Սեւրուկեաններու Ընտանեկան Հաւաքածուն` Մատենադարանին Մէջ
Երեւանի Մաշտոցի անուան Մատենադարանը ամիսներ առաջ համալրուեցաւ միջազգային ճանաչում ունեցող իրանահայ հայր եւ որդի արուեստագէտներու` լուսանկարիչ Անթուան Սեւրուկինի եւ գեղանկարիչ Անտրէ Սեւրուկեանի աշխատանքներով: Նուիրատուութիւնը իրականացուցած էր վերջինի որդին` գերմանաբնակ մեր հայրենակից Էմմանուէլ Սեւրուկեան: Անոր մասնակցութեամբ գեղանկարներու եւ լուսանկարներու մեծարժէք այս հաւաքածուն վաղը կը ներկայացուի Մատենադարանի ցուցասրահին մէջ, իսկ այսօր Էմմանուէլ Սեւրուկեան հանդիպած է արուեստաբաններու ու լրագրողներու հետ` խօսելու իր տաղանդաւոր նախնիներու հայկական ծագման մասին: «Մեծհայրս ու հայրս աշխարհի մէջ յայտնի են որպէս պարսիկ, ռուս, վրացի, անգամ ֆրանսացի արուեստագէտներ, բայց անոնց հայկական ծագման մասին ոեւէ մէկը չի խօսիր»,- armradio.am-ի փոխանցմամբ` ըսած է Էմմանուէլ Սեւրուկեան:
Անթուան Սեւրուկին ծնած է 1851 թուականին Թեհրան, լուսանկաչութիւն սորված` Թիֆլիսի մէջ: Վերադառնալով Իրան ան իր առաջին լուսանկարչատունը հիմնեց Թաւիզի մէջ եւ, մասնագիտական բարձր որակի շնորհիւ, մուտք գործեց արքունիք: 1883 թուականին Անթուան Թեհրանի մէջ հիմնեց իր երկրորդ լուսանկարչատունը:
Հիանալի դիմանկարներու շնորհիւ դարձաւ Նասեր Էտ-Տին շահի պալատի բարձրաստիճան լուսանկարիչը` արժանանալով նաեւ «Խան» տիտղոսին:
Անթուանի որդին` Անտրէ Սեւրուկեան, եւս ծնած էր Իրան: Ինչպէս լուսանկարիչ Անթուան Սեւրուկին, այնպէս ալ անոր գեղանկարիչ որդին միջազգային համբաւ վայելող արուեստագէտ էր: Անոնց աշխատանքները կը ցուցադրուին աշխարհի ամենայայտնի թանգարաններուն մէջ: Սեւրուկիններու ինքնատիպ արուեստի մասին գրուած են բազմաթիւ ուսումնասիրութիւններ, հրատարակուած ալպոմներ:
«Երբեւէ չէ նշուած անոնց հայկական ծագման մասին: Անոնց կը համարեն ռուս, պարսիկ, վրացի, ֆրանսացի, բայց իրականութեան մէջ անոնք հայեր են»,- կ’ըսէ արուեստաբան Իւետ Թաճարեան, որ եւս ծնած է Իրան, բայց արդէն երկար տարիներ կ’ապրի Հայաստան եւ շուրջ 20 տարի կ’ուսումնասիրէ Սեւրուկին գերդաստանի պատմութիւնը:
Անտրէ Սեւրուկեանի որդին` Էմմանուէլ Սեւրուկեան այսօր պատմեց, որ 1935 թուականին ընտանիքը Իրանէն տեղափոխուած է Աւստրիա, իսկ աւելի ուշ Գերմանիա, ուր ալ ան այժմ կ’ապրի եւ կ’աշխատի: Հայր եւ որդի Սեւրուկեաններու մշակութային ժառանգութիւնը այսօր տարածուած է աշխարհով մէկ: Ամենամեծ հաւաքածուն կը պահպանուի Ուաշինկթընի հեղինակաւոր թանգարաններէն մէկուն մէջ, իսկ Սեւրուկեաններու ընտանեկան հաւաքածուն Էմմանուէլ Սեւրուկեան ամիսներ առաջ նուիրաբերեց Երեւանի Մատենադարանին: Գեղանկարներու եւ լուսանկարներու մեծարժէք այս հաւաքածուն վաղը կը ներկայացուի հայրենիքի մէջ:

Sevrugians’ family collection donated to the Matenadaran
Months ago, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) of Yerevan received additions, that is, the works by Iranian-Armenian artists, including photographer Antoin Sevruguin and painter André Sevrugian, who are father and son. The donations were made by André’s son, German-Armenian Emmanuel Sevrugian. This highly valuable collection of photos and paintings will be presented at the gallery of the Matenadaran in Emmanuel’s presence tomorrow. Today, Emmanuel Sevrugian met with artists and journalists to talk about the Armenian descent of his talented ancestors. “My father and grandfather are known to the world as Persian, Russian, Georgian and even French artists, but nobody talks about their Armenian descent,” Emmanuel Sevrugian said, as reports armradio.am.
Antoin Sevruguin was born in 1851 in Tehran and studied photography in Tbilisi. Upon his return to Iran, he founded his first photo booth in Tavriz, and due to his high quality and professionalism, entered the royal palace. In 1853, Antoin founded his second photo booth in Tehran.
Thanks to his wonderful portraits, he became the high-level photographer for the palace of Naser Ed-Din Shah and received the title of “Khan”.
Antoin’s son, André Sevrugian was also born in Iran. Like photographer Antoin Sevruguin, his son was also a highly reputable artist. Their works are showcased at the most famous museums around the world. There have been many studies on the unique art of the Sevruguins, and there are even albums.
“Nobody has ever talked about their Armenian descent. They are considered to be Russian, Persian, Georgian and French, but in reality they are Armenian,” says art critic Ivet Tajarian, who was also born in Iran, but has been living in Armenia for many years and has been studying the history of the Sevruguins for nearly 20 years.
During the meeting today, André Sevrugian’s son, Emmanuel Sevrugian told the story of how his family moved from Iran to Austria in 1935 and later to Germany where he currently lives and works. The cultural heritage of father and son Sevrugian is spread across the globe. The largest collection is preserved at one of the prestigious museums of Washington, and Emmanuel Sevrugian donated the Sevrugians’ family collection to the Matenadaran of Yerevan a couple of months ago. This highly valuable collection of photos and paintings will be presented in the homeland tomorrow.