Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Արյունակից եղբայրներ» փաստավավերագրական ֆիլմը լայն արձագանք է ստացել Նիդերլանդներում
Մարտի 22-ին կայացավ Հոլանդական «Ֆարա» «VARA» հանրային հեռուստաընկերության կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ նկարահանված, 6 մասից բաղկացած, «Արյունակից եղբայրներ» («Bloodbrothers») վերնագրված փաստավավերագրական ֆիլմի 4,5 ժամ տևած մարաթոնային ցուցադրությունը մարտի 20-28-ը Հաագայում անցկացվող «Կարևորություն ունեցող ֆիլմեր» («Movies that Matter») փառատոնի շրջանակներում (Ցուցադրության հղումը կարելի է գտնել հետևյալ հասցով՝ http://www.moviesthatmatter.nl/films__advies/zoeken_in_films/film_info?id=1724&pid=4848 ):
Ֆիլմը ներկայացնում է Նիդերլանդներում ծնված, ծագումով հայ և թուրք երիտասարդների կողմից սեփական անցյալի փնտրտուքի, դրա դաժան առերեսման իրական պատմությունը: Նրանք, երկարատև փնտրտուքներից, ինքնաորոնումից ու վկայություններից հետո, հաստատում են կատարված ոճիրը և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերին:
Ֆիլմի ռեժիսոր Քեյս Սխապը ներկայացրեց գաղափարի հղացման և նկարահանումների պատմությունը: Ցուցադրությունից հետո տեղի ունեցավ քննարկում` ֆիլմի հիմնական դերակատարների` Սինան Քանի և Արա Հելիչիի, ինչպես նաև ֆիլմի ռեժիսոր Քեյս Սխապի և հոգեբան ու պատմաբան Թոմ Ցվանի մասնակցությամբ: Քննարկման վերջում ներկայացվեց Սինան Քանի և Արա Հելիչի կողմից հեղինակած նույնանուն գիրքը:
Ավելի վաղ՝ մարտի 11-ին, Ամստերդամում տեղի է ունեցել «Արյունակից եղբայրներ» ֆիլմի փակ ցուցադրություն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար, որին հետևել է քննարկում (հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ http://bloedbroeders.vara.nl/Newsdetail.15658.0.html&tx_ttnews[tt_news]=136979&cHash=3b3fd09bd92fd0238d46f5908e25a89d ) ֆիլմի ու ֆիլմում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ:
Վերջինիս մասնակցել են հոգեբան ու պատմաբան Թոմ Ցվանը, սոցիոլոգ և ցեղասպանագետ Ուգուր Ունգյուրը, Նիդերլանդների Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Քրիտոնեական միություն կուսակցության անդամ Ջոել Ֆորդեվինդը, «Ֆինանսիեր դախբլադ» թերթի փորձագետ Հայկո Եսայանը, «Թուրք աշխատավորների միության» նախագահ Մուստաֆա Արանչին:
Մարտի 22-ի երեկոյան Նիդերլանդների հանրային հեռուստաընկերության 2-րդ ալիքով սկսվեց «Արյունակից եղբայրներ» փաստավավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը: Ֆիլմի հաջորդական մասերը կցուցադրվեն ամեն կիրակի`մինչև ապրիլի 26-ը: Ֆիլմի հղումը կարելի է գտնել հետևյալ կայքէջում` http://www.npo.nl/bloedbroeders/POMS_S_VARA_813896:

Документальный фильм «Кровные братья», посвященный Геноциду армян, получил широкую огласку в Нидерландах
22-го марта, в рамках проходящего в Гааге с 20-го по 28-ое марта фестиваля «Фильмы, которые имеют значение» («Movies that Matter»), состоялся показ снятого Голландской общественной телекомпанией «ФАРА» документального фильма под названием «Кровные братья» («Bloodbrothers»), в связи со 100-летием Геноцида армян. Фильм, состоит из 6 эпизодов и длиться 4,5 часа. (Адрес показа можно найти по следующей ссылке: http://www.moviesthatmatter.nl/films__advies/zoeken_in_films/film_info?id=1724&pid=4848). Фильм представляет реальную историю поисков и принятия собственного прошлого родившихся в Нидерландах молодых людей армянского и турецкого происхождения. После долгих поисков, самопознания и свидетельств, они подтверждают осуществленное преступление и отдают дань уважения жертвам Геноцида армян.
Режиссер фильма Кейс Схап представил историю возникновения идеи и съемок. После показа состоялось обсуждение при участии главных героев фильмы Синана Кана и Ара Хеличи, а также при участии режиссера фильма Кейса Схапа и психолога и историка Тома Цвана. После обсуждения была представлена одноименная книга Синана Кана и Ара Геличи.
Ранее, 11-го марта, в Амстердаме состоялся закрытый показ фильма «Кровные братья» для представителей средств массовой информации, которому последовало обсуждение ( http://bloedbroeders.vara.nl/Newsdetail.15658.0.html?&tx_ttnews[tt_news]=136979&cHash=3b3fd09bd92fd0238d46f5908e25a89d) фильма и поднятых в фильме вопросов. В обсуждении принимали участие психолог и историк Том Цван, свциолог и геноцидовед Угур Унгор, депутат Палаты представителей Нидерландов, член партии «Христианский союз» Джоэль Фордевинд, эксперт газеты «Финансиер дахблад» Айко Есаян, председатель «Союза турецких рабочих» Мустафа Аранчи.
Вечером 22-го марта по второму каналу Общественной телекомпании Нидерландов начался показ документального фильма «Кровные братья». Последующие части фильма будут показаны по воскресеньям до 26-го апреля. (Адрес фильма можно найти по следующей ссылке http://www.npo.nl/bloedbroeders/POMS_S_VARA_813896.