Ստեփան Կրկէաշարեան. Աւստրալիոյ մէջ Ցեղասպանութեան պաշտօնական ճանաչումը ներկայիս շատ քիչ հաւանական է
Օրեր առաջ ՀՅԴ Աւստրալիոյ Հայ դատի գրասենեակը, ողջունելով Մալքոլմ Թերնպուլի ընտրութիւնը Աւստրալիոյ վարչապետի պաշտօնին, նշած էր, որ հայերուն առնչուող հարցերու մէջ անոր նախկին գործունէութիւնը տպաւորիչ է, ու անհամբերութեամբ կը սպասեն այդ ամուր յարաբերութիւններու շարունակութեան:
Նոր վարչակազմի օրօք Աւստրալիոյ կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման հնարաւորութիւններուն եւ հայ համայնքի ընելիքներուն մասին ArmenianGenocide100.org-ը զրուցած է Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկները համակարգող պետական յանձնաժողովի 6-րդ նիստին տարելիցի ձեռնարկները համակարգող Աւստրալիոյ տարածաշրջանային յանձնախումբի ներկայացուցիչ, Նոր Հարաւային Ուելս նահանգին մէջ երկար տարիներ տարբեր վարչական պաշտօններ գրաւած Ստեփան Կրկէաշարեանի հետ:
Թերնպուլը, Աւստրալիոյ հայկական համայնքի վաղեմի բարեկամը, հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման վառ կողմնակիցներէն մեկն էր երկրի խորհրդարանին մէջ: 2013 թ Նոյեմբեր 23–ին, ըլլալով հեռահաղորդակցութիւններու նախարար, ան ներկայացուցիչներու պալատին մէջ հանդէս  եկած էր ելոյթով` կոչ ընելով պաշտօնապէս ճանչնալ հայերու, յոյներու ու ասորիներու ցեղասպանութիւնները:
Պարոն Կրկէաշարեան, յայտնի դարձաւ, որ Աւստրալիոյ նորընտիր վարչապետը ցեղասպանութեան ճանաչման աշխոյժ կողմնակիցներէն մեկը եղած է երկրի խորհրդարանին մէջ, հաշուի առնելով այդ հանգամանքը` որքանո՞վ  հաւանական է Աւստրալիոյ կողմէ Ցեղասպանութեան պաշտօնական ճանաչումը:
– Ես միշտ անցեալի օրինակները կը դիտարկեմ եւ կը սիրեմ հետեւիլ քաղաքական գործիչներու քայլերուն, ոչ թէ խօսքերուն. Օրինակ` ԱՄՆ-ի մէջ Ճիմի Քարթերը նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ գրաւոր կերպով ճանչցած էր Ցեղասպանութեան փաստը, սակայն նախագահ ընտրուելով` չէ վերահաստատած իր դիրքորոշումը: Նոյն կերպ եւ Պարաք Օպաման: Մտավախութիւն կայ, որ Աւստրալիոյ նոր վարչապետը կրնայ նոյն կերպ վարուիլ, եւ իմ կարծիքով այդ ճանաչումը շատ քիչ հաւանական է:
Վերջին 20 տարիներուն եղած են քաղաքական գործիչներ, պատգամաւորներ, ըննդիմադիր ճակատի ղեկավարներ, որոնք ըսած են, թէ Հայոց ցեղասպանութիւնը փաստ է, եւ այն պէտք է ճանչցուի, դժբախտաբար, ընտրուելէ եւ իշխանութեան մաս կազմելէ յետոյ այդ ընդդիմադիր գործիչները իրենց խոստումը չեն յարգեր: Պէտք է նշել որ Աւստրալիոյ մէջ ակնյայտօրէն մեծ է թրքական տնտեսական, հետեւաբար նաեւ քաղաքական ազդեցութիւնը: Միեւնոյն ժամանակ Աւստրալիան արտաքին քաղաքականութեան մէջ այս առումով կը հետեւի ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականութեան` հաշուի առնելով Թուրքիոյ հետ տնտեսական յարաբերութիւնները եւ ԱՄՆ-ի կողմէ Ցեղասպանութեան պաշտօնական ճանաչման վերաբերեալ դիրքորոշումը:
Այդ պարագային Աւստրալիոյ հայ համայնքը կրնա՞յ իր ջանքերը ուղղել երկրի տարածքային ինքնակառավարման մարմիններուն կողմէ ճանաչման նոր գործողութիւններու ընդունման: Ին՞չ ընելիքներ կան այդ ուղղութեամբ:
– Երկու նահանգ` Նոր Հարաւային Ուելսը եւ Հարաւային Աւստրալիան, արդէն ճանչցած են Ցեղասպանութիւնը: Բացի այդ, բոլորովին վերջերս` Յուլիսին, Արեւմտեան Աւստրալիոյ Փերդ քաղաքին մէջ Աւստրալիոյ Միացեալ եկեղեցին (աւետարական) ճանչցաւ Հայոց ցեղասպանութիւնը: (2015 թ. ընթացքին Հայոց ցեղասպանութեան փաստը ճանչցած ու դատապարտած են նաեւ Սիտնէյի Ռայդարուարձանը եւ Ուիլոուպի քաղաքի խորհուրդը – ArmenianGenocide100.org): Անշուշտ, Հայ դատի յանձնախումբը շատ մեծ աշխատանք պէտք է կատարէ այս ուղղութեամբ: Իմ կարծիքով, սակայն, այդ աշխատանքի բնոյթը եւ քաղաքական մօտեցումը պէտք է համակարգային վերանայման ենթարկուին:
Օրինակ, Աւստրալիոյ ԱԳ նախարար Ռոպերթ Գառի օրօք, որ մինչեւ այդ Նոր Հարաւային Ուելսի վարչապետն էր, ոչ միայն Ցեղասպանութիւնը ճանչցուեցաւ այդ նահանգին մէջ, այլեւ խաչքար տեղադրուեցաւ նահանգային խորհրդարանի շէնքին մէջ (Նոր Հարաւային Ուելսի նահանգը Ցեղասպանութիւնը ճանչցած է 1997 թ., իսկ 1999 թ. Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած խաչքար տեղադրուած է խորհրդարանին մէջ – ArmenianGenocide100.org): Սակայն  քանի մը տարի առաջ, երբ նոր պաշտօնին նշանակուելէ յետոյ անոր հայ համայնքի գործիչները հարց ուղղեցին Ցեղասպանութեան ճանաչման վերաբերեալ, Գառը պատասխանեց, թէ դաշնային կառավարութեան մօտեցմամբ` այդ հարցը պէտք է ձգուի պատմաբաններուն: Անոր այդ քայլին համար պախարակեցին, թէ հանրային լսարանի առջեւ իր անձնական տեսակէտը  յայտնած է, սակայն իրականութեան մէջ ան, որպէս ԱԳ նախարար, կառավարութեան տեսակէտը կը ներկայացնէր: Ուրեմն, պէտք է քաղաքական գործիչներուն հետ աւելի համբերատար եւ աւելի լուրջ քաղաքականութիւն տարուի:
Այնուամենայնիւ, ներկայիս Հայ դատի յանձնախումբը, համայնքային միւս կառոյցները անհրաժեշտ ներուժ ունի՞ն` այդ ուղղութեամբ նոր յաջողութիւններ արձանագրելու:
– Վստահ եմ, որ եթէ Հայ դատի յանձնախումբը եւ համայնքային միւս կառոյցները իրենց գործունէութիւնը վերանային, ապա յաջողութիւն կ’ըլլայ, քանի որ այդ ներուժը ունին: Բայց ներկայիս չեմ կարծեր, թէ այլ նահանգները եւս ճանչնան:
Ինչպէ՞ս կը գնահատէք Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկները համակարգող պետական յանձնաժողովի աշխատանքները, ի՞նչ սպասելիքներ ունէիք:
–Համաժողովի նիստերը, որոնց ականատես եղայ, շատ քաջալերելի աշխատանք կատարեցին, եւ յուսամ, թէ մնայուն մարմին կը ստեղծուի` Համահայկական խորհուրդ, որովհետեւ պէտք է որոշ չափով կեդրոնացուած քաղաքականութիւն մշակուի Սփիւռքի համար: Մենք հասած ենք  ճգնաժամային կէտի մը, երբ արդէն քայքայուած է Սուրիոյ համայնքը, հաւանաբար կը քայքայուի նաեւ Լիբանանի հայ համայնքը, իսկ աշխարհասփիւռ միւս համայնքները, որ կան, բոլորն ալ շատ կարճ կեանք ունին, երկու-երեք սերունդ յետոյ այլեւս կը կորսնցնենք ատոնք: Հատուածային աշխատանքներով հնարաւոր չէ Սփիւռքը փրկել, անշուշտ, մեր կուսակցութիւնները, համայնքային կառոյցները իրենց գործը լաւ կ’ընեն, բայց պէտք է համակարգուած ու կեդրոնացուած գործել: Ձեւաւորուելիք այս խորհուրդը կրնայ այդ ուղղորդող մարմինը ըլլալ:

Stepan Kerkyasharian: Australia’s official recognition of the Armenian Genocide is not very likely now
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/10/Kerkyasharian.jpg)
The Armenian National Committee of Australia, welcoming the recent election of Malcolm Ternbul as the country’s Prime Minister, mentioned that the Armenian National Committee was impressed with Ternbul’s efforts I solving issues related to the Armenians and was impatiently waiting for the continuation of those strong relations.
To discuss the opportunities for Australia’s recognition of the Armenian Genocide during the new administration’s term in office and the future actions of the Armenian community, ArmenianGenocide100.org’s correspondent sat down for an interview with member of the Armenian Genocide Centennial Australia Regional Committee attending the 6th session of the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide Stepan Kerkyasharian, who has held various administrative positions in New South Wales for many years.
Ternbul is a longtime friend of the Armenian community of Australia and was one of the brilliant supporters for Armenian Genocide recognition in the country’s parliament. On November 23, 2013, as Minister of Telecommunication, he gave a speech at the House of Representatives in which he called for official recognition of the Armenian, Greek and Assyrian genocides.
ArmenianGenocide100.org: Mr. Kerkyasharian, it has been announced that the newly elected Prime Minister of Australia has been one of the active supporters of Armenian Genocide recognition in the country’s parliament. Taking this into account, how likely is it for Australia to officially recognize the Armenian Genocide?
Stepan Kerkyasharian: I always observe past examples and love following the actions of political figures, not their words. For instance, Jimmy Carter had acknowledged the Armenian Genocide in written form when he was running for President of the United States of America, but after his election, he didn’t reaffirm his position. The same goes for Barack Obama. I fear that the new Prime Minister of Australia might also do the same, and I think recognition is not very likely.
Over the past 20 years, there have been deputies, political figures and leaders of the opposition who have said the Armenian Genocide is a fact and that it must be recognized. Unfortunately, after being elected and forming a part of government, those opposition members aren’t keeping their word. It should be mentioned that Turkey has a strong political and economic impact on Australia. At the samem time, in this sense, Australia is following U.S. foreign policy, taking into account the economic ties with Turkey and the U.S. government’s position on official recognition of the Armenian Genocide.
ArmenianGenocide100.org: In that case, can the Armenian community of Australia gear its efforts towards the adoption of new motions for recognition by territorial self-government bodies? What can the community do?
S. G.: New South Wales and Southern Australia have already recognized the Armenian Genocide. Besides, just recently, in July, the United Church of Australia (Evangelical) recognized the Armenian Genocide in Pert city of Western Australia (in 2015, the Ryde suburb of Sydney and Willoughby City Council have recognized and condemned the Armenian Genocide-ArmenianGenocide100.org). Of course, the Armenian National Committee must make great efforts. However, I believe the nature and the political approach need to be systematically revised.
For instance, during the term of Robert Car, who used to be Australia’s Minister of Foreign Affairs and was Prime Minister of New South Wales prior to that, New South Wales not only recognized the Armenian Genocide, but also helped place an Armenian cross-stone in the building of the parliament of New South Wales (New South Wales recognized the Armenian Genocide in 1997, and a cross-stone dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide was placed in the parliament in 1999-ArmenianGenocide100.org). However, when figures of the Armenian community asked him about recognition of the Armenian Genocide following his appointment in the new office a couple of years ago, Car replied that federal government officials believed that that should be up to historians to decide. He was criticized for expressing his personal view in front of a public audience, but in reality, he was presenting the position of the government as the foreign minister. So, we need to be more patient with political figures and lead a more serious policy.
ArmenianGenocide100.org: In any case, do the Armenian National Committee and other community organizations have the potential needed to achieve more success in this area?
S. G.: I’m certain that if the Armenian National Committee and the other community organizations reconsider their courses of action, they’ll achieve success since they have the potential. But for now, I don’t think other states will recognize the Armenian Genocide.
ArmenianGenocide100.org: How would you assess the activities of the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide? What were your expectations?
S. G.: The sessions of the Commission that I attended were very encouraging, and I hope to see the establishment of a permanent council, that is, the Pan-Armenian Council because we need some kind of centralized policy on the Diaspora. We have reached the point of the crisis where the Armenian community of Syria has collapsed, the Armenian community of Lebanon might collapse, and the other communities are short-lived, meaning we might lose them after two or three generations. We can’t save the Diaspora by working separately. Of course, our political parties and community organizations do a good job, but they need to work in a more coordinated and centralized manner. The future council can be that guiding authority.