Ժոզեֆ Քեշիշյան. «Այն ամենը, ինչ միայն գրքերում էի կարդացել, այս անգամ իմ աչքերով տեսա»
«Հայերն Այսօր»-ի թղթակիցը գրող, Պարսից ծոցի տարածաշրջանի մասնագետ, Լոս Անջելեսում Օմանի պատվո հյուպատոս Ժոզեֆ Քեշիշյանի հետ զրուցեց իր գործունեության եւ Հայաստան այցի մասին:
-Ի՞նչ տպավորություններ ունեք Ձեր առաջին այցից Հայաստան:
-Ես լիբանանահայ եմ, բայց 40 տարի է` արդեն Ամերիկայում եմ ապրում: Միջին Արեւելքում լավ կապեր ունեմ եւ միշտ ճամփորդում եմ: Առիթ եղավ Հայաստան գալու, եւ շատ ուրախ եմ, որ եկա: Առաջին այցելությունս է Հայաստան:
Արդեն 2 ամիս է, ինչ Սաուդյան Արաբիայում եմ: Քանի որ գործը տոների պատճառով կանգնած է, եւ անելիք չունեի, որոշեցի մոտ երկրներում պտտվել: Սա էլ հենց առիթ հանդիսացավ գալու Հայաստան:
-Համագործակցության որոշակի կապեր կա՞ն արդյոք Հայաստանի հետ:
-Հայաստանի հետ համագործակցության ոչ մի եզր չունեմ: Բարեկամներ ունեմ, որոնց հետ կապը միշտ կա, բայց որեւէ պաշտոնական կապեր չկան: Ուզում էի առաջին անգամ Հայաստան այցս լինի որպես հասարակ զբոսաշրջիկ: Հայաստանը ուզում էի ընդամենն ավելի մտերմիկ շրջանակում տեսնել, ոչ մի բան ավելի:
– Ո՞ր տեսարժան վայրերում եք եղել Հայաստանում:
-Այն ամենը, ինչ միայն գրքերում էի կարդացել այս անգամ իմ աչքերով տեսա. հիացած եմ:Նախ ասեմ, որ գնացել եմ  հայկական գյուղեր, որպեսզի տպավորությունս միայն Երեւանով չսահմանափակվի: Առաջին վայրը, որ այցելեցինք, Խոր Վիրապն էր, հետո` Գառնի, Գեղարդ, Սեւան, Նորադուզ, Դիլիջան: Երեւանում Մատենադարանում եղա: Երեւանը փոքրիկ քաղաք է: Կարելի է ամբողջ քաղաքը ոտքով անցնել ու ամեն ինչ տեսնել:
-Հնարավո՞ր է ապագայում որոշեք գալ Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատելու:
-Անշուշտ, մտքովս անցնում է: Յուրաքանչյուր սփյուռքահայ այդ երազով է ապրում: Բայց պետք է պայմաններ լինեն, աշխատանք: Եթե համապատասխան աշխատանք լինի, ինչո՞ւ ոչ: Ես գրող եմ, ճամփորդում եմ Միջին Արեւելքի երկրներում եւ հավանաբար մի օր էլ Հայաստանի մասին կարելի կլինի գրել:
-Կպատմե՞ք մինչ հիմա Ձեր կողմից գրված գրքերի մասին:
-Մինչ հիմա գրել եմ 12 գիրք` մեծամասմաբ Սաուդյան Արաբիայի, Օմանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մասին: Հիմա աշխատում եմ 13-րդ գրքի վրա, որը նվիրված է Սաուդյան Արաբիայի թագուհուն:
-Ինչպե՞ս եղավ որ  Դուք` հավատքով քրիստոնյա, ընտրվեցիք Օմանում պատվո հյուպատոս:
-Մի քանի պատճառներ կան դրա համար: Առաջինը օմանցիներն այլ ազգ լինելով հանդերձ, ընդունում են օտարը, քրիստոնյաներին: Մարդուն արժեւորում են` ըստ արված գործերի: Եւ կարեւորվեց նաեւ այն փաստը, որ Օմանի մասին 4 գիրք ունեմ գրված:
Բացի այդ թեկուզ Օմանում քանակով քիչ հայեր կան, սակայն օմանցիները ճանաչում են հայերին, գիտեն, որ ես հայ եմ եւ հպարտ եմ, որ ինձ` հայ քրիստոնյայիս ընտրեցին որպես Օմանի հյուպատոս Լոս Անջելեսում: Հայեր Օմանում եղել են վաղուց: Դեռ 400 տարի առաջ, երբ Հովհաննիսյան ազգանունով մի հայ  Հնդկաստանից  նավարկելու ժամանակ նավաբեկության է ենթարկվում, ոտքը կտրվում է եւ չի կարողանում շարունակել նավարկել, բնակության է անցնում Օմանում, ապրում եւ մահանում է այնտեղ:  Գերեզմանատունը կա մինչ այսօր:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Օմանի եւ Հայաստանի միջեւ մշակութային, տնտեսական կապերը, եթե այդպիսիք կան:
-Կապեր անշուշտ գոյություն ունեն: Երկու երկրների կառավարությունները 1992-ից ի վեր  միմյանց երկկողմանի ընդունում են: Բայց դեսպանատներ երկու երկրներում էլ չկան: Տարբեր երկրներում են դեսպանատները: Օմանը փոքր երկիր է. բնակչությունն ընդամենը 3 մլն. է, եւ կարողությունները մեծ չեն: Սակայն, ի տարբերություն Հայաստանի, ունեն որոշակի նավթի պաշարներ: Հուսամ, որ ապագայում լավ կապեր կհաստատվեն Օմանի եւ Հայաստանի միջեւ:

Жозеф Кешишян: “Все, о чем я читал в книгах, увидел в этот раз своими глазами
Корреспондент “Hayern Aysor” побеседовал с писателем,  специалистом по региону Персидского залива,  почетным консулом Омана в Лос-Анджелесе Жозефом Кешишяном о его деятельности и визите в Армению.
Какие впечатления  сложились у Вас от первого  визита в Армению?
Я ливанский  армянин, но 40 лет живу в Америке. У меня хорошие связи на Среднем Востоке и я всегда путешествую. Представилась возможность посетить Армению, и я очень рад, что приехал. Это мой первый визит. Уже 2 месяца, как я пребываю в Саудовской Аравии. Поскольку дела из-за праздников простаивают, то меня появилось свободное время, и я решил посетить ближайшие страны. Это и стало причиной моего визита в Армению.
Вы сотрудничаете с Арменией?
Я не сотрудничаю  с Арменией. Здесь проживают мои родственники, с которыми  всегда поддерживаю связь, но никаких официальных связей нет. Хотел в первый раз посетить Армению в качестве обычного туриста. Хотелось увидеть Армению вблизи, ничего более.
Какие достопримечательности  Армении Вы успели посетить?
Все, о чем я читал в книгах, увидел в этот раз  своими глазами. Я восхищен. Должен сказать, что был в армянских селах, чтобы впечатления не были ограничены только Ереваном. Первое место, которое я посетил, был Хор Вирап, затем Гарни, Гегард, Севан , Норадуз, Дилижан. В Ереване посетил Матенадаран. Ереван маленьких город. Можно пешком пройти по всему городу и все увидеть.
Может случиться  так, что в будущем Вы решите переехать в Армению на постоянное место жительства?
Несомненно, я  думаю об этом. Каждый армянин из диаспоры живет этой мечтой. Но необходимы соответствующие условия, работа. Если все это будет, то почему бы и нет. Я писатель и путешествую по странам Среднего Востока. Вероятно, в один день и об Армении можно будет написать.
Расскажите о  книгах, которые Вы написали?
Я написал 12 книг, в основном о Саудовской Аравии, Омане, Соединенных Арабских Эмиратах. Сейчас работаю над 13 –ой книгой, которая посвящена царице Саудовской Аравии.
Как получилось, что Вас – христианинa выбрали почетным консулом Омана?
Есть несколько  причин. Первое, оманцы, будучи другой нацией, принимают других, христиан. Человека ценят по его делам. Также было принято во внимание, что я написал 4 книги об Омане. Несмотря на то, что в Омане мало армян, оманцы знают их, знают, что я армянин, и я горжусь, что меня армянина и христианина выбрали консулом Омана в Лос-Анджелесе. Армяне в Омане жили с давних пор. Еще 400 лет тому назад, когда один армянин по фамилии Ованесян во время плавание из �?ндии потерпел кораблекрушение, в результате чего он потерял ногу и не смог продолжить плавать. Он обосновался в Омане, жил и умер там. До сих пор его могила сохранилась.
Как Вы оцениваете культурную, экономическую связь  между Арменией и Оманом, если таковая есть?
Связи, несомненно, есть. Правительства двух стран с 1992 года признают друг друга. Но посольства в обеих странах отсутствуют. Они в разных странах. Оман маленькая страна. Население составляет всего 3 млн. и возможности небольшие. Однако, в отличие от Армении, они имеют запасы нефти. Надеюсь, что в будущем между Арменией и Оманом установятся хорошие связи.