Դաս-Ձեռնարկ Նուիրուած Գրիգոր Խանջեանի 90-Ամեակին
Սիւնիքի մարզի Կապանի թիւ 13 հիմնական դպրոցի հայոց լեզուի եւ գրականութեան ուսուցչուհի Անահիտ Արզումանեան Մարտ18-ին 6-րդ դասարանին մէջ իրականացուց դաս-ձեռնարկ` նուիրուած հայ տաղանդաւոր նկարիչ Գրիգոր Խանջեանի 90-ամեակին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» կը յայտնեն դպրոցէն:
Ձեռնարկին ժամանակ աշակերտները կենսագրական մանրամասն տեղեկութիւններ հաղորդեցին նկարիչին մասին, պատմեցին յուշեր, նշեցին ասոյթներ, խօսեցան գծանկարչական ձեւաւորումներու, գորգանկարներու, նկարազարդումներու մասին, ծանօթացան հայ կերպարուեստի նշանաւոր դէմքերուն, աշխարհահռչակ նկարիչներու գործերուն, աշխարհի նշանաւոր պատկերասրահներուն… Աշակերտները զարմանահրաշ ճամփորդութիւն կատարեցին դէպի արուեստի կախարդական աշխարհ:
Ձեռնարկի իրականացման հիմնական նպատակներն էին աշակերտներուն մէջ սերմանել հայրենասիրութիւն, հայապահպանութիւն, գեղագիտական արժեհամակարգ: Աշակերտները եկան այն համոզման, որ Խանջեան–նկարիչը աշխարհին կը նայի որպէս հայ նկարիչ, նաեւ համոզուեցան, որ կեանքը կարճատեւ է, իսկ արուեստը` յաւերժական:

Урок-мероприятие, посвященный 90-летию Григора Ханджяна
Учительница армянского языка и литературы Капанской школы №13 Сюникской области Анаит Арзуманян 18 марта провела в 6-м классе урок-мероприятие, посвященный 90-летию талантливого армянского художника Григора Ханджяна. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из школы.
В ходе урока учащиеся сообщили подробные биографические сведения о художнике, рассказали воспоминания, поговорки, говорили о графических оформлениях, ковровых узорах, познакомились с выдающимися деятелями армянской живописи, произведениями всемирно известных художников, ведущими галереями мира… Учащиеся совершили поразительное путешествие в волшебный  мир искусства.
Главными целями проведения мероприятия было привить учащимся патриотизм, стремление сохранить армянство, ознакомить с эстетической системой ценностей. Учащиеся пришли к убеждению, что художник Ханджян смотрит на мир, как армянский художник, а также убедились, что жизнь коротка, а искусство вечно.
Добавим, что урок-мероприятие был проведен в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие».