Սան Փաուլոյի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած խորհրդաժողով եւ պատարագ տեղի ունեցած է
Մայիս 6-7 Պրազիլիոյ Սան Փաուլօ քաղաքի «Մաքենզի» երիցական համալսարանին մէջ կայացաւ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած խորհրդաժողով, որուն ժամանակ քննարկուեցան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներուն առնչուող հարցեր: Այս մասին կը յայտնեն ԱԳՆ մամլոյ ծառայութենէն:
Խորհրդաժողովին ելոյթով հանդէս եկաւ Պրազիլիոյ մէջ ՀՀ դեսպան Աշոտ Գալոյեան, որ կարեւոր համարեց խորհրդաժողովի աշխատանքները` ընդգծելով, որ ներկայացուած զեկոյցները եւ ատոնց հետեւած հարցադրումներն ու ելոյթները կարեւոր աջակցութիւն կ’արտայայտէին Հայաստանին եւ կը դատապարտէին Հայոց ցեղասպանութեան ժխտողականութիւնը:
Մայիս 8-ին Սան Փաուլոյի Մայր Տաճարին մէջ Քարտինալ Տոմ Օտիլիօ Փետրօ Շերերի կողմէ կատարուեցաւ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած սուրբ պատարագ: Արարողութեան ներկայ էին հայկական եկեղեցիներու առաջնորդներ, հայ եւ հրէական համայնքներու ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան
պաշտօնեաներ, նահանգային պատգամաւորներ, դիւանագիտական ներկայացուցչութիւններու ղեկավարներ:
Պատարագի աւարտին ելոյթ ունեցաւ դեսպան Գալոյեան, որ իր երախտիքը արտայայտեց Սան Փաուլօ նահանգի եւ քաղաքի ղեկավարներուն եւ հասարակայնութեան լայն շրջանակներուն` Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին ընդառաջ` նահանգային Օրէնսդիր ժողովի որոշմամբ Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալու համար:

Conference and liturgy on the Centennial of the Armenian Genocide in São Paulo, Brazil
On May 6-7 a scientific-practical conference dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held at the Mackenzie Presbyterian University of São Paulo, during which many issues related to the subject matter were discussed.
In his remarks, Ambassador of the Republic of Armenia to Brazil Ashot Galoyan, who highly evaluated the outcomes of the carried out work and highlighted that the presented reports, and the questions and statements that followed expressed great sympathy towards Armenia and condemned the denial of the Armenian Genocide.
On May 8, liturgy dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held by Cardinal Dom Odilio Pedro Sherer at the Mother Cathedral of São Paulo. Heads of the Armenian churches, representatives of the Armenian and Jewish communities, high-ranking officials, regional deputies and heads of diplomatic representations were in attendance.
Ambassador Galoyan delivered a speech at the end of the liturgy, expressing his gratitude for the adoption by the Legislative Assembly of São Paulo of the resolution recognising the Armenian Genocide on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide.