Ատրպէյճանի Նախայարձակման Հետ Կապուած Գործի Ծիրէն Ներս Տուժած Է Աւելի Քան 550 Մարդ
Ատրպէյճանի կողմէ Ապրիլ 2-ին սանձազերծուած նախայարձակման հետ կապուած քրէական գործի ծիրէն ներս աւելի քան 550 մարդ տուժող  ճանչցուած է:
ԼՂՀ գլխաւոր դատախազութեան դատախազ Կարէն Գաբրիէլեան NEWS.am-ի թղթակիցին հետ զրոյցին նշեց, որ ԼՂՀ Պաշտպանութեան բանակէն ստացուած դիմումին համաձայն` Ապրիլ 4-ին քրէական գործեր  յարուցուած են, որոնք յետագային միաւորուած են մէկ վարոյթի մէջ:
Քրէական գործերը յարուցուած են ԼՂՀ Քրէական օրէնսգիրքի  շարք մը յօդուածներով. յարձակողական պատերազմ, հակամարտութիւններու եւ զինուած բախումներու ընթացքին ռազմական գործողութիւններ վարելու մեթոտներու խախտում, միջազգային համաձայնագիրներու խախտում, մարդասիրական իրաւունքի միջազգային չափանիշներու խախտում, քաղաքացիական անձանց սպանութիւն, գոյքի ոչնչացում, որ կապուած չէ ռազմական գործողութիւններ վարելու անհրաժեշտութեան հետ:
«Քննչական խումբ է ստեղծուել, դատաբժշկական փորձաքննութիւներ են նշանակուել` մահուան պատճառները, բնոյթը եւ մարմնական վնասուածքների աստիճանը պարզելու համար: Փորձաքննութիւններ են նշանակուել նաեւ նիւթականն վնասի չափը որոշելու համար: Տուժածները հարցաքննւում են: Քրէական գործով հետաքննութիւնը շարունակւում է»,- նշեց Կարէն Գաբրիէլեան:
ԼՂՀ ոստիկանութիւնը հետաքննութիւն  կ’իրականացնէ:
Ատրպէյճանի Զինուած ուժերը, խախտելով 1994 թուականի Մայիս 12-ին ԼՂՀ-ի, Ատրպէյճանի եւ Հայաստանի պաշտպանութեան նախարարներու ստորագրած հրադադարին մասին համաձայնագիրի պայմանները, 2016 թուականի Ապրիլ 1-ի լոյս 2-ի գիշերը ցամաքային զօրքերու, օդուժի, հրթիռահրետանային միջոցներու եւ զրահապատ մեքենաներու օգնութեամբ յարձակողական գործողութիւններ իրականացուցին ԼՂՀ-ի դէմ` խախտելով Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային ամբողջականութիւնը:
Միաժամանակ, պատերազմի ընթացքին Ատրպէյճանի զինուած ուժերը, ռազմական առաւելութեան հասնելու նպատակով, կոպտօրէն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրաւունքի չափանիշները, պատերազմ վարելու արգիլուած միջոցներ կիրառելով` թիրախ դարձուցին խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական բնակչութիւնը, դպրոցները, շէնքերը, ճանապարհները, այլ ենթակառուցուածքներ եւ առանձին քաղաքացիական անձանց, որ յանգեցուց միջազգային իրաւունքի պաշտպանութեան տակ գտնուող բազմաթիւ մարդոց մահուան, ներառեալ` երեխաներու, մեծ թիւով անշարժ գոյքի ոչնչացման:
Ղարաբաղեան կողմը նաեւ հայ զինծառայողներու մարմինները ծաղրի ենթարկելու, ինչպէս նաեւ խոշտանգումներու փաստեր ունի:
Նշենք, որ ատրպէյճանական կողմը կը շարունակէ կանոնաւորապէս խախտել հրադադարի մասին պայմանաւորուածութիւնը, ներառեալ հրետակոծելով ԼՂՀ-ի բնակավայրերը:

В рамках дела в связи с агрессией Азербайджана более 550 человек признаны потерпевшими
В рамках уголовного дела в связи с развязанной Азербайджаном 2 апреля широкомасштабной агрессией более 550 человек признаны потерпевшими.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am надзирающий за ходом дела прокурор Генеральной прокуратуры Нагорно-Карабахской Республики Карен Габриелян, на основании полученного из Армии обороны НКР сообщения 4 апреля были возбуждены уголовные дела, которые впоследствии были объединены в одно производство.
Уголовные дела возбуждены по ряду статей УК НКР: агрессивная война, нарушение в ходе конфликтов и вооруженных столкновений методов ведения военных действий, нарушающих международные соглашения, нарушение норм МГП, убийство гражданских лиц, уничтожение имущества, не связанное с необходимостью ведения боевых действий.
«Создана следственная группа, назначены судебно-медицинские экспертизы для установления причин смерти, характера и тяжести телесных повреждений. Назначены экспертизы для определения размеров материального ущерба. Допрашиваются потерпевшие. Расследование уголовного дела продолжается», – отметил Карен Габриелян.
Следствие ведет полиция НКР.
ВС Азербайджана, нарушив условия соглашения о перемирии, подписанного 12 мая 1994 года между министрами обороны НКР, Азербайджана и Армении, в ночь на 2 апреля 2016 года с помощью сухопутных войск, воздушных сил, ракетно-артиллерийских средств и бронетехники реализовали агрессивные действия против НКР, нарушив территориальную целостность Нагорного Карабаха. Одновременно, в ходе ведения агрессивной войны, ВС Азербайджана, с целью достижения  военного превосходства, грубо нарушив нормы международного гуманитарного права, применяя запрещенные приемы и методы ведения войны, сделали мишенью мирные населенные пункты, гражданское население, школы, здания, дороги, другие структуры и отдельных гражданских лиц, что привело к смерти многочисленных людей, находящихся под защитой международного права, в том числе к смерти детей, уничтожению большого количества недвижимости.
Карабахская сторона также располагает фактами глумления над телами армянских военнослужащих, а также данными о пытках.
Отметим, что азербайджанская сторона продолжает перманентно нарушать договоренность о прекращении огня, в том числе обстреливает из артиллерии населенные пункты НКР.