Ամերիկահայերը Հայկական դրամագիտութեան եւ հնութիւններու ընկերակցութիւն ստեղծած են
Չիգակոյի մէջ Հայկական դրամագիտութեան եւ հնութիւններու ընկերակցութիւն ստեղծուած է: Կազմակերպութեան առաջին նիստին ելոյթ ունեցած են դրամագիտութեան առաջնակարգ փորձագէտներ Լեւոն Սարեանն ու Ֆրանկ Քովաչը:
Ըստ coinsweekly.com-ի, ընկերակցութեան նպատակն է` միաւորել հայկական դրամով հետաքրքրուող բոլոր հայերն ու անոնց համար հարթակ ապահովել` իրենց հաւաքածուները ներկայացնելու, իրեր վաճառելու եւ գաղափարներ փոխանակելու համար. կը գրէ news.am-ը:
Ներկայիս մշակման փուլին գտնուող կայքի մէջ նաեւ հայկական գիրքերու, գորգերու, ասեղնագործութեան, ձեռագիրներու եւ մետաղներու մասին բաժիններ պիտի ըլլան: Կազմակերպիչները նաեւ կը ծրագրեն դրամներու եւ հին իրերու մասին ամսագիր հրատարակել:
Ընկերակցութեան նախագահ Ժաք Հաճինեանի խօսքով, կազմակերպութեան բազմաթիւ անդամներ Արեւմտեան Հայաստանէն հայերու ժառանգներ են, եւ անոնց ամբողջ կարողութիւնը, ներառեալ՝ մետաղադրամները, խեցեգործ իրերը, ձեռագիրերն ու թանկարժէք իրերը, կորսուած կամ գողցուած է Օսմանեան կայսրութեան մէջ իրագործուած Հայոց ցեղասպանութեան ժամանակ: “Այդպիսով մենք յարգանքի տուրք կը մատուցենք այդ իրերուն ու սերունդներու համար կը պահպանենք մինչեւ մեզի հասածը»,- նշած է Հաճինեանը:

Армяне Америки создали общество армянской нумизматики и предметов старины
На первом заседании общества вступили ведущие эксперты по нумизматике Левон Сарьян и Франк Ковач, сообщаетhttp://coinsweekly.com.
Цель общества – объединить всех армян, интересующихся армянскими монетами и обеспечить для них площадку для представления их коллекций, продажи предметов и обмена идеями.
Сайт, который сейчас находится на стадии разработки, будет также включать разделы об армянских книгах, коврах, вышивке, рукописях, медалях. Также в планах у организаторов издавать журнал о монетах и предметах старины.
По словам президента общества Чака Хаджиняна, многие участники организации выходцы из Западном Армении, и все их имущество, в том числе монеты, керамика, рукописи и драгоценности, были потеряны и украдены во время Геноцида армян в Османской Турции. «Таким образом мы отдаем дань памяти этим вещам и сохраняем предметы для будущих поколений»,- отметил Хаджинян, добавив, что они хотят показать всем армянам их историю и дать возможность оценить художественные произведения, созданные их предками.