Երջանիկ Եմ, Որ Երգի Միջոցով Կրցայ Օտարին Պատմել Իմ Երկրի Պատմութիւնը. Արաքս Մանսուրեան
Մարտ 22-ին Ճափոնի մէջ ՀՀ դեսպանատան աջակցութեամբ` Թոքիոյի «Տայկանեամա Հիլսայտ թերաս» սրահներու համալիրին մէջ մեկնարկեց Հայկական մշակոյթի շաբաթը, որուն նպատակն է ոչ միայն հայկական մշակոյթը առաւել ճանաչելի դարձնել ճափոնցի հասարակութեան, այլեւ մշակութային կամուրջ հաստատել Հայաստանի եւ Ճափոնի միջեւ: Մարտ 24-ին, 26-ին եւ 27-ին իրականացուեցան հայ երաժշտութեան փառատօն, որուն ընթացքին տեղի ունեցաւ համերգային երեկոյ, որուն ժամանակ ելոյթ ունեցան հայ, ճափոնցի երաժիշտներ եւ ճանչցուած սոփրանօ Արաքս Մանսուրեան:
«Համերգի երաժշտական մասը  ճափոնացի երաժիշտ Թաքահիրօ Աքիպան` կոմիտասեան երաժշտութեան մեծ սիրահարն էր կազմել: Նա թէեւ ճափոնացի է, բայց հայկական ուժեղ ոգի ունի, ինչը շատ բարձր գնահատանքի է արժանի: Ծրագիրը պատրաստել էր իր ուսանողների միջոցով, երաժիշտներից միայն մէկն էր հայ` ջութակահար Կարէն Իսրայէլեանը, միւսները` Մէկումի Նաքանոմորին (դաշնամուր), Ռիրիքօ Տաքակին (ջութակ), Ֆութօ Եամանեն (թաւջութակ), ճափոնացիներ էին, որոնք փայլուն նուագեցին»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրոյցին պատմեց Արաքս Մանսուրեան:
Երեկոյին ընթացքին հնչած են Բաբաջանեանի, Յարութիւնեանի, Բաղդասարեանի, Միրզոյեանի եւ Կոմիտասի ստեղծագործութիւնները: Համերգը եզրափակած է Արաքս Մանսուրեան, որ հնչեցուցած է կոմիտասեան երգեր` Թաքահիրօ Աքիպայի նուագակցութեամբ: Սակայն հանդիսատեսի ոգեւորութեան ի պատասխան` Արաքս Մանսուրեան 18-ամեայ դաշնակահարի նուագակցութեամբ կատարած է նաեւ Բարսեղ Կանաչեանի «Օրօրը»:
Համերգին ներկայ եղած են դեսպաններ, պաշտօնեաներ, մշակութային, հասարակական գործիչներ:
«Համերգից յետոյ շատերը մօտեցան, շնորհակալութիւն յայտնեցին, ջերմութեամբ արտայայտուեցին հայ երաժշտութեան, Կոմիտասի երգերի մասին: Ամենայուզիչն այն էր, երբ ինձ մօտեցաւ մի ճափոնացի պաշտօնեայ եւ ասաց. «ես առաջին անգամ էի լսում Կոմիտաս, այնքան գեղեցիկ էր: Զարմանալի է, բայց ես կոմիտասեան մեղեդիների միջոցով ճանաչեցի հայ ժողովրդի խորութիւնը, գոյները, ջերմութիւնը, գեղեցկութիւնը: Ձեր երգերի շնորհիւ նաեւ բացայայտեցի մինչ այսօր ինձ համար անծանօթ մի երկիր: Արդէն որոշում եմ կայացրել` անպայման այցելել Հայաստան: Անչափ երջանիկ եմ, որ երգի միջոցով կարողացայ օտարին պատմել իմ երկրի պատմութիւնը, իմ իմաստուն ժողովրդի մասին»,-ըսաւ Արաքս Մանսուրեան:
Համերգէն բացի Արաքս Մանսուրեան վարպետութեան դասեր  իրականացուցած է Թոքիոյի, Նականոյի մէջ: «Ճափոնիայում մնացի 8 օր. շատ երջանիկ ու գոհ վերադարձայ: Գիտէք, յաճախ չի լինում, որ ես գոհ եմ լինում ինքս ինձանից: Բայց եւ՛ համերգը շատ փայլուն անցաւ, եւ՛ վարպետութեան դասերը: Հնարաւորութիւն ունեցայ ոչ միայն հայ երգը քարոզել, հնչեցնել ու ճանաչելի դարձնել, այլեւ իմ գիտելիքներով օգտակար լինել երիտասարդ երաժիշտներին»,-եզրափակեց իր խօսքը Արաքս Մանսուրեան:

Счастлива, что посредством песни сумела рассказать иностранцам историю своей страны: Аракс Мансурян
При содействии посольства РА в Японии 22 марта в комплексе «Дайканяма Хилсайд террас» Токио стартовала Неделя армянской культуры, цель которой – не только сделать армянскую культуру более узнаваемой в японском обществе, но и навести культурный мост между Арменией и Японией. 24, 26 и 27 марта проходил фестиваль армянской музыки, в ходе которого состоялись концертные вечера с участием армянских и японских музыкантов, известной сопрано Аракс Мансурян.
«Музыкальную часть концерта составил японский музыкант, пианист, большой любитель музыки Комитаса Такахиро Акиба вместе с друзьями армянином-скрипачем Кареном �?сраеляном, пианистом Мегуми Наканомором и двумя студентами Токийского университета искусств – скрипачем Ририко Такагином и виолончелистом Футо Ямане. Такахиро хотя и японец, но обладает сильным армянским духом, что достойно самой высокой оценки. Вечер прошел прекрасно, музыканты играли блестяще», – в беседе с «Армяне сегодня» рассказала Аракс Мансурян.
В ходе вечера прозвучали произведения Бабаджаняна, Арутюняна, Багдасаряна, Мирзояна и Комитаса. Завершила концерт Аракс Мансурян, исполнившая песни Комитаса под аккомпанемент Такахиро Акиба. Но в ответ на воодушевление зрителей Аракс Мансурян под аккомпанемент Такахиро Акиба и 18-летнего виолончелиста Футо Ямане исполнила также «Колыбельную» Барсега Каначяна.
На концерте присутствовали послы, чиновники, культурные и общественные деятели.
«После концерта многие подходили, выражали благодарность, тепло отзывали об армянской музыке и песнях Комитаса. Самым волнующим был момент, когда ко мне подошел японский чиновник и сказал: «Я впервые слушал Комитаса. Это было так красиво. Поразительно, но посредством комитасовских мелодий я узнал глубину, краски, теплоту, красоту армянского народа. Благодаря Вашим песням раскрыл для себя до сих пор не знакомую мне страну. Уже решил непременно побывать в Армении». Безмерно счастлива, что посредством песни сумела рассказать иностранцам историю своей страны, о моем мудром народе», – сказала Аракс Мансурян.
Помимо концерта, Аракс Мансурян провела мастер-классы в Токио и Нагано. «В Японии оставалась 8 дней, возвратилась довольная и счастливая. Знаете, я не часто бываю довольна собой. Но и концерт прошел просто блестяще, и мастер-классы. �?мела возможность пропагандировать не только армянскую песню, озвучить ее и сделать узнаваемой, но и своими знаниями быть полезной молодым музыкантам», – заключила Аракс Мансурян.