Քոպանիէն Գաղթած Հայ Ընտանիքը Իր Ապագան Կ՛որոնէ. «Ակօս»-ի Անդրադարձը` Թուրքիոյ Վրանային Ճամբարին Մէջ Մնացող Ընտանիքին Մասին
Թուրք-սուրիական սահմանի սուրիական կողմին վրայ գտնուող Քոբանի քաղաքին մէջ ընթացող մարտերու հետեւանքով քաղաքը լքած Թովմասեաններու ընտանիքը 9 ամիսէ ի վեր կը բնակի Ուրֆա: Վերջին 5 ամիսը մնացած է փախստականներու համար նախատեսուած վրանային ճամբարին մէջ, կը գրէ Tert.am-ը:
«Ակօս»-ի թղթակիցները այցելած են այդ ընտանիքը, որուն անդամները վերջին ամիսներու ընթացքին իրենցմէ բացի առաջին անգամ հայ տեսելով յուզուած են:
Մեզի հետ այստեղ շատ լաւ կը վարուին, սակայն մենք այստեղէն մէկ վայրկեան առաջ հեռանալ կ՛ուզենք` ուր որ ըլլայ»,- ըսած են ընտանիքին անդամները:
30 հազար վրան, մօտ 100 հազար մարդ` հիմնականօրէն արաբ եւ քիւրտ: «Իսլամական պետութեան» կողմէ Քոպանիի վրայ յարձակեկէն ետք ժողովուրդը այս վրանային «քաղաք» ապաստանած է: Քոբանիի հայ ընտանիքներէն են Թովմասեանները, որոնք 9 ամսիէ Սուրուչ կը գտնուին:
Յուլիսը վրանային ճամբար տեղափոխուելու 5-րդ ամիսն է: Անոնց կեանքը պատմութեան ամբողջ ընթացքին գաղթ, պատերազմ ու աւեր տեսած հայ ժողովուրդի պատմութեան նման է:
Ստորեւ անոնցմէ իւրաքանչիւրը կը ներկայացնէ իր պատմութիւնը.
«Անունս Յակոբ է: Քոպանիի մէջ ինքնաշարժներու նորոգմամբ կը զբաղէին: Պատերազմէն փախելով` եղբայրներուս հետ մեր ընտանիքներով այստեղ հասանք: 15 հոգի ենք: Մեզի նախ գիշերօթիկ դպրոցի մը մէջ տեղաւորեցին, այժմ ալ, ահա, վրանային ճամբարի մէջ ենք: Ձմրան շատ անձրեւ եկաւ, սակայն այդ ժամանակ դպրոցի մէջ էինք, չէինք թրջուէր: Չեմ պատկերացներ, թէ այս ձմեռ ինչպէս պիտի անցնենք: Այստեղ մեզի հետ լաւ կը վարուին, բայց մենք մէկ վայրկեան առաջ հեռանալ կ՛ուզենք, ուր որ պատահի…»:
«Կինս` Ֆերուզն է, մէկ ոտքը փրոթեզ է: Երեք ամիս առաջ կտրեցին»:
«Անունս Սերոբ է: Եղբայրս Քոպանիի վերջին յարձակումներէն առաջ փոքր որդիին հետ այնտեղ էր: Զայն սպաննած են որդիին աչքի առաջ: Տղան դեռ ուշքի չէ եկած: Ամբողջ օրը վրանին մէջ է եւ չի խօսեր:
«Արդեն 9 ամիս է Սուրուչ ենք, 5 ամիս` վրանային ճամբարի մէջ: Մեզմէ բացի ոչ մէկ հայ տեսած ենք: Դուրսը արաբերէն ու քրտերէն կը խօսինք, սակայն մեր մէջ հայերէն կը շփուինք, որ մեր լեզուն չմոռնանք: Ձեզի հետ սեղան նստիլը մեզի համար շատ կարեւոր է: Արդէն 9 ամիսէ մեր սեղանին հայեր չեն եղած:
«Հայաստան երթալ չենք նախընտրեր, քանի որ մեզմէ շատերը ոչ միայն անձնագիր, այլեւ որեւէ փաստաթուղթ չունին: Անձնագրի համար առնուազն 1000 տոլար կը պահանջուի: Մենք 15 հոգի ենք, 15.000 տոլար ուրկէ՞ գտնենք: Եթէ ըսեն` Քոպանի վերադարձէք, Քոպանին արդէն չկայ… »:

In search for future: Syrian-Armenian family’s life in Turkey
An Armenian family from Kobane, the war-torn northern Syrian town that became a target of heavy shelling in the continuing civil war, has been residing in Turkey’s Urfa province in the past nine months after leaving home.
They have spent the past five months in a camp for refugees.
Reporters from the Turkish-Armenian weekly Agos recently visited the family of Tovmasyans who reportedly got very excited to see the first ever Armenians after leaving their hometown.
“We are treated very well here, but want to leave this place as soon as possible and go no matter where,” they said.
Serop ve Hagop Tovmasyan
The camp hosts 300,000 tents for about 100,000 refugees, mainly Arabs and Kurds. After the Islamic State’s attacks against Kobane, most people fled to the tent city to find a shelter.
The Tovmasyans, who have settled the town Sürücü, compare their past months’ experiences to the ordeals (massacres, wars, devastations and displacements) suffered by their ancestors a century ago.
Each of them presented his or her own story.
“My name is Hakob. My job in Kobane was repairing cars. Fleeing from the war, we – my brothers and I – have reached here. We were first placed into a boarding school, and now we are in a tent camp. We saw a lot of rain in winter, but we were at school then and never got soaked. I have no idea on how we are going to spend this winter. We are treated well there, but we want to leave as soon as possible …”
“Here’s my wife, Feruz, who has lost one of her legs and wears prosthesis. ”
“My names is Serob. Before the latest attacks in Kobane, my brother was there with his youngest son. He was killed in front of the child. The boy won’t come to his senses. He is in the tent all day long and never speaks.”
“It is already the ninth month we have been in Sürücü, spending the past five month in the tent camp. We haven’t seen any Armenia apart from ourselves. All speak Arabic or Kurdish, but we speak Armenian not to forget the language. Sitting around the same table with you is very important for us.
“We do not prefer to go to Armenia, as many of us do not have a passport but also other documents. One has to pay at least 1,000 Dollars for a passport. There are 15 of us; where to we get 1,5000 Dollars from? If they tell us to go back to Kobane, [we can’t], as Kobane no longer exists …”