ՀՀ Սփիւռքի Փոխնախարար Սերժ Սրապիոնեան Մասնակցեցաւ Առաջին Հայկական PR Մրցանակաբաշխութեան
Մայիս 31-ին «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատուական հասարակական կազմակերպութան նախաձեռնութեամբ, Beeline ընկերութեան հովանաւորութեամբ Քոնկրէս հիւրանոցին մէջ տեղի ունեցաւ առաջին հայկական PR մրցանակաբաշխութիւնը, որուն մասնակցեցաւ ՀՀ սփիւռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնեան:
Ողջունելով PR մրցանակաբաշխութեան իրականացման գաղափարը` Սփիւռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնեան Հայաստան-Սփիւռք գործակցութիւնը լաւագոյնս ներկայացնելու համար մրցանակ շնորհեց Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերութեան «Առաւօտ լուսոյ» ծրագիրի ստեղծագործական խումբին:
Հայկական PR մրցանակաբաշխութիւնը կը նուիրուէր Հայաստանի եւ Արցախի անկախութեան 25-ամեակին, ինչպէս նաեւ «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատուական ՀԿ-ի 10-ամեակին:

RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan participated in first Armenian PR Awards
On May 31, Congress Hotel hosted the first Armenian PR Awards, which was organized by the Armenian PR Association scientific-informational NGO and sponsored by Beeline. RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan also participated in the event.
Welcoming the idea of holding the Armenian PR Awards, Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan granted an award to the crew of the “Aravot Luso” (Morning Light) program of Armenian Public Television as a token of appreciation for best presenting the partnership between Armenia and the Diaspora.
The Armenian PR Awards ceremony was dedicated to the 25th anniversary of Independence of Armenia and Artsakh and to the 10th anniversary of the Armenian PR Association scientific-informational NGO.