Էրտողան իր ելոյթին մէջ յիշեցուցած է հայկական լոպիի մասին
Թուրքիոյ նախագահ Ռեճէպ Թայիպ Էրտողան այցելած է Թուրքիոյ Ուրֆա քաղաք, ուր հանրութեան հետ հանդիպում ունեցած է:
Ըստ քիւրտական «Rudaw» լրատուակայքին, կը գրէ ermenihaber.am-ը, Էրտողան, խօսելով Թուրքիոյ մէջ տեղի ունեցած թուրք-քիւրտական բախումներուն մասին, անդրադարձած է նաեւ Թուրքիոյ այն քաղաքական ուժերուն, որոնք անոր պնդմամբ`Թուրքիան մասնատելու նպատակով կը համագործակցին հայկական սփիւռքին հետ:
Էրտողան, ակնարկելով որոշ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերու, մասնաւորապէս ըսած է. «Հոկտեմբեր 6-8 դէպքերուն ժամանակ մարդիկ փողոց հանեցին եւ 50 հոգիի մահուան պատճառ դարձան: Չաղլայեանի դատարանին մէջ մեր դատախազը սպաննուեցաւ, մեր ազգին սպառնացող կազմակերպութեան հետ ձեռք ձեռքի՞ տուած են:
Քաղաքական միակ նպատակը այս երկրին ու ազգին թշնամի հանդիսացող հայկական լոպիստական ուժերուն հետ համագործակցի՞լն է, ինչ է»:
Էրտողան նաեւ մեղադրանքներ հնչեցուցած է Սուրիոյ ղեկավարութեան հասցէին: Ըստ անոր սուրիական իշխանութիւնները անտարբեր են սեփական ժողովուրդի կրած տառապանքներուն նկատմամբ:

Эрдоган в своем выступлении напомнил об армянском лобби
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган посетил турецкий город Урфа, где состоялась встреча с общественностью.
Как сообщает курдский информационный сайт «Rudaw», пишет ermenihaber.am, Эрдоган, говоря о происходящих в Турции турко-курдских столкновениях, коснулся также тех политических сил Турции, которые, по его утверждению, с целью расчленения Турции сотрудничают с армянской Диаспорой.
Намекая на некоторые оппозиционные политические силы, Эрдоган в частности сказал: «Во время событий 6-8 октября вывели на улицы людей и стали причиной гибели 50 человек. Был убит наш прокурор в суде Чахлаяна, работают рука об руку с угрожающими нашей нации организациями. Неужели единственная политическая цель – сотрудничество с армянскими лоббистскими силами, являющимися врагами этой страны и нации».
Эрдоган озвучил также обвинения в адрес руководства Сирии. По его словам, сирийские власти безразличны к учениям, вынесенным собственным народом.