Սթամպուլի մէջ մեկնարկած է Այվազովսկիի կտաւներու թուային ցուցահանդէսը
Աշխարհի շարք մը քաղաքներու մէջ կը ցուցադրուի աշխարհահռչակ հայ ծովանկարիչ Յովհաննէս Այվազովսկիի կտաւներու թուային ցուցահանդէսը:
Թրքական “Anadolu” պետական լրատուական գործակալութեան տեղեկացմամբ` Սթամպուլի մէջ արդէն մեկնարկած է “Այվազովսկիի Սթամպուլ”-ը խորագիրը կրողը ցուցահանդէսը:
ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ` ցուցահանդէսի գլխաւոր տնօրէն Բիւլենթ Օզուքանը, բացման արարողութենէն առաջ հարցազրոյց տալով “Anadolu” -ի լրագրողին, տեղեկացուցած է, որ իրենք ձեռք բերած են աշխարհի տարբեր երկիրներու թանգարաններու մէջ եւ ցուցասրահներու մէջ գտնուող Այվազովսկիի բնօրինակ ստեղծագործութիւններու թուային կրկնօրինակները ցուցադրելու եւ հրապարակելու իրաւունքը:
Ըստ Օզուքանի` սթամպուլեան ցուցահանդէսի նախապատրաստական աշխատանքները տեւած են շուրջ 3 տարի, այժմ ցուցահանդէսին ներառուած են անուանի նկարիչի 6.000-ի հասնող ստեղծագործութիւններէն միայն 400-ը:
Ցուցահանդէսի տնօրէնը նշած է նաեւ, որ Յովհաննէս Այվազովսկին շուրջ 8 անգամ այցելած է Օսմանեան Կայսրութիւն, հիւրընկալուած ժամանակի օսմանեան կայսրերուն, այդ ընթացքին ան Սթամպուլի շուրջ 200 կտաւ ստեղծած է:
Նշենք, որ Այվազովսկիի ծննդեան 200-ամեակի նախաշեմին, որ կը լրանայ 2017 թուականին, նմանատիպ ցուցահանդէսներ նաեւ կը նախատեսուին այլ վարերու մէջ: Ղրիմի Թէոդոսիայի թանգարանի մէջ Այվազովսկիի ստեղծագործութիւններուն նուիրուած թուային ցուցահանդէսը կը մեկնարկէ սոյն թուականի Հոկտեմբեր 8-ին, Նիւ Եորքի մէջ` Հոկտեմբեր 15-ին, Երեւանի մէջ` Հոկտեմբեր 24-ին, իսկ Ս. Պետերպուրկի մէջ ցուցահանդէսը կը կազմակերպուի արդէն 2016 թ.:
Նշենք նաեւ, որ թրքական աղբիւրը շրջանցած էր Այվազովսկիի` հայ ըլլալու հանգամանքը` աշխարհահռչակ ծովանկարիչին ներկայացնելով անոր անուան ռուսերէն տառադարձութեամբ` Իւան Այվազովսկի: Մինչդեռ նկարիչը ծնած է Ղրիմի Թէոդոսիա քաղաքի մէջ բնակող հայ առեւտրական Գէորգ Այվազեանի ընտանիքի մէջ: Անոր ծննդեան մասին տեղի հայկական եկեղեցւոյ ծննդեան եւ մկրտութեան մատեանի մէջ պահպանուած է “Գէորգ Այվազեանի որդի Յովհաննէս” գրառումը:

В Стамбуле открылась оцифрованная выставка картин Айвазовского
В ряде городов мира будет демонстрироваться оцифрованная выставка картин всемирно известного мариниста Ованеса Айвазовского.
Как сообщает турецкое государственное информационное агентство «Anadolu», в Стамбуле уже открылась выставка под названием «Стамбул Айвазовского». Как сообщает ermenihaber.am, генеральный директор выставки Бюлент Озукан в интервью корреспонденту «Anadolu» данном до начала церемонии открытия выставки сообщил, что ими приобретено право демонстрировать и публиковать оцифрованные копии оригиналов произведений Айвазовского, находящихся в музеях и галереях многих стран мира.
По словам Озукана, подготовительные работы Стамбульской выставки продлились около трех лет, ныне на выставке представлены только 400 произведений из 6 тысяч, принадлежащих кисти великого мариниста.
Директор выставки отметил также, что Ованес Айвазовский почти восемь раз посещал Османскую империю, гостил у Османских императоров того времени, за этот период создал около двухсот картин, посвященных Стамбулу.
Отметим, что в канун 200-летия Айвазовского, которое исполняется в 2017 году, подобные выставки планируются и в других местах. В Феодосийском музее Крыма оцифрованная выставка, посвященная произведениям Айвазовского, стартует 8 октября с. г., в Нью-Йорке – 15 октября, в Ереване – 24-го, а в Санкт-Петербурге выставка будет организована в 2016 году.
Отметим также, что турецкий источник умолчал то обстоятельство, что Айвазовский – армянин, и представил всемирно известного мариниста в русской транскрипции его имени – �?ван Айвазовский. Между тем художник родился в семье армянского купца, проживающего в Феодосии, Геворга Айвазяна. В журнале записей о рождении и крещении местной армянской церкви сохранилась запись: «Сын Геворка Айвазяна Ованес».