Չեխական ժիւրին Հայաստանին տրուած միաւորները 12-էն իջեցուցած է 2-ի
Այս տարի, չնայած Չեխիոյ հայութեան աշխոյժ քուէարկութեան, Հայաստանի մասնակից խումբը` Genealogy-ն, այս երկրէն ստացաւ ընդամէնը 2 միաւոր, որ մեծ կասկածի տեղի տուաւ, նկատի ունենալով, որ Չեխիան Ատրպէյճանին տուաւ 12 միաւոր: Այս մասին կը գրէ Փրակի մէջ լոյս տեսնող «Օրեր» եւրոպական անկախ ամսագիրը:
Պարբերականը կը գրէ նաեւ, որ մինչ այժմ տեղի ունեցած բոլոր «Եւրոտեսիլ»-ներուն ընթացքին, որոնց չեխ ներկայացուցիչ մասնակցած է, եւ չեխիան քուէարկութեան իրաւունք  ստացած է, Հայաստանի ներկայացուցիչները ստացած են 12 միաւոր: Իսկ Ինգա եւ Անոյշ Արշակեաններու մասնակցութեան տարին միայն Չեխիան 12 միաւոր շնորհեց Հայաստանի մասնակիցներուն:
Ի հարկէ, սա չի նշանակեր, թէ Հայաստան Չեխիայէն ցած  միաւոր ստանալու իրաւունք չունի: Օրինակ` անցեալ տարուան յաղթող Աւստրիան, այս տարի ստացաւ 0 միաւոր:
Եթէ առաջին տեղը տրուէր Ռուսաստանին, Իտալիոյ կամ Շուէտին, որոնք կը գլխաւորէին առաջին երեք տեղերը, ինչ-որ չափով  հասկնալի կ’ըլլար, սակայն Հայաստանը դնելով 9-րդ տեղ եւ Ատրպէյճանին տալով 1-ին տեղ,
չեխական ժիւրին հաստատած է իր կողմնապահութիւնը եւ ոչ մասնագիտական աշխատանքը:
Նկատի ունենալով, որ վերջին տարիներուն փոխուած է քուէարկութեան սկզբունքը, եւ ազգային յանձնաժողովները իրենց հայեցողութեամբ կը կիսեն տրուած ձայները, Չեխիոյ ազգային յանձնաժողովի անդամները խիստ ներքին միջամտութեամբ կրցան ազդել ձայներու վերջնական արդիւնքին վրայ:
Ըստ երեւոյթի, Պաքուի նաւթը կ’ազդէ ոչ միայն Չեխիոյ խորհրդարանի ղեկավարութեան վրայ, այլեւ` «Եւրոտեսիլ»-ի 5 անդամներէ կազմուած ազգային յանձնաժողովին վրայ, որ կը ղեկավարէ Չեխական ռատիոյի մեկնաբան Եիտկա Պենեշովան: Արդէն հրապարակուած արդիւնքներէն պարզ կը դառնայ, որ «Եւրոտեսիլ-2015» մրցոյթին Հայաստանի Genealogy խումբը հեռախօսային քուէարկութեան արդիւնքով Չեխիայէն ստացած է ամենաբարձր միաւորները եւ գրանցուած 1-ին տեղը: 2-րդ տեղը եղած է Ռուսաստանը, իսկ 3-րդը` Իտալիան: Ատրպէյճանը եղած է 4-րդ տեղը, բայց ժիւրիի կամքով յայտնուած է 1-ին տեղը:

Czech jury dropped Armenia’s points from 12 to 2
The Armenians of the Czech Republic cast many for the Genealogy group representing Armenia at the 2015 Eurovision Song Contest, but the group only earned 2 points from the Czech Republic. This gets one to thinking, taking into consideration the fact that the Czech Republic gave Azerbaijan 12 points, writes Orer magazine of Prague.
The magazine also writes that Armenia’s representatives have always earned 12 points from the Czech representative during all the previous Eurovision Song Contests when the Czech Republic had the right to vote, and in the year when singers Inga and Anush Arshakyan participated in the contest, the Czech Republic gave 12 points to Armenia.
Of course, this means that Armenia doesn’t have the right to get few points from the Czech Republic. For instance, the Czech Republic didn’t give any points to last year’s winner, Austria.
If Russia, Italy or Sweden won this year’s Eurovision Song Contest, it would be understandable to a certain extent, but by dropping Armenia to 9th place and granting Azerbaijan the 1st place, the Czech jury affirmed that it’s subjective and lacks professionalism.
Taking into consideration the fact that the principle of voting has changed over the past couple of years and that national commissions share the votes upon their discretion, the members of the Czech Republic’s national commission managed to have an impact on the final results of the vote with their subjectivity.
Apparently, Baku’s petroleum has an impact on not only the leaders of the Czech parliament, but also the five-member national commission for the Eurovision Song Contest led by Czech radio commentator Yitka Beneshova. The results of the voting show that Armenia’s Genealogy group earned the highest number of votes from the Czech Republic and was in 1st place as a result of the votes cast via phone calls, followed by Russia and Italy in second and third places. Azerbaijan would be in fourth place, but the jury wanted it to be in first place.