Էրտողան Թուրքիան Կը Վերածէ Հսկայական Կուլակի Մը. Անոր Կարգ Մը Գործողութիւնները Կը Յիշեցնեն 1915 Թուականը
Աներեւակայելի վտանգաւոր զարգացումներ տեղի կ՛ունենան Թուրքիոյ մէջ՝ դաւադիրները որսալու քողին տակ: Յուլիս 15-ի յեղաշրջման փորձը անուանելով «Ալլահէն նուէր», նախագահ Էրտողան այս առիթը կը չարաշահէ իր վաղեմի երազանքը իրականացնելու համար՝ դառնալ միաժամանակ ոչ միայն Սուլթան, այլ նաեւ Սթալին եւ Հիթլէր…
Յեղաշրջման փորձէն շատ չանցած, էրտողան հրամայեց ձերբակալել եւ աշխատանքէ դուրս դնել տասնեակ հազարաւոր սպաներ (որոնց շարքին՝ հարիւրաւոր հրամանատարներ եւ ծովակալներ), ոստիկաններ, ուսուցիչներ, քաղաքացիական ծառայողներ, դատաւորներ եւ լրագրողներ, ինչպէս նաեւ փակել հարիւրաւոր մասնաւոր դպրոցներ: Այս գործողութիւնները այնքան արագ տեղի ունեցան, որ դժուար էր հաւատալ, թէ կարճ ժամանակահատուածի մը մէջ կարելի էր կասկածեալներու վերաբերեալ նմանօրինակ սպառիչ ցուցակ կազմել: Իրականութեան մէջ, թրքական բռնապետը երբեք ալ կարիք չունէր որեւէ ցուցակ նախապատրաստելու, քանի որ ան կը ձերբակալէր եւ գործէն կ՛արձակէր բոլոր անոնք, որոնք իր հետեւորդները չէին…
Յուլիս 20-ին, ձայներու 346 կողմ եւ 115 դէմ յարաբերակցութեամբ Թուրքիոյ խորհրդարանը հաւանութիւն տուաւ երկրին մէջ 90-օրեայ արտակարգ դրութիւն յայտարարելու օրինագիծին եւ Էրտողանի «քարթ պլանշ»՝ նախագահական հրամանագրերով 30 օր իշխելու համար: Այս երկու ժամկէտերը, ամենայն հաւանականութեամբ, պիտի երկարաձգուին: 115 երեսփոխանները, որոնք համարձակեցան դէմ քուէարկել այդ օրինագիծին, կրնան սուղ գին վճարել իրենց անհաւատարմութեան համար, քանի որ անոնք կրնան զրկուիլ երեսփոխանական անձեռնմխելիութենէն եւ մեղադրուիլ յեղաշրջման մասնակցելու յանցանքով: Թուրքիոյ կառավարութիւնը իր անօրինական գործողութիւններու դատական բոլոր վերանայումները կանխելու նպատակով տեղեկացուց Եւրոպական Խորհուրդին, որ այլեւս պիտի չընդունի Մարդու Իրաւունքներու Եւրոպական Դատարանի իրաւասութիւնը…
Նկատելի են որոշ ահազդու զուգահեռներ Էրտողանի վարչակարգի դաժան քայլերուն եւ Օսմանեան Կայսրութեան՝ 1915-1923 թուականներու ցեղասպանութիւններու ժամանակ հայերու եւ միւս քրիստոնեաներու դէմ իրականացուած անգութ բռնութիւններու միջեւ.
1) Թրքական կառավարութիւնը արգելանք դրած է Յուլիս 15-ի պետական յեղաշրջման կասկածեալներու ունեցուածքին վրայ: Անոնց հաւանական դատապարտումէն ետք, այդ ունեցուածքը կը փոխանցուի պետութեան, ինչպէս այդ եղաւ 1915 թուականէն սկսեալ, երբ բռնագրաւուեցաւ աքսորուած ու սպաննուած հայերու եւ այլոց սեփականութիւնը:
2) Էրտողանի կողմնակիցները, որոնք սպաննուած կամ վիրաւորուած էին յեղաշրջման փորձի ընթացքին, փոխ հատուցում կը ստանան կասկածեալ դաւադիրներու բռնագրաւուած ունեցուածքի հաշուոյն: Համանման գործողութիւն իրականացուեցաւ նաեւ Հայոց Ցեղասպանութեան ժամանակ՝ հայերէ թալանուած ունեցուածքը բաժնուեցաւ Պալքաններէն ներգաղթած թուրքերուն եւ երիտթուրքերու առաջնորդներու ընտանիքներուն, որոնք սպաննուած էին հայ վրիժառուներու ձեռքով:
Ընդդիմադիր «Ճումհուրիյյէթ» թերթի խմբագիր Ճան Տիւնտար մեծ ռիսքի դիմելով՝ համարձակօրէն պնդեց, որ արտակարգ դրութեան պայմաններուն Թուրքիա կ՛ունենայ «բռնապետական վարչակարգ, որով կը սահմանափակուին ազատութիւնները, գրաքննութեան կ՛ենթարկուին լրատուական միջոցները եւ կը վերանայ խորհրդարանը»: Ցաւօք, Տիւնտար չնշեց, որ այդ բռնութիւնները Թուրքիոյ մէջ վաղուց գոյութիւն ունէին, պետական յեղաշրջման փորձէն առաջ: Իրօք, Էրտողան իր բռնատիրական ծրագրերը բացայայտած է աւելի քան 10 տարի առաջ, յայտարարելով՝ «Ժողովրդավարութիւնը գնացքի պէս է: Դուն կը նստիս, որ տեղ մը երթաս, իսկ յետոյ՝ կ’իջնես»…
Էրտողան՝ հասնելով իր «գնացքով ճամբորդութեան» աւարտին, այժմ յայտարարած է, որ ինք կրնայ վերականգնել մահապատիժը «յեղաշրջման դաւադիրներու» նկատմամբ, իր քաղաքական մրցակիցներէն ձերբազատելու համար…: Եւրոպական Միութեան պաշտօնեաները զգուշացուցած են թուրք ղեկավարը, որ նման քայլ մը մշտապէս կ՛արգելափակէ Թուրքիոյ անդամակցութիւնը Եւրոպական Միութեան…
Բացի այդ, «Էմնըսթի Ինթըրնէշընըլ» կազմակերպութիւնը անցեալ շաբաթ ջախջախիչ զեկոյց հրապարակեց՝ փաստագրելով կալանաւորներու իրաւունքներու բազմաթիւ խախտումներ եւ մեղադրելով Էրտողանը անվտանգութեան ուժերուն՝ զինուորներու խոշտանգումներուն, սոված պահելուն եւ նոյնիսկ բռնաբարութիւններու մասնակցելու յանցանքով…: Կալանաւորները նաեւ զրկուած էին իրենց փաստաբաններուն հետ տեսակցելու հնարաւորութենէն:
Էրտողան իր քաղաքական հակառակորդները մէջտեղէն վերցնելու մոլուցքով տարուած, պահանջած է Միացեալ Նահանգներէն՝ Թուրքիոյ յանձնել իր գլխաւոր մրցակից, իսլամական հոգեւորական Ֆեթուլլահ Կիւլէնը՝ զայն մեղադրելով յուլիսեան յեղաշրջումը կազմակերպելու յանցանքով: Էրտողանի համախոհները ցեղապաշտական մօտեցմամբ փորձեցին վարկաբեկել Կիւլէնը՝ մեղադրելով զայն նաեւ հայկական ծագում ունենալու եւ 50 տարի առաջ Պոլսոյ Հայոց Պատրիարքին Հայոց Ցեղասպանութիւնը ընդունող նամակ գրելու յանցանքով…
Ազդեցիկ Իրաւաբաններու Միջազգային Յանձնաժողովը (ԻՄՅ) երկու զեկոյց հրապարակած է Յուլիս 18-ին եւ 21-ին՝ Էրտողանի վարչակարգի կոշտ միջոցները որակելով իբրեւ «կամայական եւ օրէնքի գերակայութեան հիմնարար սկզբունքին հակասող»: Աւելին, ԻՄՅ-ի գլխաւոր քարտուղար Ուայտլըր Թէյլըր զգուշացուցած է Թուրքիան. «Կան մարդու իրաւունքներ, որոնք երբեք չեն սահմանափակուիր, նոյնիսկ արտակարգ դրութեան ժամանակ, յատկապէս կեանքի իրաւունքը, խոշտանգումներու կամ դաժան վերաբերումի արգելանքը եւ կամայական ազատազրկման հիմնական տարրերն ու արդար դատաքննութեան իրաւունքը»:
Նախագահ Էրտողան աւելի մեծ վնաս հասցուցած է թուրք ժողովուրդին, քան այսպէս կոչուած դաւադիրները՝ ձերբակալելով եւ աշխատանքէ դուրս դնելով 60 հազար զինուորականներ, պետական պաշտօնեաներ եւ այլ քաղաքացիներ, իր այս արարքովն իսկ տկարացնելով երբեմնի հզօր ռազմական ուժը եւ վտանգելով երկրի ապահովութիւնը:

Эрдоган превращает Турцию в огромный ГУЛАГ: его действия напоминают 1915 год
Невероятно опасные развития происходят в Турции под предлогом охоты на участников переворота. Назвав попытку переворота 15 июля «даром Аллаха», президент Эрдоган использует повод для достижения своей давней мечты – стать одновременно Султаном, Сталиным и Гитлером…
Не прошло и дня после переворота, как Эрдоган приказал арестовать и уволить десятки тысяч офицеров (в том числе, сотни генералов и адмиралов), полицейских, учителей, госслужащих, судей и журналистов, закрыть сотни частных школ. Эти события произошли так быстро, что сложно было понять, как можно за столь короткий срок составить столь исчерпывающие списки подозреваемых. На деле турецкий диктатор вовсе не нуждался в списках, поскольку арестовывал и увольнял тех, кто был нелоялен лично ему…
20 июля парламент Турции 346 голосами «за» и 115 «против» одобрил проект об объявлении в стране режима чрезвычайного положения сроком на 90 дней и дал Эрдогану карт-бланш в течение 30 дней править президентскими указами. Два этих срока, по всей видимости, будут продлены. 115 депутатов, которые выступили против этого, могут дорого заплатить за нелояльность, поскольку скоро могут быть лишены депутатской неприкосновенности и быть обвиненными в причастности к перевороту. С целью предотвратить судебный пересмотр своих незаконных действий, правительство Турции сообщило Европейскому совету, что отныне не признает юрисдикцию Европейского суда по правам человека…
Можно заметить вопиющие параллели между жесткими действиями режима Эрдогана и Османского правительства во время Геноцида армян и других христиан в 1915-23 гг.:
1) Турецкое правительство наложило арест на имущество подозреваемых в причастности к перевороту. После их вероятного приговора имущество будет конфисковано в пользу государства, как это происходило с 1915 года, когда было конфисковано имущество сосланных и убитых армян и других этносов.
2) Сторонники Эрдогана, которые были ранены или убиты во время попытки переворота, получат компенсацию за счет конфискованного имущества мятежников. Аналогичные действия предпринимались и во время Геноцида армян – похищенное у армян имущество делилось между прибывшими с Балкан турками и семьями лидеров младотурок, которые были убиты армянскими мстителями.
Редактор оппозиционной газеты «Джумхурриет» Джан Дюндар, рискуя многим, дерзнул заявить, что во время чрезвычайного положения в Турции будет «диктаторский режим, который ограничит свободы, подвергнет цензуре СМ�? и упразднит парламент». К сожалению, Дюндар не указал на то, что подобная диктатура существовала в Турции давно, задолго до переворота. Действительно, свои диктаторские планы Эрдоган раскрыл 10 лет назад, заявив: «Демократия подобна поезду. Ты садишься, чтобы доехать, потом сходишь»…
Эрдоган достиг конечной станции своей «демократии» и теперь заявляет, что он может восстановить смертную казнь для «мятежников», чтобы разом освободиться от своих оппонентов… Чиновники Евросоюза предупредили турецкого руководителя, что подобный шаг положит конец попыткам Турции стать членом Евросоюза…
Кроме того, организация Амнести интернешнл на прошлой неделе опубликовала разгромный доклад, зафиксировав многочисленные случаи нарушений прав задержанных и обвинив силы безопасности Эрдогана в пытках над солдатами, участии в уморении их голодом и даже изнасилованиях… Задержанные были также лишены права встречаться со своими родными.
Эрдоган, одержимый целью истребить своих противников, потребовал, чтобы США экстрадировали его главного конкурента, исламистского проповедника Фетулла Гюлена, обвинив его в организации июльского переворота. Единомышленники Эрдогана попытались дискредитировать Эрдоганав с расистской точки зрения, обвинив его в армянском происхождении и в том, что 50 лет назад он написл Константинопольскому патриарху письмо, в котором признавал Геноцид армян…
Влиятельный Международный комитет юристов опубликовал два доклада 18 и 21 июля, охарактеризовав жесткие методы режима Эрдогана как «произвол и противоречащие основополагающим принципам верховенства закона». Более того, генсек МКЮ Уайдлер Тейлор предупредил Турцию: «Есть права человека, которые никогда нельзя ограничивать, даже во время чрезвычайного положения, особенно, право на жизнь, запрет на пытки и жестокое обращение и право на правосудие».
Президент Эрдоган нанес турецкому народу больший ущерб, чем так называемые мятежники, арестовав и уволив более 60 тыс. военных, чиновников и других гражданских лиц, тем самым ослабив некогда мощную военную силу и поставив под угрозу безопасность страны.