Մոսկուայի գիրքի ցուցահանդէսի այս տարուան յատուկ հիւրը Հայաստանն է
Հայաստան Սերպիոյ եւ Իրանի հետ միասին Սեպտեմբեր 2- 6 Մոսկուայի մէջ իրականացուող գիրքի միջազգային ցուցահանէս- վաճառքի յատուկ հիւրն է, armradio.am-ի փոխանցմամբ` կը յայտնէ ՏԱՍՍ գործակալութիւնը:
Հայկական տաղաւարին մէջ պիտի ներկայացուին Հայոց ցեղասպանութեան 100- րդ տարելիցին նուիրուած գիրքեր: Մասնաւորապէս` Պոգտան Գեմպարսկիի «Նամակներ աշխարհին», ամերիկահայ գրող Քրիս Պոհճալեանի «Աւազէ ամրոցի աղջիկները», ռումանահայ գրող Վարուժան Ոսկանեանի «Շշուկներու մատեան» գիրքերը, նաեւ եղեռնազոհ արեւմտահայ գրողներու ստեղծագործութիւնները ներկայացնող «Երկիրը կը խօսի» ժողովածուն:
Սերպական տաղաւարին մէջ կը ներկայացուի յատուկ այս ցուցահանդէսին համար հրատարակուած «Բռնէ ինկնող աստղը» ժողովածուն, ուր տեղ գտած են ժամանակակից սերպ արձակագիրներու ստեղծագործութիւնները: Մասնակիցները հնարաւորութիւն կ’ունենան հանդիպելու ժամանակակից յայտնի սերպ հեղինակներու հետ, որոնց ստեղծագործութիւնները լոյս կը տեսնեն տարբեր լեզուներով եւ հազարաւոր տպաքանակներով. մասնաւորապէս բանաստեղծ, արձակագիր եւ հեքիաթ ըսող Վլատիսլաւ Պոյացի, գրող եւ հրատակարիչ Կայկօ Պոժովիչի հետ:
Իրանական տաղաւարին մէջ իրանական յայտնի համալսարաններու մասնագէտները կը պատմեն իրանական բանաստեղծութիւններու առանձնայատկութիւններուն մասին, կը համեմատեն ռուս եւ իրանական գիրքը, կը ներկայացնեն ժամանակակից պարսկական գրականութեան առանցքային ուղղութիւնները, պարսկական ձեռագործի վարպետութեան դասեր կ’իրականացնեն:

Армения – специальный гость Московской книжной выставки этого года
Армения вместе с Сербией и �?раном – специальные гости проводимой 2-6 сентября в Москве международной выставки-ярмарки книги, сообщает armradio.am со ссылкой на ТАСС.
В армянском павильоне будут представлены книги, изданные к 100-летию Геноцида армян. В частности, «Письма миру» Богдана Гембарского, «Девочки песчаной крепости» американского пистеля армянского происхождения Криса Бохчаряна, «Книга шепотов» румынского писателя-армянина Варужана Восканяна, а также сборник «Земля говорит», представляющий произведения западноармянских писателей, павших жертвами Геноцида.
В Сербском павильоне будет представлен изданный специально к этой выставке сборник «Лови падающую звезду», в котором нашли место произведения современных сербских писателей. Участники будут иметь возможность встретиться с современными известными сербскими авторами, произведения которых издаются многотысячными тиражами и на разных языках, в частности, поэтом, прозаиком и сказочником Владиславом Бояцом, писателем и издателем Гайко Божовичем.
В �?ранском павильоне специалисты известных иранских вузов расскажут об особенностях иранской поэзии, сопоставят русские и иранские книги, представят основные направления современной персидской литературы, проведут уроки мастерства персидского рукоделия.