«Հայաստան» Հիմնադրամի «Մարաթոն-2016»-ի Հասոյթը Կը Տրամադրուի Արցախին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մարաթոն-2016»-ի հասոյթը պիտի ուղղուի Արցախի մէջ քառօրեայ պատերազմի աւերածութիւնները վերացնելուն, –«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներուն յայտնած է հիմնադրամի գործադիր տնօրէն Արա Վարդանեան եւ աւելցուցած, «Եթէ այլ առաջարկներ չլինեն, երեւի թէ դա կ’ընդունուի որպէս այս տարուայ գլխաւոր ռազմավարական թեմա»:
Հարցումին ի պատասխան, թէ որքան գումար կը պահանջուի ծրագրի իրագործման համար` Արա Վարդանեան նշած է, որ ԼՂՀ կառավարութիւնը սկսած է հաշուարկները, բայց դեռ չի կրնար ըսել, թէ որքան գումար անհրաժեշտ է: «Օժանդակութիւնը պէտք է լինի բազմաշերտ` սկսած դեղորայքի առաքումից մինչեւ տների վերանորոգում, ընտանիքներին աջակցութեան տրամադրում: Այն ընտանիքներում, որտեղ եղել են զոհուածներ, նրանց աւելի մեծ օգնութիւն կը տրամադրուի: Աջակցութեան ձեւերը դեռ յստակեցման փուլում են»,-աւելցուցած է հիմնադրամի տնօրէնը:
Անդրադառնալով հարցումին, որ վերջին մէկ ամսուան ընթացքին տարբեր կողմերէ դրամական աջակցութիւն տրամադրուած է պատերազմի հետեւանքներու վերացման, արդեօք դեռ բացեր կան` Արա Վարդանեան նշած է. «Բացը միշտ էլ լինելու է, քանի որ քառօրեայ պատերազմի աւերածութիւններից բացի, Արցախում կան բազմաթիւ խնդիրներ` լինի ջրատարների կառուցում, դպրոցների շինարարութիւն եւ այլն: Պարզապէս այս տարի աւելի շատ կենտրոնանալու ենք այն շրջանների վրայ, որոնք աւելի շատ են վնասուել այդ օրերի ընթացքում»:

Вся прибыль от «Марафона-2016» фонда «Айастан» будет предоставлена Арцаху
«Вся прибыль от «Марафона-2016» фонда «Айастан» будет направлена на устранение разрушений, причиненных Арцаху четырехдневной войной, – как передает «Армяне сегодня», сообщил журналистам исполнительный директор фонда Ара Варданян, добавив: – Если не будет других предложений, наверное, это будет утверждено как главная стратегическая тема года».
На вопрос, какая сумма потребуется на реализацию программы, Ара Варданян отметил, что правительство НКР приступило к расчетам, но пока не может сказать, какая требуется сумма. «Содействие должно быть многослойным – начиная с поставки медикаментов до ремонта домов, предоставление содействия семьям. Семьям погибших будет предоставлена большая помощь. Формы содействия пока находятся в стадии конкретизации», – сказал директор фонда.
Коснувшись вопроса о том, что в течение последнего месяца с разных сторон поступала различная помощь для устранения последствий войны, но пока имеются пробелы, Ара Варданян отметил: «Пробелы будут всегда, поскольку, помимо разрушений четырехдневной войны, в Арцахе имеется множество проблем – строительство водоводов, сооружение школ и др. Просто в этом году мы в большей степени сконцентрируемся на тех районах, которые в те дни пострадали больше».