«Հայաստան. Ստեղծենք Միասին» Առաջին Երիտասարդական Հաւաքը Շարունակեց Իր Աշխատանքները ՀՀ ԱԳՆ Դիւանագիտական Դպրոցին ՄԷջ
Յուլիս 11-ին աշխարհի լաւագոյն համալսարաններու ուսանողներու եւ շրջանաւարտներու` «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» երիտասարդական հաւաքի ծիրէն ներս ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միութեան, «Լոյս» եւ «Այբ» հիմնադրամներուն հետ համագործակցութեամբ ՀՀ ԱԳՆ Դիւանագիտական դպրոցին մէջ մեկնարկեց «Հայկական շահերու պաշտպանութիւն եւ մետիա» աշխատանքային խումբի` «Ղարաբաղեան հիմնահարցը ապրիլեան քառօրեայ պատերազմէն առաջ եւ յետեյ» առաջին թեմատիկ նիստը, որ վարեց ՀՀ ԱԳՆ դիւանագիտական դպրոցի տնօրէն Վահէ Գաբրիէլեան:
Վ. Գաբրիէլեան հակիրճ ներկայացուց դիւանագիտական դպրոցի գործունէութիւնը, կարեւոր համարեց Սփիւռքի նախարարութեան հետ համատեղ իրականացուող երիտասարդական հաւաքի նախաձեռնութիւնը` ընդգծելով, որ վերջինս միտուած է մէկտեղելու եւ համախմբելու աշխարհի հայ երիտասարդներու ներուժը:
ՀՀ Նախագահի օգնական Վարուժան Ներսիսեան անդրադարձաւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութեան սկզբնաւորման, զարգացումներուն եւ հեռանկարներուն:
Շնորհակալութիւն յայտնելով կազմակերպիչներուն նման նախաձեռնութեան համար` Վարուժան Ներսիսեան հանգամանալից ներկայացուց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պատմական եւ իրաւաքաղաքական կողմերը, ներկայիս գործընթացները եւ հեռանկարները:
ՀՀ ԱԺ պատգամաւոր Թեւան Պօղոսեան հանդէս եկաւ «Խորհրդարանական դիւանագիտութիւնն ու հայկական շահերու պաշտպանութիւնը Ղարաբաղեան հիմնահարցի ծիրէն ներս» զեկոյցով:
Թ. Պօղոսեան անդրադարձաւ Արցախեան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացին, լուծման մեքենականութեան, խորհրդարանական դիւանագիտութեան դերակատարութեան: Խօսելով ազգային շահերուն մասին` պատգամաւորը կարեւոր նկատեց խորհրդարանական համաժողովներուն մէջ ատոնց արդիւնաւէտ ներկայացման անհրաժեշտութիւնը:
«Ղարաբաղեան հիմնախնդիրը եւ տարածաշրջանային անվտանգութիւնը» թեմայով հանդէս եկած քաղաքագէտ, տարածաշրջանային անվտանգութեան հարցերով փորձագէտ Հրանդ Մելիք-Շահնազարեան անդրադարձաւ Հարաւային Կովկասի մէջ տարածաշրջանային հակամարտութիւններուն` կարեւոր համարելով Հայաստանի դերը տարածաշրջանային անվտանգութեան ծիրէն ներս եւ ատոնց մէջ արտաքին գործօններու հնարաւոր դերակատարութիւնը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան դիրքորոշումը» զեկոյցով ներկայացուց ԼՂՀ արտաքին գործոց նախարարի տեղակալ Արմինէ Ալեքսանեան:
Նիստէն յետոյ տեղի ունեցաւ աշխոյժ, կառուցողական քննարկում, մտքերու փոխանակում:
Երեկոյեան հաւաքի մասնակիցները Ալ.Սպենդիարեանի անուան օփերայի եւ պալէի ազգային ակադեմական թատրոնին մէջ ներկայ գտնուեցան Հայաստանի պարի պետական անսամպլի համերգին:

Первый молодежный слет «Создадим Армению вместе» продолжил свою работу в Дипломатической школе М�?Д РА
В рамках молодежного слета учащихся и выпускников лучших университетов мира «Создадим Армению вместе» по инициативе Министерства Диаспоры РА при сотрудничестве с ВАБС, фондами «Луйс» и «Айб» в Дипломатической школе М�?Д РА стартовало первое тематическое заседание рабочей группы  «Защита армянских интересов и медиа» на тему «Карабахская проблема до четырехдневной  апрельской войны и после нее», которое вел директор Дипломатической школы Ваге Габриелян.
Он кратко представил деятельность Дипломатической школы, отметил важность инициирования совместно с Министерством Диаспоры РА молодежного слета, подчеркнув, что он направлен на сплочение потенциала армянской молодежи мира.
Помощник Президента РА Варужан Нерсисян, коснулся начала, развития и перспектив Нагорно-Карабахского  конфликта.
Выразив благодарность организаторам за такую инициативу, Варужан Нерсисян подробно представил исторический и право-политический аспекты проблемы Нагорного Карабаха, нынешние процессы и перспективы.
Депутат НС РА Теван Погосян выступил с докладом «Парламентская дипломатия и защита армянских интересов в контексте Карабахской проблемы». Он коснулся переговорного процесса по Арцахской проблеме, механизмов урегулирования, роли парламентской дипломатии. Говоря о национальных интересах, депутат отметил важность необходимости их эффективного представления на парламентских форумах.
Политолог, эксперт по вопросам региональной безопасности Грант Мелик-Шахназарян выступил с докладом «Карабахская проблема и региональная безопасность». Он коснулся региональных конфликтов на Южном Кавказе, отметив важность роли Армении в контексте региональной безопасности и возможной роли в ней внешних  факторов.
Заместитель министра иностранных дел НКР Армине Алексанян выступила с докладом «Позиция Нагорно-Карабахской Республики».
После заседания состоялось активное конструктивное обсуждение, обмен мнениями.
Вечером участники слета в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна присутствовали на концерте Государственного ансамбля танца Армении.