Թուրքիոյ Զբօսաշրջութիւնը Մեծ Կորուստներ Կը Կրէ
Թուրքիոյ զբօսաշրջութիւնը մեծ  կորուստներ կը կրէ Ռուսիոյ հետ յարաբերութիւններուն մէջ առկայ ճգնաժամի եւ պարբերաբար կրկնուող ահաբեկչական գործողութիւններու հետեւանքով: Panorama.am-ի փոխանցմամբ` այս մասին կը գրէ «Wall Street Journal» պարբերականը:
Պարբերականը կը նշէ, որ 2001-2014  թուականներու ընթացքին զբօսաշրջութեան ոլորտին մէջ Թուրքիոյ եկամուտները եռապատկուեցան` հասնելով 34,3 միլիառ տոլարի: Այս ոլորտին մէջ կ՛աշխատէր շուրջ 1 միլիոն մարդ, որ կը կազմէ երկրի աշխատունակ բնակչութեան շուրջ 7 տոկոսը:
Ըստ «Wall Street Journal»-ի` իրավիճակը կտրուկ փոխուեցաւ, երբ թրքական օդուժը խոցեց ռուսական Су-24 ռմբակոծիչը, որմէ ետք Մոսկուան տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեց Թուրքիոյ նկատմամբ:
Բացի ատկէ, ըստ պարբերականին, ոլորտի վրայ իրենց բացասական ազդեցութիւնը ձգեցին նաեւ պարբերաբար կրկնուող ահաբեկչական գործողութիւնները:
Այս առումով` «Wall Street Journal»-ը կը մէջբերէ, աշխարհի մէջ խոշորագոյն «TUI Group» զբօսաշրջային գործարկուի եւ գերմանական զբօսաշրջութեան ընկերացութեան տուեալները, ըստ որոնց Թուրքիա նախատեսուած այցելութիւնները 2015-ի համեմատութեամբ նուազած են 40 տոկոսով, իսկ հարիւրաւոր հիւրանոցներ վաճառքի հանուած են:

“Bookings for tours in Turkey this summer are down 40%”
The Wall Street Journal has covered the current state of tourism in Turkey. According to The Wall Street Journal, bookings for this summer are down 40%. Hotel reservations have dropped twice and several hotels are on sale.
“Tourism revenues tripled between 2001 and 2014, reaching a record $34.3 billion. But after the downing by the Turkish F-16 jet of the Russian SU-24 plane on 24 November 2015, tourism indicators started to drop.
President of Russia Vladimir Putin hit back with a trade embargo, and several terrorist acts taking place in different cities hurt Turkey’s reputation” writes The Wall Street Journal, reports ermenihaber.am.
According to the official information released in the American newspaper, the tourism industry accounts for more than 4% of Turkey’s gross domestic product and employs more than one million people, or about 7% of the working population.