Չեխական ժիւրին Հայաստանին տրուած միաւորները 12-էն իջեցուցած է 2-ի
Այս տարի, չնայած Չեխիոյ հայութեան աշխոյժ քուէարկութեան, Հայաստանի մասնակից խումբը` Genealogy-ն, այս երկրէն ստացաւ ընդամէնը 2 միաւոր, որ մեծ կասկածի տեղի տուաւ, նկատի ունենալով, որ Չեխիան Ատրպէյճանին տուաւ 12 միաւոր: Այս մասին կը գրէ Փրակի մէջ լոյս տեսնող «Օրեր» եւրոպական անկախ ամսագիրը:
Պարբերականը կը գրէ նաեւ, որ մինչ այժմ տեղի ունեցած բոլոր «Եւրոտեսիլ»-ներուն ընթացքին, որոնց չեխ ներկայացուցիչ մասնակցած է, եւ չեխիան քուէարկութեան իրաւունք  ստացած է, Հայաստանի ներկայացուցիչները ստացած են 12 միաւոր: Իսկ Ինգա եւ Անոյշ Արշակեաններու մասնակցութեան տարին միայն Չեխիան 12 միաւոր շնորհեց Հայաստանի մասնակիցներուն:
Ի հարկէ, սա չի նշանակեր, թէ Հայաստան Չեխիայէն ցած  միաւոր ստանալու իրաւունք չունի: Օրինակ` անցեալ տարուան յաղթող Աւստրիան, այս տարի ստացաւ 0 միաւոր:
Եթէ առաջին տեղը տրուէր Ռուսաստանին, Իտալիոյ կամ Շուէտին, որոնք կը գլխաւորէին առաջին երեք տեղերը, ինչ-որ չափով  հասկնալի կ’ըլլար, սակայն Հայաստանը դնելով 9-րդ տեղ եւ Ատրպէյճանին տալով 1-ին տեղ,
չեխական ժիւրին հաստատած է իր կողմնապահութիւնը եւ ոչ մասնագիտական աշխատանքը:
Նկատի ունենալով, որ վերջին տարիներուն փոխուած է քուէարկութեան սկզբունքը, եւ ազգային յանձնաժողովները իրենց հայեցողութեամբ կը կիսեն տրուած ձայները, Չեխիոյ ազգային յանձնաժողովի անդամները խիստ ներքին միջամտութեամբ կրցան ազդել ձայներու վերջնական արդիւնքին վրայ:
Ըստ երեւոյթի, Պաքուի նաւթը կ’ազդէ ոչ միայն Չեխիոյ խորհրդարանի ղեկավարութեան վրայ, այլեւ` «Եւրոտեսիլ»-ի 5 անդամներէ կազմուած ազգային յանձնաժողովին վրայ, որ կը ղեկավարէ Չեխական ռատիոյի մեկնաբան Եիտկա Պենեշովան: Արդէն հրապարակուած արդիւնքներէն պարզ կը դառնայ, որ «Եւրոտեսիլ-2015» մրցոյթին Հայաստանի Genealogy խումբը հեռախօսային քուէարկութեան արդիւնքով Չեխիայէն ստացած է ամենաբարձր միաւորները եւ գրանցուած 1-ին տեղը: 2-րդ տեղը եղած է Ռուսաստանը, իսկ 3-րդը` Իտալիան: Ատրպէյճանը եղած է 4-րդ տեղը, բայց ժիւրիի կամքով յայտնուած է 1-ին տեղը:

Чешское жюри снизило данные Армении баллы с 12 до 2
В нынешнем году, несмотря на активное голосование армянской общины Чехии, участник от Армении группа Genealogy получила от этой страны всего 2 балла, что дает основания для серьезных сомнения, учитывая, что Азербайджан получил от Чехии 12 баллов. Об этом пишет издающийся в Праге независимый европейский журнал «Орер».
�?здание пишет также, что во время всех проходивших до сих пор «Евровидений», в которых участвовал представитель Чехии и Чехия получила право голосовать, представители Армении получали по 12 баллов. А в год участия �?нги и Ануш Аршакян только Чехия подарила участницам из Армении 12 баллов.
Конечно, это не означает, что Армения не в праве получать от Чехии низкие баллы. К примеру, прошлогодний победитель Австрия в нынешнем получила 0 очков.
Если бы первое место было отдано России, �?талии или Швеции, которые возглавляли турнирную таблицу, было бы в какой-то мере понятно, однако скинув Армению да 9 место и предоставляя 1-е Азербайджану, чешское жюри подтвердило свою предвзятость и непрофессиональную работу.
Учитывая, что в последние годы принцип голосования изменился и национальные комиссии по своему усмотрению делят пополам отданные голоса, члены национальной комиссии Чехии сугубо субъективным вмешательством сумели повлиять на окончательный итог голосования.
Судя по всему бакинская нефть влияет не только на руководство чешского парламента, но и на состоящую из 5 человек национальную комиссию «Евровидения», которую возглавляет комментатор Чешского радио Йитка Бенешова. �?з уже опубликованных результатов становится ясно, что группа Genealogy от Армении на конкурсе «Евровидение-2015» по рещзультатам телефонного голосования получила от Чехии самые высокие баллы. На втором месте была Россия, а третьем – �?талия. Азербайджан был на 4 месте, но волею жюри оказался на 1-м.