Երիտասարդ Ցուցարարները «Ելեկտրականացուցած» Են Հայաստանը. Քաղուած Դասեր
Երբ տասը օր առաջ խումբ մը երիտասարդներ ինքնաբուխ կերպով հաւաքուեցան Երեւանի Ազատութեան հրապարակ` դէմ արտայայտուելու ելեկտրականութեան սակի նախատեսուող բարձրացման, ոչ մէկի մտքէն չէր կրնար անցնիլ, որ անոնց բողոքի շարժումը բուռն արձագանգի պիտի արժանանայ ամբողջ աշխարհի տարածքին:
Ի զարմանս բոլորի, փոքր հաւաքը սունկի պէս աճեցաւ քանի մը հազար, յատկապէս երիտասարդներու հաւաքի, որոնք երթով շարժեցան ու գրաւեցին մայրաքաղաքի գլխաւոր մայրուղիներէն մէկը` Մարշալ Բաղրամեան պողոտան, ուր կը գտնուին Նախագահի նստավայրը, Ազգային ժողովն ու Սահմանադրական դատարանը, եւ ամբողջ գիշեր նստացոյց իրականացուցին այնտեղ: Բողոքի ցոյցերը արագօրէն տարածուեցան ամբողջ Հայաստանի մեծ ու փոքր քաղաքներու մէջ:
Քանի որ ցուցարարները հրաժարեցան ազատել պողոտան, ոստիկանութիւնը ջրցան մեքենաներով ցրեց զանոնք` վիրաւորելով տասնեակ ցուցարարներ եւ ձերբակալելով անոնցմէ 237-ը, որոնք նոյն գիշեր ազատ արձակուեցան: Ոստիկանատուն տարուեցան նաեւ քանի մը լրագրողներ` վնասելով կամ առգրաւելով անոնց տեսախցիկներն ու ձայնագրիչները:
Քանի որ այս առճակատումը կը պատկերասփռուէր հասարակական լրատուամիջոցներու եւ տարբեր կայքերու միջոցով, յաջորդ օրը քանի մը հազարէն աւելի ցուցարարներ յայտնուեցան` գրեթէ անհնար դարձնելով ամբոխի վերահսկողութիւնը: Յունիս 29-ի երեկոյեան, երբ կը գրէի այս յօդուածը, Բաղրամեան պողոտայի որոշ հատուածներ դեռ գրաւուած էին ցուցարարներուն կողմէ:
Ո՞վ են այս երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները եւ ի՞նչ կ՝ուզեն: Անոնք կապ չունին որեւէ կուսակցութեան կամ արտաքին ուժերու հետ, հակառակ բոլոր անհիմն մեղադրանքներուն, եւ իրենց օրակարգին այլ խնդիր չունին, քան պահանջը Հայաստանի կառավարութենէն չեղեալ համարելու Օգոստոս 1-ին ուժի մէջ մտնող ելեկտրականութեան գինի 17 տոկոս բարձրացումը: Այս ցուցարարները կը կարծեն, որ իրենց կողմէն քաղաքի փողոցներու փակումը օրինական եւ բարոյական տեսանկիւնէն արդարացուած է, քանի որ բողոքի ցոյցը կը կրէ խաղաղ բնոյթ եւ ինքնաբուխ է: Անոնք իրենց շարժումը անուանած են «ո՛չ թալանին»:
Իշխանութիւնները քանի մը անգամ փորձեցին համոզել երիտասարդները դադրեցնելու բողոքի ցոյցը: Երբ նախագահ Սերժ Սարգսեան առաջարկեց հանդիպիլ անոնց հետ, ցուցարարները մերժեցին այդ խնդրանքը` պահանջելով հանդիպման ուղիղ հեռարձակում հանրութեան համար: Կառավարութեան առաջարկը` ելեկտրականութեան գինի բարձրացման դիմաց փոխհատուցում տալու 100 հազար անապահով ընտանիքներուն, եւս մերժուեցաւ: Վերջապէս, նախագահի որոշումը` սառեցնել սակի բարձրացումը մինչեւ միջազգային լսողական ընկերութեան կողմէն ռուսական ուժանիւթի ընկերութեան «Հայաստանի ելեկտրական ցանցեր» դուստր ձեռնարկութեան նիւթական հաշուետւութիւններուն ստուգումը` սակի բարձրացման հիմնաւորուած ըլլալուն հանգամանքը պարզելու համար, եւս մերժուեցաւ:
Լարուած դիմակայութեան առաջին թուլացումը եղաւ անցեալ Կիրակի, երբ բողոքի շարժման կազմակերպիչները ընդունեցին ոստիկանութեան առաջարկը եւ վերադարձան Ազատութեան հրապարակ` երկրորդ բախումէն խուսափելու համար: Երկուշաբթի գիշեր անոնք յայտարարեցին, որ կը դադրեցնեն բողոքի ցոյցը եւ շուտով կ’որոշեն իրենց յետագայ ընելիքները: Սակայն, ցուցարարներու մեծ մասը հրաժարեցաւ հետեւիլ նախաձեռնութեան ղեկավարներուն` շարունակելով գիշերները անցնել Բաղրամեան պողոտայի մէջտեղը` վանկարկելով «մենք ենք տէրը մեր երկրի» կարգախօսը:
Երիտասարդ տղաներու եւ աղջիկներու այս նոր սերունդը խիստ հիասթափուած է թէ՛ իշխանութիւններէն, թէ՛ ընդդիմութենէն: Սակայն, բողոքի շարժման կազմակերպիչները, յուսահատելու եւ շատ շատերու նման երկիրը լքելու փոխարէն, փողոց ելած են պաշտպանելու ժողովուրդին իրաւունքները: Այս ցուցարարները ցոյց կու տան, որ թէեւ իրենք չունին իշխանութիւն, հարստութիւն եւ պաշտօնական դիրքեր, սակայն ի զօրու են անհրաժեշտութեան պարագային ոտքի ելլել եւ իրենց շուրջ համախմբել զանգուածները` ստիպելով իշխանութիւններուն հաշուի նստիլ իրենց հետ… Կարելի է չհամաձայնիլ ցուցարարներու մարտավարութեան, սակայն հնարաւոր չէ չհիանալ անոնց անկեղծութեան եւ յանձնառութեան վրայ իրենց հայրենակիցներու բարօրութեան հանդէպ…
Ահա այն երեք կարեւոր դասերը, որ պէտք է քաղել վերջին զարգացումներէն.
1) Հայաստանի ապագան յուսալի ձեռքերու մէջ պիտի ըլլայ, քանի դեռ գալիք սերունդի մէջ կան երիտասարդներ, նման այն տղաներուն եւ աղջիկներուն, որոնք անցեալ շաբաթ ինքնաբուխ կերպով Երեւանի փողոցներ ելան.
2) Հայաստանի ընդդիմադիր կուսակցութիւնները մօտ ապագային իշխանութեան գալու շատ քիչ հնարաւորութիւն ունին, քանի դեռ լիովին չեն վերանայած իրենց քաղաքականութիւնը` իրենց շարքերը ներգրաւելով խելացի, նուիրուած եւ նախաձեռնող երիտասարդ տղաներ ու աղջիկներ, եւ թոյլ տալով անոնց ղեկավար դիրքեր զբաղեցնելու.
3) Հայաստանի ժողովուրդի մօտ խոր հիասթափութիւն կայ իրար յաջորդող կառավարութիւններու նկատմամբ, անկախացումէն առաջ եւ յետոյ: Իշխանութեան ղեկավարներուն առջեւ ծառացած են շատ աւելի լուրջ խնդիրներ, քան ելեկտրականութեան գինի բարձրացումը: Հայաստանի համար գոյատեւման հրամայական դարձած է արդար եւ ժողովրդավարական հասարակարգի ստեղծումը, ուր քաղաքացիները կրնան ապրիլ արժանապատիւ, բարեկեցիկ եւ խաղաղ կեանքով: Հայ ժողովուրդը կարիք չ՝ունենար բողոքելու Երեւանի փողոցներուն մէջ, եթէ գոյութիւն ունենան արդիւնաւէտ եւ վստահելի մեքենականութիւններ, որոնց միջոցով մարդիկ կրնան պաշտպանել իրենց հիմնական քաղաքացիական իրաւունքները եւ ապահովել իրենց բարեկեցութիւնը:

When a group of young Armenians spontaneously gathered in Yerevan’s Liberty Square 10 days ago to challenge the planned increase of electricity rates, no one expected their protest to reverberate around the world.
To everyone’s surprise, the small gathering mushroomed into several thousand mostly young people who marched to the Capital City’s major thoroughfare, the Baghramyan Avenue, where the Presidential Palace, the Parliament, and the Constitutional Court are located, and staged an overnight sit-in. The protests quickly spread to major towns and cities throughout Armenia.
Since the demonstrators refused to vacate the Avenue, the police dispersed them with water cannons, injuring a dozen protesters and arresting 237 others. The police also detained several journalists, damaging or confiscating their cameras and tape recorders.
As images of these confrontations were disseminated through social media and various websites, several thousand more protesters showed up the next day, making crowd control practically impossible. At the time of writing this column — the evening of June 29 — demonstrators were still occupying portions of Baghramyan Avenue.
Who are these young men and women and what do they want? They are not affiliated with any political parties or foreign powers, contrary to baseless accusations, and have no agenda other than demanding that the Armenian government rescind the 17% increase in the cost of electricity, effective August 1. These activists believe that they are legally and morally justified to block city streets because their protest is peaceful and spontaneous! They have named their movement “No to Plunder.”
The authorities made several attempts to persuade these young people to abandon their protest. When President Serzh Sargsyan proposed to meet with them, the protesters declined the request demanding that the meeting be televised live to the public. The government’s offer to subsidize the higher cost of electricity by providing a corresponding increase in aid to over 100,000 destitute families was also rejected. Finally, the President’s decision to freeze the rate increase until an international auditing company reviews the financial records of the Energy Networks of Armenia, a subsidiary of a Russian company, to see if the new rate is warranted, was also turned down.
The first break in the tense standoff came last Sunday night when the protest organizers accepted the police offer and moved back to Liberty Square to avoid another bloody confrontation. They announced on Monday night that they are ending their protest and will decide their next move shortly. Most demonstrators, however, refused to follow the lead of the organizers, spending another night in the middle of Baghramyan Avenue, chanting: “We are the masters of our country.”
This new generation of men and women are disenchanted with both the authorities and the political opposition. However, rather than giving up and leaving the country like so many others, the protest organizers took to the streets to defend the people’s rights. These activists showed that although they have no power, no wealth, and no official position, they are capable of rising to the occasion when necessary and rally the masses around them, commanding the grudging respect of the authorities! One may disagree with the protesters’ tactics, but cannot help but admire their sincerity and commitment to the welfare of their fellow Armenians!
There are three important lessons to be learned from these recent developments:
1) The future of Armenia will be in good hands as long as there are young people in the upcoming generation like those who appeared spontaneously last week in the streets of Yerevan;
2) Opposition political parties in Armenia have little chance of assuming power anytime soon, unless they completely overhaul their policies, attract bright, committed and resourceful young men and women to their ranks, and allow them to rise to positions of leadership;
3) The people of Armenia have had a deep-seated distrust of all successive governments before and since independence. The leaders in power are facing far greater problems than the price of electricity. It is an existential imperative for Armenia to establish a just and democratic society in which the citizenry can live in dignity, prosperity and peace. Armenians would not need to protest in the streets of Yerevan if there are effective mechanisms that people can trust to defend their basic civil rights and secure their economic well-being.