ՀՀ սփիւռքի նախարարը հանդիպում ունեցաւ տեղեկատուական գիտարուեստի ոլորտի ներկայացուցիչներու հետ
Սեպտեմբեր 11-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հանդիպում ունեցաւ տեղեկատուական գիտարուեստի ոլորտի ներկայացուցիչներու հետ:
Կարեւորելով տեղեկատուական գիտարուեստներու հնարաւորութիւններու կիրառմամբ Սփիւռքի մէջ մայրենիի ուսուցման ելեկտրոնային նոր ծրագիրներու մշակումն ու արդիւնաւէտ օգտագործումը՝ Հրանոյշ Յակոբեան նշեց. «Պէտք է օգտագործել հնարաւոր միջոցները հայոց լեզուի ուսուցման հնարաւորութիւնները մեծցնելու ուղղութեամբ: Աշխարհասփիւռ հայութեան ուծացումը կանխելու եւ մեր հայրենակիցներու համար հայերէնը համացանցի մէջ ամենակիրառուող լեզուն դարձնելու համար անհրաժեշտ է, որ ընենք ամէն հնարաւորը: Այսօր ամբողջ աշխարհի մէջ բարձր գիտարուեստի ուղղութեամբ նոր ձեռքբերումներ կը գրանցուին: Անոնց մէջ փոքր չէ նաեւ մեր հայրենակիցներու դերը: Հաշուի առնելով այս հզօր աշխարհի հնարաւորութիւնները՝ մենք պէտք է օգտագործենք զայն հայոց լեզուն աշխարհի չորս ծագերուն պահպանելու համար: Ձուլման գործընթացը արագ կ’ընթանայ, կը պակսի հայկական դպրոցներու աշակերտներու թիւը: Այնպէս, որ պէտք է միաւորենք մեր ջանքերը հայոց լեզուն անխախտ եւ կենսունակ պահելու համար»:
Տեղեկատուական գիտարուեստի ոլորտի կառոյցները, որոնք կը զբաղին նաեւ ելեկտրոնային-ուսուցողական ծրագիրներու մշակմամբ, ներկայացուցին իրենց կողմէն մշակուած ծրագիրներու արդիւնաւէտ իրագործման հնարաւորութիւնները:
Նկատի առնելով Սփիւռքի տարբեր համայնքներու առանձնայատկութիւնները եւ կրթական խնդիրներուն տարբերակուած մօտեցումը՝ քննարկուեցան նաեւ առկայ ծրագիրները վերամշակելու եւ արդիականացնելու հարցը:

Министр Диаспоры РА встретилась с представителями сферы информационных технологий
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 11 сентября встретилась с представителями  сферы информационных технологий.
Отметив важность разработки и эффективного использования новых электронных программ обучения родному языку в Диаспоре с применением возможностей информационных технологий, Грануш Акопян отметила: «Следует использовать возможные средства для расширения возможностей обучения армянскому языку. Для предотвращения ассимиляции разбросанного по всему миру армянства и превращения армянского языка в �?нтернете самым распространенным для наших соотечественников, необходимо сделать все возможное. Сегодня во всем мире регистрируются новые достижения в сфере высоких технологий.  В этом немалая роль принадлежит нашим соотечественникам. Учитывая возможности этого мощного виртуального мира, мы должны использовать  их для сохранения армянского языка во всех концах мира. Процесс ассимиляции протекает быстро, сокращается число учащихся армянских школ, так что нужно объединить наши усилия для сохранения жизнеспособности армянского языка».
Структуры сферы �?Т, занимающиеся также разработкой электронных обучающих программ, представили возможности эффективного использования разработанных ими программ.
Учитывая особенности разных общин Диаспоры и дифференцированный подход к вопросам образования, были обсуждены также вопросы переработки и актуализации имеющихся программ.