութեան մէջ, որով կարեւորւում է Հայոց Եկեղեցու դերը մեր ժողովրդի կեանքում…: Սակայն, Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առանձնայատուկ կարգավիճակը երբեք խոչընդոտող հանգամանք չէ այլ կրօնական կազմակերպութիւնների եւ Եկեղեցիների համար, որոնք գործում են Հայաստանում», – ընդգծեց Նորին Սրբութիւնն իր խօսքում` մասնաւորապէս անդրադառնալով Հայ Եկեղեցու անդամակցութեանը միջազգային էկումենիկ կազմակերպութիւններին եւ Քոյր Եկեղեցիների հետ սերտ յարաբերութիւններին:
Վերստին ուրախութիւն յայտնելով գիտաժողովի առիթով` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն արդիւնաւէտ ընթացք մաղթեց ժողովի աշխատանքներին, որոնք մեծապէս պիտի զօրացնեն եկեղեցիների գործակցութիւնը` յանուն բարօր, արդար եւ խաղաղ աշխարհի:
Վերջում Վեհափառ Հայրապետը պատասխանեց գիտաժողովի մասնակիցներին յուզող հարցերին:
Հանդիպումից յետոյ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Հին Մատենադարանի դահլիճում ժողովականները ներկայ գտնուեցին ասեղնագործ-գեղանկարիչ Մարիետայ Մարտիրոսեան-Ալեքսանեանի «Հոգու շարական» խորագրով ցուցահանդէսի բացմանը:

Catholicos of All Armenians received participants of international conference
On October 18, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received participants of the international conference “Church and State Relations: Imperatives and Challenges” held at the Mother See.
During the meeting, Head of the Inter-Church Relations Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Prelate of the Artik Diocese, Bishop Hovakim Manukyan introduced the Catholicos of All Armenians to the participants, attached importance to the holding of such a conference at the Mother See of Holy Etchmiadzin and asked the Supreme Patriarch for his blessing.
The Catholicos of All Armenians expressed his satisfaction with the holding of the conference and welcomed the participation of representatives of Sister Churches, ecumenical organizations, international and non-governmental organizations in the conference and expressed his appreciation of the organizers.
The Supreme Patriarch attached importance to the topic discussed during the conference and mentioned with confidence that it will help the participants become stronger through the exchange of experiences, will contribute to the strengthening of cooperation and democratic institutions in the country. “We are content with the fact that there is freedom of religion in Armenia, which is guaranteed by law. It’s obvious that the Mother Church has a special status in this country as the National Church, which is enshrined in the Constitution of the Republic of Armenia and by which importance is attached to the role of the Armenian Church in our people’s lives. But the special status of the Armenian Holy Apostolic Church can never impede other active religious organizations and Churches in Armenia,” His Holiness underlined, touching particularly upon the membership of the Armenian Church to international ecumenical organizations and the close relations with Sister Churches.
Expressing joy for the holding of the conference, the Catholicos of All Armenians wished the conference success as it strengthens the partnership between churches for the welfare, justice and peace in the world in the future.
In the end, the Supreme Patriarch answered the questions concerning the participants of the conference.
After the meeting, the participants of the conference attended the opening of embroider-painter Marieta Martirosyan-Alexanyan’s exhibition Psalm of the Spirit at the hall of the Old Matenadaran of the Mother See of Holy Etchmiadzin, reports the press office of the Mother See to “Hayern Aysor”.