Տեղի Ունեցաւ Հեռաժողով Լիբանանի Հայ Համայնքի Ներկայացուցիչներուն Հետ
Յունիս 10-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի ունեցաւ հեռաժողով Լիբանանի հայ համայնքի ազգային, հոգեւոր, մշակութային եւ երիտասարդական կառոյցներու ներկայացուցիչներուն հետ, որուն մասնակցեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան:
Պէյրութէն կապ հաստատեցին Լիբանանի Հանրապետութեան մէջ ՀՀ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Սամուէլ Մկրտչեան, ՀՀ դեսպանութեան հիւպատոս Աշոտ Վարդանեան, ՀՀ սփիւռքի նախարարի խորհրդական Մարօ Ներսիսեան, դեսպանատան աշխատակիցներ, Լիբանանի հայ համայնքի ազգային, հոգեւոր, մշակութային եւ երիտասարդական կառոյցներու ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցները` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան  շնորհակալութիւն յայտնեց համայնքին բարձր կազմակերպուածութեան, համահայկական ծրագիրներուն եւ ազգաշահ ձեռնարկներուն աշխոյժ մասնակցելու համար:
Ան անդրադարձաւ Գերմանիոյ Պունտեսթակի կողմէ Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալու բանաձեւը ընդունելու փաստին եւ նշեց. «Ճանաչելով իր մեղսակցութիւնը` Գերմանիան օրինակ ծառայեց Թուրքիային: Այս ճանաչումը նաեւ նախադէպ դարձաւ այլ ազգերի ցեղասպանութիւնների ճանաչման համար: Դեռ երկար ժամանակ կը պահանջուի` լիարժէք վերլուծելու ընդունուած փաստաթուղթը եւ, կարծում եմ` ճիշդ կը լինի, եթէ Լիբանանում նոյնպէս կազմակերպուի քննարկում այս թեմայով»:
Նախարարը խօսեցաւ Պունտեսթակի որոշման վերաբերեալ Թուրքիոյ իշխանութիւններու ոչ համարժէք արձագանքին մասին: «Ցաւօք, Թուրքիան շարունակում է ճնշումներ գործադրել ազգային փոքրամասնութիւնների հանդէպ, – նշեց նախարարը: Անդրադառնալով ապրիլեան պատերազմին` գերատեսչութեան ղեկավարը ընդգծեց, որ Արցախը գրաւելու Պաքուի ծրագիրները տապալեցան մեր բանակի արագ համախմբման եւ հզօր հակահարուած տալու շնորհիւ: «Մենք տեսանք Թուրքիայի անթաքոյց աջակցութիւնը ատրպէյճանական այս նոր ագրեսիային: Ցաւօք, մեր յաղթանակը շուրջ հարիւր մարդու կեանք արժեցաւ: Նրանցից ամէն մէկի կորուստն անդառնալի ցաւ է մեզ համար», ըսաւ ան:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան յատուկ շնորհակալութիւն յայտնեց Սփիւռքի բոլոր համայնքներուն` Արցախին աջակցելու համար: «Մեծ էր նաեւ Լիբանանի հայ համայնքի համախումբ օգնութիւնն Արցախին: Արցախն իր թիկունքում զգաց հզօր Սփիւռքի ներկայութիւնը», – նշեց ան:
Այնուհետեւ նախարարը խօսեցաւ Հայաստանի մէջ հաստատուած սուրիահայերու խնդիրներուն մասին եւ ընդգծեց, որ մեր հայրենակիցները իրենց հետ աշխատանքի նոր մշակոյթ բերին Հայաստան: «Սիրիահայերի կրթական, մշակութային եւ սոցիալական ինտէգրման խնդիրներն ամբողջութեամբ լուծուած են, միայն տնտեսական ինտէգրման հարցում ունենք որոշակի դժուարութիւններ», – ըսաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարը:
Շնորհակալութիւն յայտնելով հեռակապի միջոցով անմիջական շփում հաստատելու հնարաւորութեան համար` դեսպան Սամուէլ Մկրտչեան բարձր գնահատեց նման ձեւաչափով համայնքներուն հետ կապերը ամրապնդելու եւ առկայ խնդիրները լուծելու Սփիւռքի նախարարութեան աշխատաոճը: Ան նշեց. «Մենք անպայման ի նկատի կ’ունենանք Ձեր բոլոր դիտողութիւններն ու առաջարկները, յատկապէս նախարարութեան ծրագրերին առաւել ակտիւ մասնակցելու ուղղութեամբ»:
Այնուհետեւ հեռաժողովի մասնակիցները քննարկեցին  համայնքային խնդիրներուն, «Արի տուն» ծրագիրին, «Սփիւռք» ամառնային դպրոցին, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին եւ նախարարութեան միւս ծրագիրներուն Լիբանանի հայ համայնքի մասնակցութեան հետ կապուած  շարք մը հարցեր:

Состоялась видеоконференция с участием представителей армянской общины Ливана
В Министерстве Диаспоры РА 10 июня состоялась видеоконференция с участием представителей национальных, духовных, культурных и молодежных структур армянской общины Ливана, в которой приняла участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
�?з Бейрута в ней приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливанской Республике Самвел Мкртчян, консул посольства РА Ашот Варданян, советник министра Диаспоры РА Маро Нерсисян, сотрудники посольства, представители национальных, духовных, культурных и молодежных структур армянской общины Ливана.
Приветствовав участников, министр Грануш Акопян выразила благодарность общине за высокую организованность, активное участие в общеармянских программах и патриотических начинаниях.
Она коснулась принятия Бундестагом Германии резолюции о признании Геноцида армян, и отметила: «Призав свою сопричастность, Германия послужила примером Турции. Это признание стало также прецедентом для признания геноцидов других народов. Для полноценного анализа принятого документа потребуется еще много времени и, полагаю, будет правильно, если в Ливане также будет организовано обсуждения по этой теме».
Министр говорила и о неадекватной реакции властей Турции на решение Бундестага. «К сожалению, Турция продолжает оказывать давление на национальные меньшинства», – отметила министр. Коснувшись апрельской войны, глава ведомства подчеркнула, что планы Баку захватить Арцах были провалены благодаря оперативной сплоченности нашей армии и ее мощному контрудару. «Мы видели неприкрытое содействие Турции этой новой азербайджанской агрессии. Наша победа, к сожалению, стоила жизней почти ста человек. Утеря каждого из них – необратимая боль для всех нас», – сказала она.
Министр Грануш Акопян выразила особую благодарность всем общинам Диаспоры за поддержку Арцаха. «Велика была и сплоченная помощь Арцаху армянской общины Ливана. Арцах почувствовал в своем тылу присутствие мощной Диаспоры», – отметила она.
Затем министр говорила о проблемах сирийских армян, обосновавшихся в Армении, подчеркнув, что наши соотечественники привнесли с собой в Армению новую культуру труда. «Проблемы образовательной, культурной и социальной интеграции сирийских армян полностью решены, определенные трудности имеются только в плане экономической интеграции», – сказала министр Диаспоры РА.
Выразив благодарность за возможность непосредственного общения посредством видеосвязи, посол Самвел Мкртчян высоко оценил стиль работы Министерства Диаспоры по укреплению связей с общинами в таком формате и решения имеющихся проблем. Он отметил: «Мы непременно учтем все Ваши замечания и предложения, особенно в плане более активного участия в программах Министерства».
Затем участники видеоконференции обсудили общинные проблемы, ряд впросов, касающихся участия армянской общины Ливана в программах «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», общеармянском фестивале «Моя Армения» и других программах Министерства.