Անտոնիա Արսլանի Անլռելի Ձայնը «Արտոյտների Ագարակ»ից
Անտոնիա Արսլան` հանրահռչակ «Արտոյտների ագարակը»-ը գրքի հեղինակ. «Հօրաքոյրս կրկնում էր. «Երբ չարութիւն անէք եւ ինձ յոգնեցնէք, կը գնամ Բէյրութ՝ Արուսեակի մօտ, Հալէպ՝ Զարեհ հօրեղբօրս  մօտ, Բոստոն՝ Ֆիլիպի եւ Միլդրիթի, Ֆրեզնօ՝ քրոջս՝ Նուարդի մօտ, Նիւ Եորք՝ Անիի, կամ էլ Կոպակաբանա՝ զարմիկիս՝ Միշելի մօտ:  Բայց նրա մօտ ամենավերջում, քանի որ Ասորու հետ է ամուսնացել»:
Հայերս ամէնուր ենք՝ մայր հայրենիքից դուրս, ու ամէն մէկս մեր պատմութիւնն ունենք ցեղասպանութիւնից փրկուած մեր նախնիների մասին:  Մենք ունենք անցեալ, որը ցաւոտ է: Պատահական չէ, որ երբ իրար ուզում ենք լաւ խօսք ասել, ասում ենք  «ցաւդ տանեմ»: Այդ ցաւը մենք կրում ենք մեր մէջ ու պատմում աշխարհին:  Իտալիայի Պադովայի համալսարանի գրականութեան պրոֆէսոր Անտոնիա Արսլանը՝ ցեղասպանութիւնից փրկուած  իր ընտանիքի պատմութիւնը թղթին յանձնեց՝ գրելով մի վէպ, որը բարձրաձայնեց Հայոց Ցեղասպանութիւնը ողջ Եւրոպայում: Ահա պատմութիւնն ամփոփ.
Տասներեքամեայ Երուանդը ուղեւորւում է Վենետիկ՝ սովորելու վարժարանում: Գրեթէ 40 տարի անց պատրաստւում է ուղեւորուել Անատոլիա, դէպի «Արտոյտների ագարակ», որտեղ վերջապէս կը կարողանայ միաւորուել հարազատների հետ:  Երուանդի ընտանիքը վերանորոգել է ագարակը ու մեծ տօնախմբութիւն են նախապատրաստում՝ անգամ դաշնամուր են պատուիրել սակայն 1915թ.ի Մայիսն է:  Իտալիան ներքաշուել է պատերազմի մէջ ու փակել սահմանները, իսկ Երիտթուրքերի կուսակցութիւնը դաւանում է Թուրքիայի գաղափարին, որ ազգային փոքրամասնութիւնների համար տեղ չկայ:
Երուանդը չի մեկնի Անատոլիա  ու ոչ մի տօն էլ չի լինի:  Փոխարէնը միայն մահ ու սարսափ: Սպանում են տղամարդկանց  ու տղայ երեխաներին, իսկ կանանց հարկադրաբար տեղահան անում ու տանում դէպի անապատ քաղց, բռնութիւններ, ոչնչացում հրաշքով մահից մազապուրծ եղած երեք աղջիկներին ու աղջկայ շորեր հագած մանչուկին յաջողւում է հասնել Իտալիա՝  Երուանդի մօտ: Հէնց Երուանդն էլ հոգ է տանում ու մեծացնում նրանց ու պահպանում նրանց «մութ յիշողութիւնները», որոնք այսօր Երուանդի թոռնուհին Անտոնիան ներկայացնում է սրտաշարժ «Արտոյտների ագարակ»ը վէպով:
Անտոնիա Արսլանի գիրքը աննախադէպ յաջողութիւն ունեցաւ: «Ընդամէնը 2000 հայ ունեցող Իտալիայում գիրքը վաճառուեց 300,000 օրինակով», փաստում է հեղինակը:  Հերոսները՝ անաւարտ ճակատագրով  մարդիկ, պատմութիւն ունէին պատմելու ու մարդիկ ունկնդիր եղան նրանց ձայնին՝ շնորհիւ Անտոնիա Արսլանի:  «Գիրքն արժանացաւ 22 մրցանակի. թարգմանուեց 20 լեզուներով: Հիմա էլ Իտալիայի դպրոցներում է դասաւանդւում», յաւելում է հեղինակը: Գրքի յաջողութեան հետ եկան նաեւ գրքի հիման վրայ ֆիլմ նկարելու առաջարկներ ողջ աշխարհից, նաեւ Հոլիվուդից:  Անտոնիան չտրուեց գայթակղութիւններին ու ընտրեց այն առաջարկը, որը կ’ապահովէր, որ գիրքը չի դառնայ հերթական սցենար, որը երբեք չի նկարահանուելու: Հայուհին ուզում էր աշխարհին իր ընտանիքի պատմութեամբ ներկայացնել իր ազգի պատմութիւնը: Անտոնիան ֆիլմի իրաւունքը տուեց հանրայայտ Տաւիանի եղբայրներին: Պաուլօ եւ Վիտորիօ Տաւիանի եղբայրներին յաջողուեց գիրքը ֆիլմի վերածել չնայած  մեծ  ճնշումներին‘ թուրքերի կողմից: Ֆիլմում խաղում են հանրայայտ դերասաններ Պաս Վէգան, Ալեսանդրօ Պրեսիոսին եւ Արսինէ Խանջեանը:
Ձեզ ենք ներկայացնում մեր բացառիկ հարցազրոյցը՝ իր ընտանիքի պատմութեամբ Հայոց Ցեղապասնութեան մասին պատմող  հանրահռչակ «Արտոյտների ագարակը» գրքի հեղինակ Անտոնի Արսլանի հետ:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Գիքրը կարդալուց ու ֆիլմը դիտելուց յետոյ, դեռ շոկի մէջ եմ: Ցաւոտ է շատ, բայց միաժամանակ չես կարող լինել հայ ու չիմանալ, թէ ինչի միջով են անցել նախնիներդ:  Դուք շատ մեծ ներդրում ունեցաք Ձեր այս գրքով պատմութիւնը սերնդից սերունդ փոխանցելու գործում: Արդեօ՞ք առաքելութիւն էիք զգում՝ գիրքը գրելիս:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Սա իմ ընտանիքի պատմութիւնն է: Նրանց կեանքը ու երազանքներն անաւարտ մնացին ես իմ գրքով ուզում էի լսելի դարձնել նրանց ձայնը: Ես ուրախ եմ ու շնորհակալ Տաւիանի եղբայրներին, որ գիրքը վերածուեց ֆիլմի:  Տաւիանի եղբայրները, որ շատ յարգուած են Իտալիայում, ետ չկանգնեցին գաղափարից՝ չնայած Թուրքիայի կողմից ստեղծուած խոչընդտոներին ու արգելքներին:  Ամենակարեւորը աւարտին հասցրեցին ֆիլմը, ու հայերիս համար կարեւոր այս պատմութիւնը աշխարհին ներկայացաւ նաեւ ֆիլմի միջոցով:  Տաւիանի եղբայրները մաքուր իտալացի են, բայց լիովին կիսում են մեզ հետ մեր ցաւը: Ինչպէ՞ս կարելի է անտարբեր լինել ու հերքել:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Գիրքը միանգամից մեծ հանրաճանաչութիւն ձեռք բերեց: Սպասո՞ւմ էիք նման յաջողութեան: Երբ ամէն ինչ արւում է, որպէսզի մարդկանց զուարճացնեն, դուք գրեցիք  տխուր մի պատմութիւն, որին հանդէպ անտարբեր չկարողացան մնալ մարդիկ:  Ի՞նչ կ’ասէք այդ մասին:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Ես ցեղասպանութիւն տեսած իմ ընտանիքի երրորդ սերունդ եմ ներկայացնում: Ես ուզում էի կիսել իմ ցաւը՝ պատմելով իմ ընտանիքի կեանքը. մարդիկ, դէպքեր ու իրավիճակներ, որ ընկալելի են մարդ արարածի համար: Գիքրը յաջողուեց, որովհետեւ միւս մարդիկ իրենց տեսան գրքի կերպարների մէջ:  Իրական մարդիկ, իրական պատմութիւն ու ապրումներ, որ բոլորս էլ զգացել ենք: Ու երբ մարդիկ տեսնում են, թէ ինչ է լինում իրենց սիրելի ու հարազատ դարձած այդ հերոսների հետ, այդ  ժամանակ է, որ արձագանգը շատ ուժգին է: Ես նման յաջողութիւն չէի ակնկալում, բայց գիրքն արդէն 30րդ հրատարակութեան մէջ է:  Վաճառուել է աւելի  քան 300,000 օրինակով, ընդ որում Իտալիայում կայ ընդամէնը 2000 հայ: Պատկերացնո՞ւմ էք:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Գրքի աննախադէպ յաջողութիւնից յետոյ՝ գիրքը ֆիլմի վերածելու բազմաթիւ առաջարկների միջից  ընտրեցիք Տաւիանի եղբայրների առաջարկը չնայած առաւել շահաւէտ առաջարկների: Ինչո՞ւ:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Թէ Պաոլոն ու թէ Վիտորիոն երկուսն էլ կարդացել էին գիրքը:  Յետոյ զանգահարեցին ու խօսեցինք: Երկար մտածելուց յետոյ որոշեցի նրանց տալ իրաւունքը, քանի որ Իտալիայում էին՝ ինձ աւելի մօտ:  Դա ինձ հնարաւորութիւն կը տար վերահսկել ընթացքը, ինչը հնարաւոր չէր լինի եթէ ԱՄՆում նկարուէր ֆիլմը: Նաեւ վստահ էի, որ նրանք չեն սառեցնի իմ ու ազգիս համար կարեւոր այս պատմութիւնը:
Ի դէպ, վերջերս կարդացի մի աշխատութիւն՝ Մուսա լեՐան 40 օրուայ մասին, որում հեղինակը ներկայացնում է բոլոր այն սցենարները Ամերիկայում, որ գրուել են Մուսա լերան 40 օրուայ մասին, բայց այդպէս էլ ֆիլմ չեն դարձրել:
Ես ինձ հարց տուեցի. «Միթէ՞ իմ գիրքն էլ փորձում են ինձանից գնել, որ դրանով ամէն ինչ աւարտուի:  Ու որոշեցի Տաւիանի եղբայրներին տալ ֆիլմի իրաւունքը: Գիտէի, որ կը յաջողին:  Ի դէպ նրանք հրաշալի ֆիլմեր են նկարել պատմական թեմաներով, մասնաւորապէս 2րդ համաշարհային պատերազմի մասին:  Խօսքս «Փայլող աստղերի գիշեր» ֆիլմի մասին է:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Դուք ասացիք, որ Տաւիանի եղբայներին յաջողուեց աւարտին հասցնել ֆիլմը չնայած թուրքերի կողմից ճնշումներին: Աւելի կը մարամասնէ՞ք խնդրեմ:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Այո, իսկապէս ճնշումները շատ ակնյայտ էին՝ ֆիլմը նկարելիս, ինչը չեմ կարող ասել գրքի մասին: Գիրքը ակնթարթային ու աննախադէպ յաջողութիւն ունեցաւ:  Միանգամից ինչ հրատարակուել էր,  վաճառուեց: Պայթիւնի էր նման: Մի քանի ամսուայ մէջ ութ անգամ վերահրատարակուեց գիրքը: Գիտեմ նաեւ ինչու. «Արտոյտների ագարակ» գրքի վերնագիրը ոչինչ չէր ասում  ցեղասպանութեան մասին:
Գիրքն առանց ճնշումների տարածուեց, բայց Տաւիանի եղբայրների վրայ լուրջ ճնշումներ սկսուեցին: Նրանք ահազանգ էին ստացել Իտալիայում Թուրքիայի դեսպանութիւնից. ասել էին, որ ֆիլմը կ՛արգելեն ցուցադրել Թուրքիայում: Դրան ի պատասխան Տաւիանի եղբայրներն ասել էին, որ դա ոչնչով իրենց չի կարող կանգնեցնել, եւ ֆիլմը չի կարող դադարեցուել: Մի շարք այլ քայլեր էլ արուեցին Թուրքիայի կողմից, որպէսզի կանխեն ֆիլմի նկարահանումներն ու յաջողութիւնը:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Թուրք պաշտօնեաներն անձամբ փորձե՞լ են խոչընդոտել նկարահանումնրը:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.-  Ֆիլմի նկարահանումներն արուել են Բուլղարիայի Պլովդիւ քաղաքում, որը հռոմէական քաղաք էր: Հին անուանումն էր «Ֆիլիպոպոլիս»:  Այդ քաղաքում հրաշալի հայկական հատուած կայ, որտեղ էլ, որ արուեցին նկարահանումները:
Ես նկարահանման վայրում չէի, երբ դա տեղի ունեցաւ, բայց տեղեակ եմ բոլոր մանրամասներին: Նկարահանումներին մօտ երեք շաբաթ ժամանակ էր մնացել: Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարը՝ Աբդուլլայ Գիւլը, որ հիմա այդ երկրի նախագահն է, յայտնուել էր նկարահանման հրապարակում, հետաքրքրուել ֆիլմով եւ նկարահանման մանրամասներով՝ նպատակ ունենանալով խանգարել: Բայց դա էլ չվախեցրեց Տաւիանի եղբայներին: Նրանք որոշել էին կեանքի կոչել ֆիլմը՝ չնայած բոլոր խոչընդոտներին:  Անգամ երբ տնտեսապէս ֆիլմը դժուարութիւններ սկսցեց ունենալ, պրոդիւսերն Գրացիա Ուոլպին  իր անձնական գումարները ներդրեց, որպէսզի գործը կիսատ չմնայ:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Ֆիլմի 10 միլիոնանոց բիւջէին եւրոպական որ երկրներն աջակցեցին:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Չորս միլիոն ներդրեց Իտալիան, երկուական միլիոն Ֆրանսիան ու Իսպանիան, Գերմանիան հրաժարուեց, երբ սկսուեցին ճնշումները: Բուլղարիան աւելացրեց պակասող մէկ միլիոնը, իսկ Եւրոմիութիւնն էլ մօտ մէկ միլիոն ներդրեց՝ կարեւորելով ֆիլմի պատմական նշանակութիւնը:
ԱՆՈՅՇ ՅՈՎՍԷՓԵԱՆ.- Էլ ի՞նչ ունէք աւելացնելու:
ԱՆՏՈՆԻԱ ԱՐՍԼԱՆ.- Հպարտ եմ, որ հայ եմ ու ուրախ եմ Լոս Անջելեսում նման կայացած համայնք տեսնելու համար:  Մի ուրիշ հարազատութիւն ու ջերմութիւն եմ զգում: Ուրախ եմ, որ Իտալիայում, որտեղ ընդամէնը մօտ 2000  հայ կայ, գրքիս շնորհիւ գիտեն հայերիս ու մեր պատմութեան մասին:  Ի դէպ գրքի յաջողութիւնից յետոյ Իտալիայում հայ լինելը շատ յարգուած եւ պատուաւոր բան է դարձել:  Երբեմն ինձ մօտենում են մարդիկ, որ ունեն տիպիկ իտալական անուն, ասենք «æուզեպպէ Ռոսիի» ու հարցնում են. «Կարո՞ղ է պատահել, որ ես հայ եմ, որովհետեւ ես ինձ հայ եմ զգում»:  Առաջ միամտաբար ասում էի. «Հաւանաբար ո»չ- ու ծիծաղում էի:  Հիմա ասում եմ. «Կարդացէք հայերի մասին հնարաւոր բոլոր աղբիւրները միգուցէ գտնէք ձեր արմատները»:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ
Անտոնիա Արսլանի «Արտոյտների ագարակ»ը վէպն արժանացել է 22 տարբեր մրցանակների, այդ թւում Լոս Անջելես Թայմզի  Լաւագոյն Գիրք մրցանակին: «Արտոյտների ագարակ»ը թարգմանուել է 20 լեզուով:
Անտոնիա Արսլանը  Իտալիայի Պադովայի համալսարանի գրականութեան պրոֆէսոր է: Դանիէլ Վարուժանի «Հացին երգը» ու «Ցորիանի ծովեր» ժաղովածուների թարգմանութիւնները վերանայելիս, Անտոնիան վերագտաւ իր հայկական խոր ու չբացայայտուած ինքնութիւնը: Հրատարակութեան պատրաստեց Հայոց Ցեղասպանութեան մասին «Մեծ Եղեռն. Հայերի Ցեղասպանութիւնը» հատորը եւ Իտալիայում ապաստանած վերապրեալների վկայութիւնների՝ «Յուշեր.  հայ վերապրեալների իտալական ձայներ» ժողովածուն:  2004 թ.ի վերջին գրեց  իր ընտանիքի պատմութեամբ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին առաջին վէպը՝ «Արտոյտների ագարակ»ը, որն էլ նրան համաշխարհային ճանաչում բերեց:

Antonia Arslan’s incessant voice from “The Lark Farm”
My aunt used to tell me, ��?When you act mischievously and tire me, I will go see Arusik in Beirut, my uncle Zareh in Aleppo, Philip and Mildrit in Boston, my sister Nuard in Fresno, Ani in New York or my cousin Michel in Copacabana. But I will visit her last because she got married to an Assyrian.”
We Armenians are everywhere outside the homeland and each of us has a story to tell about our ancestors who survived the genocide. We have a painful past and it is not by chance that whenever we want to say something nice to each other, we say “tsavt tanem” (let me take your pain). We have always felt that pain and share it with the world. Professor of literature at the University of Padua Antonia Arslan wrote a novel about her family, which survived the Armenian Genocide and that novel raised the issue of the Armenian Genocide across Europe. The following is a summary of the story:
Yervand, 13, travels to Venice to study at the seminary. After nearly 40 years, he travels to Anatolia, the “Lark Farm” where he will finally be able to reunite with his family. Yervand’s family has remodeled the farm, is preparing for a grand celebration and has even requested a piano. However, it is May 1915. Italy is in a war and has closed its borders, while the Young Turks Party believes in Turkey’s idea that there is no room for ethnic minorities.
Yervand will not leave for Anatolia and there will be no celebration. Instead, there will only be death and horror. Men and boys are killed, while women are forcefully deported and taken to the deserts. Hunger, assaults, elimination, three girls who survived by a miracle and the child dressed in girl’s clothes managed to reach Yervand in Italy. Yervand raises and takes care of them and keeps their “dark memories” which Yervand’s granddaughter Antonia presents through her touching novel entitled “The Lark Farm”.
Antonia Arslan’s book achieved unprecedented success. “The book was sold in 300,000 copies in a country with an Armenian population of 2,000,” says the author. The heroes, who didn’t reach their destinies, had stories to tell and people listened to them thanks to Antonia Arslan.
“The book won 22 prizes and was translated in 20 languages. It is taught in Italian schools,” adds the author.
The book’s success was followed by offers for a film based on the novel from all parts of the world, including Hollywood. Antonia resisted the temptation and accepted the offer that would actually lead to film production. Arslan wanted to share the history of her nation with the world through her family’s story. Antonia agreed to have the Taviani Brothers produce the film. Paulo and Vittorio Taviani managed to turn the novel into a film despite the Turks’ pressures. The film features actors Pas Vega, Alessandro Presiosi and Arsine Khanjian.
We present our exclusive interview with author of “The Lark Farm”, Antonia Arslan.
ANUSH HOVSEPIAN: I am in shock even after reading the novel and watching the film. It is very painful, but at the same time, all Armenians should know what their ancestors experienced. With this novel, you made a great contribution to the transmission of the story from one generation to the next. Did you feel you were carrying out a mission when you were writing this novel?
ANTONIA ARSLAN: “This is my family’s story. Their life and dreams ended and I wanted to make their voice heard through this novel. I am happy and grateful to the Taviani Brothers for making a film based on the novel. The Taviani Brothers are highly respected in Italy and they didn’t give up despite Turkey’s bans and impediments. The most important thing is that they completed the film and shared our important story with the world. Although the Taviani Brothers are Italian, they fully share the pain of the Armenians. How can people turn a cheek and deny?
ANUSH HOVSEPIAN: The book immediately gained popularity. Were you expecting such success? While everyone is doing something to entertain people, you wrote a sad story that drew people’s attention. What would you say about that?
ANTONIA ARSLAN: I represent the third generation of my family. I wanted to share the pain by telling about the life of my family, people, events and situations that people understand. The book was a success because readers saw themselves among the characters. They were real people; it was a real story with real experiences. The reaction is very strong when people see what happens to their beloved heroes. I wasn’t expecting such success, but the book is currently being published for the 30th time. There are over 300,000 copies sold and there are only 2,000 Armenians in Italy. Can you imagine?
ANUSH HOVSEPIAN: After the book’s unprecedented success, you received several offers for a film based on the novel and you chose the Tavianis’ offer. Why?
ANTONIA ARSLAN: Both Paolo and Vittorio had read the book. They called me and we talked about it. After long consideration, I decided to let them make a film since they were in Italy and closer to me. That would give me the opportunity to oversee the process-something that I couldn’t do if the film was shot in the United States. I was also sure that they wouldn’t put this important story on hold.
Recently, I read a book about the 40 days of Musa Dag in which the author presents all the scenes in America where the book was written, but it never turned into a film. I asked myself, ��?Are they trying to buy me and end with that?’ So, I decided to grant the Taviani Brothers the right to make a film and I knew it would be a success. They have made several wonderful films based on history, particularly the film “Night of Shining Stars”, which is about WWII.
ANUSH HOVSEPIAN: You said the Taviani Brothers were able to end the film despite the Turks’ pressure. Could you be more specific?
ANTONIA ARSLAN: Yes, there was a lot of pressure throughout filming, but I can’t say the same about the book. The book was instantly a success and was sold as soon as it was published. It was like an explosion. The book was republished eight times within several months and I also know why. It is because the title “The Lark Farm” didn’t say anything about the Armenian Genocide.
The book was easily disseminated, but the Taviani Brothers were under serious pressure. They received an alarm from the Turkish Embassy in Italy, saying that the embassy would prohibit screening of the film in Turkey. In response, the brothers Taviani said that couldn’t stop them from filming. Turkey took other steps to prevent filming and the film’s success as well.
ANUSH HOVSEPIAN: Did Turk officials personally try to stop filming?
ANTONIA ARSLAN: The film was shot in the Bulgarian city of Plovdiv, which used to be a Roman city. Its old name was “Filipopolis”. There is a wonderful sector of Armenians in that city where the film was shot. I wasn’t at the scene, but I am aware of all the details. There were only three weeks left before the end of filming when Turkey’s then foreign minister Abdulla Gul appeared at the scene, got interested in the film and the details with the purpose of creating obstacles. But that didn’t intimidate the Taviani Brothers. They had decided to turn the film into a reality come what may. Even when they faced economic difficulties, producer Grazia Uopli made a personal investment to finish the job.
ANUSH HOVSEPIAN: Which European countries provided financial assistance for the 10 million budget film?
ANTONIA ARSLAN: Italy invested four million, France and Spain each invested two million and Germany refused to provide assistance when the pressure began. Bulgaria added the one million that was lacking, while the European Union invested nearly a million and attached importance to the film’s historical significance.
ANUSH HOVSEPIAN: Is there anything that you would like to add?
ANTONIA ARSLAN: I am proud to be Armenian and am pleased to see such a developed Armenian community in Los Angeles. I feel special. I am happy that people know about Armenians and their history in Italy, which has an Armenian population of 2,000. The book made Armenians respected and honored in Italy. Sometimes people with typical Italian names such as Giuseppe Rossi approach me and ask, ��?Perhaps I am Armenian because I feel that way’. I used to be naïve and say ��?Probably not’ and laughed. Now I say, ��?Read all possible sources about Armenians and perhaps you will find your roots.’
REFERENCE
Antonia Arslan’s “The Lark Farm” has won 22 prizes, including the Los Angeles Times Best Book prize. “The Lark Farm” has been translated in 20 languages.
Antonia Arslan is a literature professor at the University of Padua in Italy. Reviewing the translations of Daniel Varuzhan’s collections entitled “Hatsin Yerge” and “Tsoryani Tsover”, Antonia rediscovered her Armenian identity that was deep down inside and had not been revealed. She prepared the volume entitled “Great Genocide: The Genocide of the Armenians” about the Armenian Genocide for publication and the collection of the testimonies of survivors who took refuge in Italy entitled “Memories: Voices of Armenian Survivors from Italy”. In late 2004, Arslan wrote her first novel about the Armenian Genocide based on her family’s story called “The Lark Farm”, which brought her world fame.