Հայաստանի Հացահատիկի Ծաւալը Այս Տարի 45-46 Հազար Թոնով Կը Գերազանցէ Նախորդ Տարուան Ցուցանիշը
Հայաստանի մէջ ցորենի եւ հացահատիկային այլ մշակաբոյսերու արտադրութեան ծաւալը այս տարի 45-46 հազար թոնովկը գերազանցէ անցեալ տարուան մակարդակը: Այս մասին «Արմէնփրէս»-ի հետ զրոյցի ընթացքին ըսած է ՀՀԳիւղատնտեսութեան փոխնախարար Սամուէլ Գալստեանը: Անոր խօսքով` այդ առաջին հերթին պայմանաւորուած էցանքատարածութիւններու աւելցմամբ: «Այս տարի հացահատիկային մշակաբոյսերի գծով ցանքատարածութիւններընախորդ տարուայ համեմատ աւելի են 9-10 հազար հետկարով` 172 հազար հեկտարի փոխարէն ունենք 181-182 հազար հացանքատարածութիւն: Անցեալ տարուայ 456,1 հազար տոննա հացահատիկի եւ հատիկաընդեղէնի փոխարէն այս տարինախատեսւում է 500 հազար տոննայի սահմաններում համախառն բերք»,- ըսած է Գալստեան: Անոր խօսքով` անցեալտարուան համեմատութեամբ մէկ միաւոր հարիւրակալի հաշուով այս տարի կ’ակնկալուի 2-3 գանթար աւելի հացահատիկ:
Փոխնախարարը նշած է, որ տարին բարեյաջող է հացահատիկային մշակաբոյսերու համար եւ բերքահաւաքէն ետքհնարաւոր կ’ըլլայ խօսիլ բաւական լաւ արդիւնքի մասին: Փոխնախարարի խօսքով` հացահատիկի աւելի բերքը, սակայն,չենթադրեր գիներու նուազում: «Ցորենի տարեկան ծաւալները բաւարար չեն բնակչութեան պահանջները ամբողջութեամբհոգալուն: Տարեկան Հայաստան է ներկրւում 220-300 հազար տոննա ցորեն: Մեր նպատակն է ցորենի արտադրութիւնըբարձրացնել 340-350 հազար տոննա համախառն բերքի, որը 60-70 տոկոսով կը լուծի պարէնային հարցը: Սակայն ցորենիմասով ինքնաբաւ պետութիւն դառնալու համար բալանսային հաշուեկշռով մեզ անհրաժեշտ է մօտաւորապէս 700 հազարտոննա ցորեն»,-ըսած է Գալստեան: Փոխնախարարի համոզմամբ` մենք դեռ պատրաստ չենք նման ծաւալներուարտադրութեան:
Խօսելով ցորենի մթերման գիներէն` Գալստեան նշեց, որ մթերող կազմակերպութիւններու կողմէ բունկերային քաշով մէկքիլոկրամը մթերուած է 150 դրամով, իսկ անցեալ տարի ցորենի մթերումը կազմակերպուած է 130-140 դրամով:
Հանրապետութեան ցածրադիր գօտիներու մէջ արդէն մեկնարկած է ցորենի բերքահաւաքը: 2011 թուականին Հայաստանիմէջ արտադրուած է 168 հազար թոն ցորեն, 2012 թուականին` 243 հազար թոն:

Объем производства зерна в Армении в 2013 г. на 45-46 тыс. тонн превысит показатель прошлого года
Объем производства пшеницы и и других зерновых культур в Армении в текущем году на 45-46 тыс. тонн превысит показатель прошлого года. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Галстян.
По его словам, это в первую очередь обусловлено увеличением посевов. «В этом году посев зерновых культур по сравнению с прошлым годом увеличился на 9-10 тыс. га: вместо 172 га у нас есть 181-182 тыс. га. По сравнению с показателями прошлого года – 456,1 тыс. тонн зерновых и злачных культур, в этом году валовый урожай ожидается в пределах 500 тыс. тонн», – сказал Галстян. По его словам, в плане урожая в этом году по сравнению с прошлым ожидается на 2-3 центнера больше зерновых с одной единицы га.
Замминистра отметил, что год для зерновых культур удачный, и после сбора урожая можно будет говорить о довольно хорошем результате.
По словам замминистра, увеличение урожая не подразумевает снижение цен. «Объемы производимого зерна недостаточны для покрытия потребностей всего населения на год. Ежегодно в Армению импортируется 220-300 тыс. тонн зерна. Наша цель – повысить производство зерна до 340-350 тыс. тонн, что покроет вопрос потребности в зерне на 60-70%. Однако, чтобы стать самодостаточной страной в плане зерновых нам необходимо 700 тыс. тонн пшеницы», – сказал Галстян. По убеждению замминистра, мы еще не готовы к производству в подобных объемах.
Говоря о ценах на закупку зерна, Галстян отметил, что заготавливающие организации принимают зерно по цене 150 драмов за килограмм, а в прошлом году зерно принималось по цене 130-140 драмов.
В долинных зонах страны уже начался сбор урожая зерновых. В 2011 году в Армении было произведено 168 тыс. тонн пшеницы, а в 2012 году – 243 тыс. тонн.