Նիւ Եորքի Մէջ Տեղի Ունեցած Է Սումկայիթի Ջարդերու 28-րդ Տարելիցի Ոգեկոչման Արարողութիւն
Նիւ Եորքի Սուրբ Վարդան Մայր տաճարին մէջ տեղի ունեցած է Սումկայիթի ջարդերու 28-րդ տարելիցին նուիրուած արարողութիւն: Այս մասին «Հայերն այսօրը» կը տեղեկանայ «Հայրենիք» պարբերականէն:
Այն կազմակերպուած եւ հովանաւորուած էր Պրուքլինի Հայ Աւետարանչական հովուութեան` յանձինս Մարինա Պաղտասարովայի եւ Անմիջական Օգնութիւն հայ ժողովուրդին կազմակերպութեան հիմնադիր նախագահ Սուետլանա Ամիրխանեանի կողմէ:
Սուրբ Վարդան մայր տաճարին մէջ մատուցուած պատարագէն յետոյ հարիւրէ աւելի մարդիկ, հիմնականին մէջ Ատրպէյճանէն բռնագաղթուածներ, հաւաքուած են եկեղեցւոյ կից սրահին մէջ` մասնակցելու յիշատակի երեկոյին` ուղեկցուած տխուր յիշողութիւններով, ասմունքով եւ երգերով:
«Մենք երբեք չենք մոռնար, մենք երբեք չենք ներեր: Ցեղասպանութիւնները եւ զանգուածային սպանութիւնները պէտք չէ մոռցուին: Մենք պէտք է ճանաչման հասնինք, արդարութեան, մեղաւորները պէտք է պատժուին: Մեր յոյսը ու ապագայի պատգամն է, որպէսզի կանխենք նմանօրինակ վայրագութիւնները եւ որ մեր սերունդները խաղաղ ապրին»,-երեկոյի ընթացքին ըսած է Պաղտասարովան:
Սուետլանա Ամիրխանեան իր խօսքին մէջ նշած է, որ թէեւ չէ եղած Սումկայիթի եւ Պաքուի մէջ , բայց ցաւը կարծես իր մաշկին վրայ կը զգայ: «Ատրպէյճանցիներու իրականացուցած ջարդերէն յետոյ Ամերիկայի մէջ հաստատուեցան բազմաթիւ փախստականներ, որոնց համար հայկական դպրոց բացուեցաւ: Մեր նպատակն է, որպէսզի դպրոցը շարունակէ գործել, որպէսզի մեր լեզուն, մշակոյթը չկորսուի: Մենք քիչ ենք, սակայն հզօր ենք եւ միշտ պիտի ըլլանք»,-իր խօսքը եզրափակած է Ամիրխանեան:
Սուրբ Վարդան Մայր տաճարի հոգեւոր հովիւ Մամիկոն Քիլեճեան իր խօսքին մէջ շնորհակալութիւն յայտնած է կազմակերպիչներուն:
Երեկոն եզրափակուած է Սումկայիթի նահատակներու հոգիներու հանգստութեան համար հնչած աղօթքով եւ «Հայր մեր»ով:

В Нью-Йорке состоялась церемония поминовения в связи с 28-й годовщиной Сумгаитских погромов
В кафедральном соборе Св. Вардан Нью-Йорка состоялась церемония поминовения в связи с 28-й годовщиной Сумгаитских погромов. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из издания «Айреник».
Она была организована и спонсирована Армянской Евангелистской паствой Бруклина в лице Марины Багдасаровой и учредителем-председателем организации Непосредственной помощи армянскому народу Светланой Амирханян.
После Литургии, отслуженной в  кафедральном соборе Св. Вардан более 100 человек, в основном беженцы из Азербайджана, собрались в зале при церкви, чтобы участвовать в вечере поминовения, сопровождавшемся грустными воспоминаниями, декламацией и песнями.
«Мы никогда не забудем, мы никогда не простим. Геноциды и массовые убийства не должны предаваться забвению. Мы должны добиться признания, справедливости, виновные должны понести наказание. Наша надежда и завет на будущее – во имя предотвращения подобных зверств и чтобы наши поколения жили мирно», – сказала на вечере Багдасарова.
Светлана Амирханян в своей речи отметила, что хотя и не бывала в Сумгаите и Баку, но боль будто ощущает на своей коже. «После погромов, учиненных азербайджанцами, в Америке обосновались многочисленные беженцы, для которых открылась армянская школа. Наша цель – чтобы школа продолжала функционировать, дабы не пропали наши язык и культура. Нас мало, но мы сильны и будем всегда», – заключила Амирханян.
Духовный пастырь кафедрального собора Св. Вардан Мамикон Киледжян выразил благодарность организаторам мероприятия.