Կը Շարունակուի Ստեփանակերտի «Սօսէ» Մանկապարտէզի Շինարարութիւնը
Հայ օգնութեան միութեան կողմէ Արցախի մէջ իրականացուող ծրագիրներէն մէկը «Սօսէ» մանկապարտէզներու ծրագիրն է: Այսօր Արցախի մէջ կը գործեն ՀՕՄ-ի 8 մանկապարտէզներ` Ստեփանակերտի, Շուշիի, Մեծ Թաղերու, Տողի, Ակնաբերդի, Աշանի,Խնձրիստանի եւ Քարեգահի մէջ:
«Սօսէ» մանկապարտէզի նախկին շէնքը իր յարկին տակ կ’ընդունէր 100 երեխայի: 2014թ. Ապրիլին ԼՂՀ երկրաշարժային ծառայութիւնը շէնքը գնահատած է վթարային, եւ մանկապարտէզը փակած: ՀՕՄ-ի Արցախի միաւորի եւ միութեան աշխարհասփիւռ կառոյցին կողմէ անմիջապէս կեանքի  կոչուած է միասնական ջանքերով նոր մանկապարտէզ կառուցելու ծրագիր: Այսօր արդէն ՀՕՄ-ի կողմէ իրականացուող դրամահաւաքի շնորհիւ հիմքէն նոր մանկապարտէզ կը կառուցուի:
aparaj.am-ի փոխանցմամբ` շինարարութիւնը սկսած է անցած տարուան Օգոստոսին, շահագործումը կը նախատեսուի յաջորդ տարուան Մայիսին: Աշխատանքներուն կը հետեւի նաեւ ԼՂՀ քաղաքաշինութեան նախարարութեան Քաղաքաշինական պետական տեսչութիւնը: Ինչպէս տեղեկացուցին ԼՂՀ քաղաքաշինութեան նախարարութենէն` արդէն աւարտած է պատերու շարուածքը, իսկ երկաթպեթոնէ աշխատանքները աւարտման փուլին մէջ են:
Նախադպրոցական հաստատութիւնը 3 յարկանի պիտի ըլլայ: Արցախցի փոքրիկներուն համար կառուցուած շէնքը պիտի ըլլայ յարմարաւէտ եւ ժամանակակից չափանիշերուն համապատասխան:
ՀՕՄ-ի շրջանային վարչութիւնը, «Սօսէ» մանակապարտէզի շինարարութեան յանձնախումբը եւ ՀՕՄ-ի տարբեր կառոյցներ ԱՄՆ-ի, Գանատայի մէջ եւ ամէնուր կը շարունակեն նախաձեռնել դրամահաւաք ձեռնարկներ` շինարարութիւնը արագ աւարտելու նպատակով:

ARS ��?Sosseh’ Kindergarten construction continues
One of the projects of the Armenian Relief Society in Artsakh is the construction of the ��?Sosseh’ Kindergartens. Today, there are 8 ARS Kindergartens in Stepanakert, Shushi, Mets Tagher, Togh, Aknaberd, Ashan, Khndzristan and Karegah.
The former building of the ��?Sosseh’ Kindergarten accommodated 10 children. In April 2014, the Seismic Service of the Nagorno-Karabakh Republic assessed the building as a building that was on the verge of collapse and closed the Kindergarten. ARS and ARS Artsakh combined their efforts and immediately carried out the project to build a new kindergarten. Today, a new kindergarten is being built thanks to a fundraiser being held by the ARS.
As reports aparaj.am, construction was launched in August 2015 and is expected to end in May 2017. The State Urban Development Inspectorate of the Ministry of Urban Development of the Nagorno-Karabakh Republic is following the construction works. As reports the NKR Ministry of Urban Development, the walls have been laid out, and the metal and concrete works are about to end.
The kindergarten will have three floors. The building for the children of Artsakh will be a suitable and state-of-the-art building.
The ARS Regional Committee, the committee for the construction of the ��?Sosseh’ Kindergarten and various ARS organizations continue to hold fundraisers in the US, Canada and elsewhere to end construction soon.