Ցեղասպանութեան բանաձեւը` Թուրքիոյ հետ փոխզիջման հասնելու յաղթաթուղթ. Sozcu
Կայացած  է Գերմանիոյ վարչապետ Անգելա Մերքելի եւ Թուրքիոյ նախագահ Ռեճէպ Թայիպ Էրտողանի հանդիպումը Անգարայի մէջ: Թրքական «Haberturk» լրատուակայքի տեղեկացմամբ`  դռնփակ պայմաններու մէջ  իրականացուած հանդիպումէն յետոյ համատեղ մամլոյ ասուլիս հրաւիրուած է:
Էրտողան յայտարարած է, որ հանդիպման քննարկուած են Թուրքիոյ եւրոանդամակցութեան վերաբերող խնդիրներ: «Ես յատկապէս խնդրեցի Գերմանիային, Ֆրանսային, Անգլիային, Սպանիային եւ նման միւս երկիրներուն` այս հարցով աջակցութիւն ցուցաբերել մեզի»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ` նշած է Էրտողան:
Իսկ Մերքելն իր խօսքին մէջ ընդգծած է, որ հանդիպումը բաւական արդիւնաւէտ  ընթացած է: Գերմանիոյ վարչապետը նշած է, որ հանդիպման առանցքային թեմաներէն եղած են ահաբեկչութեան դէմ պայքարն ու փախստականներու խնդիրները: Ըստ անոր` բոլոր հարցերը քննարկուած են  «փոխադարձ շահի» ծիրէն ներս եւ որոշակի «փոխհամաձայնութիւն  ձեռք բերուեած է»:
«Եկանք այն ընդհանուր եզրակացութեան, որ Թուրքիոյ եւ Եւրոմիութեան միջեւ պէտք է աւելի սերտ ու աշխոյժ համագործակցութիւն ձեւաւորել: Կրնամ ըսել, որ համաձայնութիւն ձեռք բերուեցաւ նաեւ վիզաներու համակարգի, փախստականներու ետ ընդունման պայմանագրի շուրջ»,- ըսած է Մերքել:
Նշենք նաեւ, որ աւելի վաղ թրքական ընդդիմադիր «Sozcս» պարբերականի կայքը լուր  հրապարակած էր այն մասին, թէ փախստականներու խնդիրի կարգաւորման գործին մէջ Էրտողանը «համոզելու» նպատակով Մերքելն իր հետ Թուրքիա տարած է  «Հայկական եւ քրտական հարցերու փաթեթները»` մանրակրկիտ մշակուած գերմանացի քաղաքագէտներու կողմէ»: Ըստ նոյն աղբիւրի` մասնաւորապէս հայկական հարցի ծիրէն ներս Գերմանիան Թուրքիոյ հետ «փոխզիջումներու հասնելու յոյսով պատրաստակամութիւն պիտի յայտներ ալ աւելի յետաձգել Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ երկրի խորհրդարանին մէջ (Պունտեսթագի) քննարկման սպասող բանաձեւի հաստատումը»:

Резолюция по Геноциду – козырь в достижении компромисса с Турцией: Sozcu
В Анкаре состоялась встреча канцлера Германии Ангелы Меркель и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Как сообщает турецкий информационный сайт «Haberturk», после встречи за закрытыми дверями состоялась совместная пресс-конференция.
Эрдоган заявил, что в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся Еврочленства Турции. «Я особо попросил Германию, Францию, Англию, �?спания и другие страны  содействовать нам в этом вопросе», – как передает ermenihaber.am, отметил Эрдоган.
Меркель  же в своей речи подчеркнула, что встреча прошла довольно продуктивно. Отметим, что одной из стержневых тем беседы была борьба против терроризма, а также проблема беженцев. По ее словам, все вопросы были обсуждены в рамках «взаимных интересов» и достигнуты определенные соглашения.
«Пришли к тому общему заключению, что между Турцией и Евросоюзом следует сформировать более тесное и интенсивное сотрудничество. Могу сказать, что достигнута договоренность также относительно визовой системы и договора о приеме обратно беженцев», – сказала Меркель.
Отметим также, что ранее сайт турецкого оппозиционного издания «Sozcü» опубликовал сообщение о том, что с целью «убедить» Эрдогана относительно урегулирования проблемы беженцев Меркель повезла с собой в Турцию также «пакеты армянского и курдского вопросов», подробно проработанных немецкими политологами. Согласно того же источника,  в частности, в рамках Армянского вопроса Германия, «в надежде достижения  компромисса с Турцией изъявила готовность еще более отсрочить утверждение ожидающегося обсуждения в парламенте Германии (Бундестаге) резолюции о Геноциде армян».