Հայաստանի մէջ ելեկտրականութիւնը թանկացաւ 6.93 դրամով
Հանրային ծառայութիւնները կարգաւորող յանձնաժողովը Յունիս 17-ին կայացած նիստին որոշում ընդունեց ելեկտրականութեան թանկացման մասին:
«Արմէնփրէս»-ի հաղորդմամբ` 2015 թուականի Օգոստոս 1-էն ելեկտրականութեան սակագինը կը բարձրանայ 6.93 դրամով: «Յանձնաժողովը, ունենալով շատ մասնագէտներ, մանրակրկիտ ուսումնասիրել է սակագնի բարձրացման յայտը: Սակագնի հաշուարկներում ներառուած շատ ծախսեր կրճատուել են, սակայն դրանից աւելի հնարաւոր չէր` էլեկտրաէներգիայի ապահով մատակարարումն ապահովելու տեսանկիւնից: Մենք էլ սպառող ենք, եւ մեզ էլ հաճելի չի այս բարձրացումը», ըսաւ Նազարեան:
ՀԾԿՀ-ի որոշման համաձայն` 0.38 կվ լարման ցանցերէն սնուող սպառողներուն, ինչպէս նաեւ` տնային տնտեսութիւններուն համար ցերեկային սակագինը 1 կվ կը կազմէ 48.78 դրամ` նախկին 41.85 դրամի փոխարէն, գիշերային սակագինը ( ժամը 23.00էն մինչեւ 7.00)` 38.78 դրամ` նախկին 31.85 դրամի փոխարէն: 6 (10) կվ լարման սպառողներուն համար ցերեկային նոր սակագինը կը կազմէ 45.78 դրամ ` նախկին 38.85 դրամի փոխարէն , գիշերայինը` 35.78 դրամ 28.85 դրամի փոխարէն:
35 կվ եւ բարձր լարման պարագային ցերեկային սակագինը կը կազմէ 39.78 դրամ 32.85 դրամ փոխարէն (ներառեալ բարձրացած արժէքի հարկը) , գիշերայինը` 35.78 դրամ ` 28.85 դրամի փոխարէն (ներառեալ բարձրացած արժէքի հարկը): «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերութիւնը դիմած էր Հանրային ծառայութիւնները կարգաւորող յանձնաժողով` հոսանքի սակագինը բաձրացնելու համար: ՀԵՑ-ը կ’առաջարկէ 1 կվ-ի սակագինը բարձրացնել մինչեւ 58 եւ 48 դրամ (17 դրամով)` գիշերուան եւ ցերեկուան համար: Հանրային ծառայութիւնները կարգաւորող յանձնաժողովը իր ուսումնասիրութիւններու արդիւնքնով հիմնաւոր համարեց 6.93 դրամով թանկացումը:
Ելեկտրականութեան սակագինի նախորդ փոփոխութիւնը կատարուած էր 2014 թուականի ամրան: Հանրային ծառայութիւնները կարգաւորող յանձնաժողովը Յուլիս 1ին կայացած նիստին ընդունած էր որոշում` համաձայն որուն, Օգոստոս 1-էն 3.85 դրամով բարձրացուեցաւ ելեկտրականութեան սակագինը: Այդ ընթացքին քաղաքացիական որոշ զանգուածներ փորձեցին բողոքի ցոյցերու միջոցով պայքարիլ որոշման ընդունման դէմ, սակայն ապարդիւն:

Электричество в Армении подорожало на 6.93 драма
На заседании КРОУ 17­го июня было принято решение о подорожании тарифов на электроэнергию. Как передает«Арменпресс», с 1­го августа электричество в Армении подорожает на 6.93 драма. и члены комиссии подтвердили повестку, в которую включен вопрос пересмотра и повышения тарифов на электроэнергию.
«КРОУ, имея состав специалистов, изучило заявку. Сокращены многие статьи расходов, больше сократить было невозможно, чтобы не нарушить энергоснабжение. �? мы потребители, и для нас это подорожание неприятно»,­ сказал председатель КРОУ Роберт Назарян. В сетях напряжения 0.38 киловольт, в том числе, в домашних хозяйствах, дневной тариф установлен в 48.78 – вместо прежних 41.85, ночной тариф ( с 23.00 до 7.00) ­ 38.78 вместо 31.85. В сетях напряжения 6 (10) киловольт, новый дневной тариф установлен в 45.78 вместо 38.85, ночной ­ 35.78, вместо 28.85драма. В сетях напряжения 35 киловольт и выше новый дневной тариф установлен в 39.78 вместо 32.85, ночной ­ 35.78, вместо 28.85 драма. Напомним, что 5 крупных станций­производителей электроэнергии и компании, производящие передачу и расчеты по потреблению электроэнергии, обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на повышение тарифов на электроэнергию эти заявители ­«Армянская АЭС», «Международная энергетическая корпорация», «Ереванская ТЭЦ», «Разданская ГРЭС», Станция «Раздан­5» ЗАО «Газпром­Армения», «Высоковольтные электрические сети» и «Расчетный центр».
Как сообщает пресса, предлагается повысить для населения тарифы дневной – с 41.85 до 58.93 драма, ночной – с 31.85 до 48.93 драма. КРОУ провела собственное расследование и пришла к выводу, что повышение тарифа оправдано на сумму в 6.93 драма. Прошлое подорожание было применено летом 2014 года, на 3.85 драма. Тогда некоторые граждане пытались протестовать, однако безрезультатно.