Տեղի Ունեցաւ Հեռաժողով Լիբանանի Հայ Համայնքի Ներկայացուցիչներուն Հետ
Յունիս 10-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի ունեցաւ հեռաժողով Լիբանանի հայ համայնքի ազգային, հոգեւոր, մշակութային եւ երիտասարդական կառոյցներու ներկայացուցիչներուն հետ, որուն մասնակցեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան:
Պէյրութէն կապ հաստատեցին Լիբանանի Հանրապետութեան մէջ ՀՀ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Սամուէլ Մկրտչեան, ՀՀ դեսպանութեան հիւպատոս Աշոտ Վարդանեան, ՀՀ սփիւռքի նախարարի խորհրդական Մարօ Ներսիսեան, դեսպանատան աշխատակիցներ, Լիբանանի հայ համայնքի ազգային, հոգեւոր, մշակութային եւ երիտասարդական կառոյցներու ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցները` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան  շնորհակալութիւն յայտնեց համայնքին բարձր կազմակերպուածութեան, համահայկական ծրագիրներուն եւ ազգաշահ ձեռնարկներուն աշխոյժ մասնակցելու համար:
Ան անդրադարձաւ Գերմանիոյ Պունտեսթակի կողմէ Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալու բանաձեւը ընդունելու փաստին եւ նշեց. «Ճանաչելով իր մեղսակցութիւնը` Գերմանիան օրինակ ծառայեց Թուրքիային: Այս ճանաչումը նաեւ նախադէպ դարձաւ այլ ազգերի ցեղասպանութիւնների ճանաչման համար: Դեռ երկար ժամանակ կը պահանջուի` լիարժէք վերլուծելու ընդունուած փաստաթուղթը եւ, կարծում եմ` ճիշդ կը լինի, եթէ Լիբանանում նոյնպէս կազմակերպուի քննարկում այս թեմայով»:
Նախարարը խօսեցաւ Պունտեսթակի որոշման վերաբերեալ Թուրքիոյ իշխանութիւններու ոչ համարժէք արձագանքին մասին: «Ցաւօք, Թուրքիան շարունակում է ճնշումներ գործադրել ազգային փոքրամասնութիւնների հանդէպ, – նշեց նախարարը: Անդրադառնալով ապրիլեան պատերազմին` գերատեսչութեան ղեկավարը ընդգծեց, որ Արցախը գրաւելու Պաքուի ծրագիրները տապալեցան մեր բանակի արագ համախմբման եւ հզօր հակահարուած տալու շնորհիւ: «Մենք տեսանք Թուրքիայի անթաքոյց աջակցութիւնը ատրպէյճանական այս նոր ագրեսիային: Ցաւօք, մեր յաղթանակը շուրջ հարիւր մարդու կեանք արժեցաւ: Նրանցից ամէն մէկի կորուստն անդառնալի ցաւ է մեզ համար», ըսաւ ան:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան յատուկ շնորհակալութիւն յայտնեց Սփիւռքի բոլոր համայնքներուն` Արցախին աջակցելու համար: «Մեծ էր նաեւ Լիբանանի հայ համայնքի համախումբ օգնութիւնն Արցախին: Արցախն իր թիկունքում զգաց հզօր Սփիւռքի ներկայութիւնը», – նշեց ան:
Այնուհետեւ նախարարը խօսեցաւ Հայաստանի մէջ հաստատուած սուրիահայերու խնդիրներուն մասին եւ ընդգծեց, որ մեր հայրենակիցները իրենց հետ աշխատանքի նոր մշակոյթ բերին Հայաստան: «Սիրիահայերի կրթական, մշակութային եւ սոցիալական ինտէգրման խնդիրներն ամբողջութեամբ լուծուած են, միայն տնտեսական ինտէգրման հարցում ունենք որոշակի դժուարութիւններ», – ըսաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարը:
Շնորհակալութիւն յայտնելով հեռակապի միջոցով անմիջական շփում հաստատելու հնարաւորութեան համար` դեսպան Սամուէլ Մկրտչեան բարձր գնահատեց նման ձեւաչափով համայնքներուն հետ կապերը ամրապնդելու եւ առկայ խնդիրները լուծելու Սփիւռքի նախարարութեան աշխատաոճը: Ան նշեց. «Մենք անպայման ի նկատի կ’ունենանք Ձեր բոլոր դիտողութիւններն ու առաջարկները, յատկապէս նախարարութեան ծրագրերին առաւել ակտիւ մասնակցելու ուղղութեամբ»:
Այնուհետեւ հեռաժողովի մասնակիցները քննարկեցին  համայնքային խնդիրներուն, «Արի տուն» ծրագիրին, «Սփիւռք» ամառնային դպրոցին, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին եւ նախարարութեան միւս ծրագիրներուն Լիբանանի հայ համայնքի մասնակցութեան հետ կապուած  շարք մը հարցեր:

RA Ministry of Diaspora holds teleconference with members of the Lebanese-Armenian community
On June 10, the RA Ministry of Diaspora held a teleconference with representatives of the national, religious, cultural and youth organizations of the Armenian community of Lebanon. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in the teleconference.
Among the participants from Beirut were Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Republic of Lebanon Samvel Mkrtchyan, Consul of the Embassy of the Republic of Armenia Ashot Vardanyan, Advisor to the RA Minister of Diaspora Maro Nersisian, employees of the embassy, as well as representatives of the national, religious, cultural and youth organizations of the Armenian community of Lebanon.
Greeting the participants, Minister Hranush Hakobyan expressed gratitude to the members of the community for their high level of organization and for actively participating in pan-Armenian programs and pro-national events.
Hranush Hakobyan touched upon the adoption by the German Bundestag of the resolution on recognition of the Armenian Genocide and stated the following: “By acknowledging its complicity, Germany set an example for Turkey. This recognition also became a precedent for recognition of the genocides of other nations. It will still take a long time to fully analyze the adopted document, and I believe it would be right to organize a discussion on this topic in Lebanon as well.”
The Minister talked about the inadequate response of the Turkish authorities to the Bundestag’s decision. “Unfortunately, Turkey continues to exert pressure on national minorities,” the Minister mentioned. Touching upon the four-day war that took place in Artsakh, the Minister emphasized that Baku’s plans to seize Artsakh failed because the Armenian army was able to combine efforts quickly and give a strong counterattack. “We saw Turkey’s overt support to this new aggression unleashed by Azerbaijan. Unfortunately, our victory was scored as a result of the deaths of nearly 100 Armenians, and the death of each of them is a severe pain for us,” she said.
Minister Hranush Hakobyan expressed special gratitude to all the Armenian communities of the Diaspora for supporting Artsakh. “The Armenian community of Lebanon also provided great assistance to Artsakh. Artsakh felt the support of the powerful Diaspora,” she stated.
The Minister also talked about the problems facing Syrian-Armenians in Armenia and emphasized that the Syrian-Armenians introduced a new working culture in Armenia. “All the problems with social, cultural and educational integration have been solved. We only have certain difficulties with economic integration,” the Minister said.
Expressing gratitude for the opportunity for direct contact via long distance, Ambassador Samvel Mkrtchyan highly appreciated the working style of the Ministry of Diaspora to strengthen bonds with communities and solving the existing problems in such a format. “We will definitely consider all the comments and suggestions, especially for more active participation in the programs of the Ministry of Diaspora,” he mentioned.
Afterwards, the participants of the teleconference discussed the problems of the community, as well as the participation of the Armenian community of Lebanon in the “Ari Tun” Program, the “Diaspora” Summer School Program, the “My Armenia” Pan-Armenian Festival and the other programs of the RA Ministry of Diaspora.