2015թ. «Արի տուն» եւ «Սփիւռք ամառնային դպրոց» ծրագիրներու ծիրէն ներս կը հիւրընկալուին 2000-2500 սփիւռքահայ երիտասարդ
Մայիս 29-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ղեկավարութեամբ տեղի ունեցաւ «Արի տուն» եւ ««Սփիւռք» ամառնային դպրոց» ծրագիրներուն նուիրուած միջգերատեսչական յանձնաժողովի նիստը, որուն մասնակցեցան ՀՀ պաշտպանութեան նախարարի առաջին տեղակալ Դաւիթ Տօնոյեան, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակներու նախարարի տեղակալ Արտաշէս Բախշեան, ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչեան, ՀՀ առողջապահութեան նախարարի տեղակալ Գագիկ Միրիջանեան, այլ գերատեսչութիւններու, քաղաքապետարաններու ու մարզպետարաններու ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ներկաները` ՀՀ սփիւռքի նախարարը կարեւոր համարեց  միջգերատեսչական յանձնաժողովի ստեղծումը, որուն գլխաւոր նպատակն է  գերատեսչութեան  «Արի տուն» եւ «Սփիւռք ամառնային դպրոց»  ծրագիրներու աշխատանքներու համակարգումը, պատշաճ իրականացումը: Նախարարը նշեց, որ 2015թ. ծրագիրներու ծիրէն ներս պիտի հիւրընկալուին  2000-2500 սփիւռքահայ երիտասարդ, որոնց ճանապարհի, անվտանգութեան, առողջապահական եւ այլ հարցերը լուծելու համար նախարարութիւնը կ’աշխատի պետական կառավարման բոլոր բնագաւառներուն հետ: Հրանոյշ Յակոբեան շնորհակալութիւն յայտնեց բոլոր գերատեսչութիւններուն, քաղաքապետարաններուն   ու մարզպետարաններուն` 2014թ. ծրագիրներուն աշխոյժ եւ կազմակերպուած մասնակցելու համար:
«Արի տուն» ծրագիրի աշխատանքային խումբի ղեկավար Ֆ. Զաքարեան ներկայացուց  2015թ. ծրագիրով կատարուած եւ նախատեսուող աշխատանքները: Ան մասնաւորապէս նշեց, որ այս տարի նախորդ տարիներու նման կը նախատեսուի  ընդունիլ երկշաբաթեայ ծրագիրով 1100 սփիւռքահայ երիտասարդի: Մշակուած եւ հաստատուած է 2015թ. ծրագիրի գրքոյկ-ուղեցոյցը, թարգմանուած է ռուսերէն եւ անգլերէն: 2015թ. ծրագիրը կ’իրականացուի Յունիս 14-էն մինչեւ Օգոստոս 29` 8 փուլով: 2015 թուականի Մայիս 21-ի դրութեամբ ծրագիրին մասնակցութեան յայտ  ներկայացուցած է 160 սփիւռքահայ` 20 երկրէ: Այս տարի  Տերսիմէն եւ Տիարպեքիրէն կը սպասուի 40-ական մասնակից: Հայ սոցիալ-դեմոկրատական հնչակեան կուսակցութեան երիտասարդական հաւաքի ծիրէն ներս ծրագիրին պիտի մասնակցի եւս 200-220 երիտասարդ` Լիբանանէն, Սուրիայէն, Քուէյթէն, Ֆրանսայէն, Կիպրոսէն, ԱՄՆ-էն, Գանատայէն: Ծրագիրին մասնակցելու ցանկութիւն  յայտնած է 50 սուրիահայ երեխայ:
Ֆ. Զաքարեան ներկայացուց նաեւ ««Սփիւռք» ամառնային դպրոց» ծրագիրը իր վեց ուղղութիւններով եւ նախապատրաստական աշխատանքները:
ԵՊՀ հետ համատեղ իրականացուող «Սփիւռք» ամառնային դպրոց» 2015 ծրագիրի նախապատրաստական աշխատանքները նոյնպէս կ’ընթանան ըստ ժամանակացոյցի:
Խօսելով «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի դասընթացներու արդիւնաւետութեան մասին` ԵՊՀ հասարակահայագիտական հետազօտութիւններու հիմնարկի փոխտնօրէն Մհեր Յովհաննիսեան առաջարկեց  դասընթացները  դարձնել  շարունակական` հեռաուսուցման համակարգի ներդրման միջոցով:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը ամփոփեց նիստը եւ տուաւ յանձնարարականներ` աշխատանքը աւելի համակարգուած ու բովանդակալից դարձնելու նպատակով: «Ուզում եմ հաւատալ, որ այս տարուայ ծրագիրը միասնական ջանքերով կեանքի կոչելով , ՀՀ նախագահի, վարչապետի յանձնարարականները լիարժէք կը կատարուեն», համոզում յայտնեց ան:

В рамках программ «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк» 2015 года Армению посетят 2000-2500 молодых армян Диаспоры
Под руководством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 29 мая состоялось заседание межведомственной комиссии, посвященное программам «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», в котором приняли участие первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян, заместитель министра территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА Арташес Бахшян, заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян, заместитель министра здравоохранения РА Гагик Мириджанян, представители других ведомств, мэрий и областных администраций.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА отметила важность создания межведомственной комиссии, главная цель которой – координация работ по программам «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», их реализация на должном уровне. Министр отметила, что в 2015 году в рамках программ Армению посетят 2000-2500 молодых армян Диаспоры, и для решения вопросов их проезда, безопасности, здравоохранения и других Министерство работает совместно со всеми сферами государственного управления. Грануш Акопян выразила благодарность всем ведомствам, мэриям и областным администрациям за активное и организованное участие в программах 2014 года.
Руководитель рабочей группы программы «Ари тун» Ф.Закарян представил выполненные и предусмотренные работы по программе 2015 года. Он в частности отметил, что в нынешнем году, как и в предыдущие, предусмотрено принять по двухнедельной программе 1100 молодых армян Диаспоры. Разработана и утверждена брошюра-путеводитель 2015 года, переведена на русский и английский языки. Программа 2015 года будет осуществлена с 14 июня по 29 августа  8 этапами. По состоянию на 21 мая 2015 года заявки на участие в программе представили 160 армян Диаспоры из 20 стран. Ожидается участие групп по 40 человек из Дерсима и Диарбекира. В рамках молодежного слета Армянской социал-демократической партии Гнчакян в программе примут участие еще 200-220 молодых людей из Ливана, Сирии, Кувейта, Франции, Кипра, США, Канады. Желание участвовать в программе изъявили 50 детей сирийских армян.
Ф.Закарян представил также программу «Летняя школа «Спюрк» с ее шестью направлениями и подготовительные работы.
Подготовительные работы по программе «Летняя школа «Спюрк», осуществляемой совместно с ЕГУ, также проходят по графику.
Говоря об эффективности курсов «Летней школы «Спюрк», заместитель директора �?нститута арменоведческих исследований ЕГУ  Мгер Ованнисян предложил сделать курсы  продолжительными посредством внедрения системы дистанционного обучения.
Министр Диаспоры РА подвела итоги заседания и дала поручения с целью сделать работу более скоординированной и содержательной. «Хочу верить, что совместными усилиями претворив в жизнь программу этого года, поручения Президента РА, премьер-министра будут выполнены в полной мере», – выразила она уверенность.