Սթամպուլի մէջ պիտի վերաբացուի Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցին
Սթամպուլի Քարթալ շրջանին մէջ գտնուող Սուրբ Նշան եկեղեցւոյ հիմնադրամի ղեկավարներու խորհուրդի անդամներն ու եկեղեցւոյ հովիւ Գրիգոր Տամատեան այցելած են Պոլսոյ հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթէշեանին, tert.am-ի փոխանցմամբ` կը տեղեկացնէ Hye Tert-ը:
Սթամպուլի  արուարձանին մէջ գտնուող Սուրբ Նշան եկեղեցին փակուած էր 2 տարի առաջ` հայ համայնքի թիւի նուազելուն եւ վերանորոգման աշխատանքներու հետեւանքով:
Այժմ արդէն հիմնադրամի ղեկավար Յովհաննէս Սահակօղլուն եւ անոր ընկերները հաղորդած են, որ եկեղեցւոյ վերանորոգման աշխատանքները աւարտին կը մօտենան:
Հանդիպման ընթացքին որոշուած է հաւատացեալներու համար եկեղեցւոյ վերաբացումը կատարել 2015 թուականի Օգոստոս 8-ին:
Արամ Աթէշեան նշած է, որ Սուրբ Նշան եկեղեցին կարեւոր տեղ ունի հաւատացեալներու սրտերուն մէջ, եւ ողջունած է հիմնադրամի ղեկավարներն ու բարերարները` աշխատանքը աւարտին հասցնելու կապակցութեամբ:

В Стамбуле вновь откроется армянская церковь Св. Ншан
Члены совета руководителей фонда церкви Св.Ншан, находящейся в районе Картал Стамбула и пастырь церкви Григор Дамадян посетили армянского патриаршего викария Константинополя архиепископа Арама Атешяна, сообщает tert.am со ссылкой на Hye Tert.
Находящаяся в пригороде Стамбула церковь Св. Ншан закрылась два года назад вследствие сокращения численности армянской общины и ремонтными работами.
Ныне руководитель фонда Ованес Саакоглу и его друзья сообщили, что работы по ремонту церкви близятся к концу.
В ходе встречи было решено вновь открыть церковь для верующих 8 августа 2015 года.
Арам Атешян отметил, что церковь Св. Ншан занимает важное место в сердцах верующих и приветствовал руководителей фонда и благотворителей с близким завершениям работ.