Սլովաքիան յայտարարած է, որ կ’ընդունի միայն Սուրիոյ քրիստոնեայ փախստականները
Սլովաքիոյ կառավարութիւնը յայտարարած է, որ Սուրիոյ բոլոր փախստականներէն կ’ընդունի միայն քրիստոնեաներուն, քանի որ իսլամները չեն կրնար յարմարիլ հասարակութեան, tert.am-ի փոխանցմամբ` կը գրէ BBC-ի ռուսական ծառայութիւնը:
Եւրոմիութեան ծրագիրին համաձայն` մօտ 40 հազար փախստական կը տեղաւորուի ողջ ԵՄ մէջ` «quota» բաժիններու համակարգով: Այդպէս, Սլովաքիան պէտք է ընդունի 200 փախստականի, որոնք այժմ կը գտնուին Իտալիոյ, Թուրքիոյ եւ Յունաստանի ճամբարներուն մէջ:
«Մենք կը ցանկանք օգնել Եւրոպային գաղթականներու խնդիրով: Մենք կրնայինք ընդունիլ 800 իսլամի, բայց մեր քով` Սլովաքիոյ մէջ չկան մզկիթներ: Ինչպէ՞ս կրնան իսլամները ընդելուզուիլ, եթէ անոնք այստեղ չի սիրեն»,- ըսած է երկրի ներքին գործոց նախարարութեան ներկայացուցիչ Իւան Մետիկը:
Պրատիսլաւայի մէջ կը յայտարարեն, որ կրօնի մասին հարցը կու տան ժամանող փախստականներուն: Մետիկ կը հերքէ, որ այդ քայլը խտրականութեան դրսեւորումներ ունի. անոր խօսքով` նպատակը հասարակութեան միասնութիւնը պահպանելն է:

Словакия заявила, что примет из Сирии только беженцев-христиан
Правительство Словакии заявило, что из всех беженцев из Сирии примет только христиан, поскольку мусульмане не смогут интегрироваться в общество, как передает tert.am, сообщает русская служба BBC.
Согласно программе Евросоюза, около 40 тысяч беженцев будут размещены в ЕС согласно системе квот. Так, Словакия должна принять 200 беженцев, которые ныне находятся в лагерях �?талии, Турции, Греции.
«Мы желаем помочь Европе в вопросе миграции. Мы могли бы принять 800 мусульман, но у нас в Словакии нет мечетей. Как могут мусульмане игтегрироваться, если им здесь не понравится», – сказал представитель Министерства внутренних дел страны �?ван Метик.
В Братиславе утверждают, что прибывающих мигрантов будут расспрашивать о вероисповедании. Метик отрицает, что в этом шаге содержится элемент дискриминации. По его словам, целью является сохранение единства общества.