Չեխիոյ նախագահը այցելած է հայ գործարարի հիմնած մեղրով թխուածքի «Մարլենքա» հանրայայտ գործարան
Սեպտեմբեր 22-ին Մորաւասլեզլեան տարածաշրջան կատարած այցի ծիրէն ներս Չեխիոյ նախագահ Միլոշ Զեման այցելած է նաեւ «Մարլենքա» գործարան եւ ծանօթացած յայտնի գործարար Գէորգ Աւետիսեանի հիմնադրած թխուածքի արտադրութեան: Չեխիոյ նախագահը ոչ միայն շրջած է գործարանին մէջ, ծանօթացած արտադրական գործընթացին, այլեւ հանդիպած աշխատակիցներուն, զրուցած եւ ծանօթացած անոնց աշխատանքային պայմաններուն:
Սուրճի սեղանի շուրջ նախագահ Զեման զրուցած է նաեւ Գէորգ Աւետիսեանի հետ, իր հիացմունքը յայտնած հայկական թխուածքով, հետաքրքրուած «Մարլենքայի» տարածման աշխարհագրութեամբ: Գէորգ Աւետիսեան իր հերթին շնորհակալութիւն յայտնած է նախագահին ոչ միայն այցելութեան համար, այլեւ Հայոց ցեղասպանութեան մասին անոր կատարած հայանպաստ յայտարարութեան համար: Նախագահի այցելութիւնը տեւած է 1.5 ժամ: Նախագահի ներկայութեամբ «Մարլենքա Ինթերնեշընլ» ընկերութեան նախագահ Գէորգ Աւետիսեան եւ Մորաւասլեզեան երկրամասի նահանգապետ Միրոսլաւ Նովակը ստորագրեցին համագործակցութեան հռչակագիր: Հաշուի առնելով , որ ընկերութեան այցելութիւններու շրջանին մէջ մեծ թիւ կը կազմեն դպրոցականները, «Մարլենքա» ընկերութիւնը անակնկալ նուէր մատուցած է նաեւ երկրամասի կրթական կեդրոնին:
Իսկ երեկոյեան, Օստրաւայի մէջ Մորաւասլեզեան տարածաշրջանի գործարարներու հետ ընթրիքի ընթացքին նախագահը յատուկ յիշատակած է Մարլենքայի արտադրութիւնը, ընդգծելով, որ այն լաւագոյնս կը ներկայացնէ ոչ միայն մարզը, այլեւ ողջ Չեխիան:

Президент Чехии посетил основанное армянином-предпринимателем предприятие медовых тортов «Марленка»
В рамках визита в Моравско-силезский регион президент Чехии Милош Земан 22 сентября  посетил также предприятие «Марленка» и ознакомился с кондитерским производством, основанным известным предпринимателем Геворгом Аветисяном. Президент Чехии не только обошел предприятие, ознакомился с производственным процессом, но и встретился с работниками, побеседовал и ознакомился с условиями их труда.
За кофейным столом президент Земан побеседовал также с Геворгом Аветисяном, выразил свое восхищение армянским кондитерским изделием, поинтересовался географией распространения «Марленки».  Геворг Аветисян, в свою очередь, поблагодарил главу государства не только за визит, но и за его проармянское заявление относительно Геноцида армян. Визит президента продлился 1,5 часа. В присутствии президента президент компании «Марленка интернейшнл» Геворг Аветисян и губернатор земли Моравия-Силезия Мирослав Новак подписали меморандум о сотрудничестве. Учитывая, что среди посетителей предприятия большое число составляют школьники, компания «Марленка» преподнесла сюрприз также образовательному центру земли.
А вечером в Остраве, во время ужина с предпринимателями Моравско-Силезского региона   президент особо отметил продукцию «Марленки», подчеркнув, что она наилучшим образом представляет не только область, но и всю Чехию.