Կարօ Փայլանը Հայկական Ճամբարին Վրայ Իրականացուած Յարձակման Հարցով Դիմած է Թուրքիոյ ՆԳՆ
Թուրքիոյ խորհրդարանի հայ պատգամաւոր Կարօ  Փայլանը Թուզլայի հայկական «Քամփ Արմէն» ճամբարի կազմաքանդման դէմ պայքարողներուն վրայ ազգայնականներու յարձակման հարցը բարձրացուցած է խորհրդարանին մէջ: Ըստ Ermenihaber.am-ի` թրքական «Demokrathaber» լրատուական կայքը յայտնած է, որ յարձակման հետեւանքով երկու հոգի վնասուածքներ ստացած է:
Փայլանը Ներքին գործոց նախարար Սելամի Ալթընոքին ուղարկած է գրաւոր հարցումներ` պահանջելով պատասխանել հետեւեալ հարցերուն.
1.    Արդեօ՞ք 08.09.2015 թուականին «Քամփ Արմէն»-ի վրայ յարձակման հետ կապուած հետաքննութիւն սկսած է: Եթէ ոչ, ինչո՞ւ:
2.  Վերոնշեալ դէպքէն յետոյետագայ հնարաւոր յարձակումներու պարագային ճամբարի կամաւորներու կեանքի անվտանգութիւնը ապահովելու ուղղութեամբ արդեօ՞ք ՆԳՆ-ն անվտանգութեան միջոցներ ձեռնարկած է կամկը մտածէ՞ այդ ուղղութեամբ:
3.    13.08.2015 թուականին «Քամփ Արմէն»-ի վրայ յարձակում իրականացուցածներուն նկատմամբ հետաքնութիւն տարուա՞ծ է: Եթէ այո, ուստի ի՞նչ են արդիւնքները: Իսկ եթէ չէ իրականացած, ինչո՞ւ:
4.   Արդեօ՞ք պատահական է, որ ճամբարի կամաւորներուն վրայ ակնյայտօրէն սադրիչ բնոյթ կրող յարձակումը համընկած է դիմադրութեան 125-րդ օրուան եւ 1955 թուականի Սեպտեմբեր 6-7-ի դէպքերու 60-րդ տարելիցին հետ, թէ՞ անիկա կազմակերպուած ծրագիրին մէկ մասն է:
5. «ՔամփԱրմէն»-իվրայմահակներովյարձակածյանցագործներունգործողութիւններըկազմակերպուածքաոսայինծրագիրիմասըլլալուհաւանականութեանվերաբերեալհետախուզականստորաբաժանումներըձեզիտեղեկութիւնհաղորդա՞ծեն:
6. «ՔամփԱրմէն»-իվրայնախապէսծրագրուածյարձակումներուդէմիրաւապահմարմիններըինչո՞ւմինչեւայժմանվտանգութեանմիջոցներչենձեռնարկած:
Յիշեցնենք, որ Սեպտեմբեր 7-ի գիշերը` 01:30-ին անյայտ անձերու խումբ մը մահակներով յարձակած է Սթամպուլի Թուզլա շրջանին մէջ գտնուող հայկական մանկատան ճամբարին մէջ հերթապահող հայ երիտասարդներու վրայ: Ասիկա «Քամփ Արմէն»-ի վրայ իրականացած 2-րդ յարձակումն է, առաջինը եղած էր ճամբարի կազմաքանդման դէմ պայքարող երիտասարդներու հերթապահութեան 100-րդ օրը:

Гаро Пайлан по вопросу нападения на армянский лагерь обратился в МВД Турции
Депутат-армянин парламента Турции Гаро Пайлан поднял в меджлисе Турции вопрос нападения националистов на борцов против демонтажа армянского лагеря «Камп Армен» в Тузле. Как передает ermenihaber.am, турецкий информационный сайт «Demokrathaber» сообщает, что в результате нападения два человека получили повреждения.
Пайлан направил письменный письменный запрос министру внутренних дел Турции Селами Алтноку, требуя ответить на следующие вопросы:
1. Начато ли расследование в связи с нападением 08.09.2015 года на лагерь «Камп Армен»? Если нет – то почему?
2. Предприняло ли МВД после вышеупомянутого случая меры безопасности для обеспечения безопасности жизни добровольцев при возможных последующих нападениях или думает в этом плане?
3. Проведено ли расследование в отношении лиц, совершивших 13.08.2015 года нападение на «Камп Армен»? Если да, то каковы результаты? Если же не проведено – то почему?
4. Случайно ли, что нападение откровенно провокационного характера на добровольцев лагеря совпало со 125 днем противостояния и 60-й годовщиной событий 6-7 сентября 1955 года, или это часть организованной программы?
5. Сообщили ли Вам следственные подразделения о вероятности того, что действия напавших с дубинками на «Камп Армен» преступники являются частью организованной программы по наведению хаоса?
6. Почему правоохранительные органы до сих пор не приняли мер безопасности против заранее спланированных нападений на «Камп Армен»?
Напомним, что ночью 7 сентября, в 01:30, группа неизвестных лиц, вооруженных дубинками, на армянскую молодежь, дежурившую в лагере армянского детского дома, находящегося в районе Тузла Стамбула. Это второе нападение, совершенное на «Камп Армен», первое было совершено в 100-й день дежурства молодежи, борющейся против демонтажа лагеря.