Քուվեյթի հայ լուսավորիչը
Շքեղությունների հանդեպ մեծ սիրով հայտնի աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկը մութն ընկնելուն պես լուսավորվում է Նազոյի շնորհիվ: Այս մասին գրում է imyerevan.com կայքը:
Քուվեյթի հայտնի շինությունների և մեծահարուստների առանձնատների ամենահայտնի դիզայներներից մեկը Նազարեթ Մոսիսյանն է: Լուսավորության դիզայներն իր լուսավորչական գաղափարներով նավթային գերտերությունում է ծնվել ու մեծացել: Ծնվելն այստեղ բավական չէ Քուվեյթի քաղաքացիություն ստանալու համար, ուստի ինքը փաստացի Լիբանանի, իսկ «հոգով ու սրտով» ՀՀ քաղաքացի է:
«Ընտանիքս Քուվեյթ է եկել Լիբանանից, բայց մենք մեծացել ենք մեկ հայրենիքի գաղափարով: Հայաստանն է մեր հայրենիքը, չնայած այստեղ եմ ծնվել: Իրականում Քուվեյթը բավականին փակ երկիր է, բայց հայերս այստեղ առանձնահատուկ տեղ ունենք: Մեր համայնքը Քուվեյթի ամենամեծ ու հայտնի քրիստոնյա համայքներից է»:
Քուվեյթի հայկական համայնքը միակն է, որն ունի եկեղեցի և դպրոց, իհարկե ըստ Քուվեյթի օրենքների, դրանք չեն կարող պատկանել հայերին, բայց երկար ժամանակով վարձակալության են տրված: Հայկական վարժարանում լուսավորչական գաղափարներով ոգևորված Նազարեթն ավարտելուց հետո անցավ գործի, որպեսզի բառի բուն իմաստով լուսավորի քաղաքը:
«Դուբայում սովորելուց հետո վերադարձել եմ այստեղ, սկզբում ինտերյերի դիզայնով էի զբաղվում, բայց կամաց-կամաց սկսեցի աշխատել լուսավորության դիզայնի ոլորտում: Լույսերի տարբեր երանգների միջոցով հնարավոր է տրամադրություն փոխել: Դասական ջահերից մինչև պարզ լամպեր՝ ամեն ինչ կարող է լույս տալ, բայց լուսավորություն հաղորդելն ուրիշ զգացողություն է»:
Քուվեյթի հայ լուսավորիչն աշխատում է թե՛ մեզ հայտնի տեխնոլոգիաներով, թե՛ նոր հնարքներով: Էկոլոգիապես մաքուր ու շրջակա միջավայրը չկեղտոտող լույսերը հիմա ամենապահանջվածն են ու նաև թանկարժեքը: Չնայած գնի մասին Քուվեյթում չեն անհանգստանում՝ կարևորը շքեղությունն է:
«Ամենատեսարժան աշխատանքը որ արել եմ դա հսկայական լուսային գնդերով լուսավորվող ծենքի ինտերիերն է: Դրանք ամրացված են առաստաղին, տարբեր բարձրությունների վրա ու առանձնահատուկ տրամադրություն են ստեղծում: Ունեմ նաև Արտաքին լուսավորության մաշտաբային աշխատանքներ: Այստեղ ես նաև ներկայացնում եմ եվրոպական տարբեր ընկերություններ»:
Լուսավորչական գաղափարներով հիմա Նազոն Քուվեյթի մյուս հայերի հետ պատրաստվում է համայնքային մեգաշոուի: Հայտնի հեռուստանախագծերից մեկով ոգեշնչված՝ Արևելքի ամենահայտնի հայկական համայնքներից մեկը պատրաստվում է «Հայերը տաղանդներ ունեն»՝ Armenians got talent շոուին: Առաջին ուրախ քայլերն արդեն համացանցում են:

Армянский просветитель Кувейта
Как только в одной из самых богатых стран мира, известной своей любовью к роскоши, наступает вечер, улицы освещаются благодаря Назо.
Наш соотечественник Назарет Мосисян – один из самых знаменитых дизайнеров Кувейта, автор многочисленных шикарных особняков страны. Светодизайнер родился и вырос в нефтяной сверхдержаве. Однако родиться в Кувейте ещё не значит стать её гражданином. Юридически он является гражданином Ливана, а сердцем и душой считает себя гражданином Армении.
«Моя семья переехала в Кувейт из Ливана, но мы всегда считали своей настоящей родиной Армению. Армения родина моих предков, моя родная страна, даже несмотря на то, что я вырос здесь. В действительности Кувейт – очень закрытая страна, но армяне здесь в особом почете. Армянская община самая большая в Кувейте и самая знаменитая христианская община».
Армянская община Кувейта единственная, у которой есть церковь и школа. Конечно, по законам Кувейта, они не могут принадлежать армянам, но предоставлены в аренду армянам на длительный срок. После окончания армянского колледжа, воодушевленный световыми идеями Назарет взялся за дело, чтобы в прямом смысле осветить весь город.
«Я продолжил свое образование в Дубайе, однако после окончания учебы вернулся обратно. Сначала занимался дизайном интерьера, но постепенно вовлекся в сферу светового дизайна. Благодаря различным оттенкам света можно изменить настроение. От классических люстр до обычных лампочек – всё может служить источником света, однако правильное освещение – это совсем другая история».
Армянский светодизайнер Кувейта в работе использует как известные нам технологии, так и световые ноу-хау. Экологически чистые и не засоряющие окружающую среду источники света сегодня самые востребованные, к тому же самые дорогие. Хотя, в Кувейте не сильно заботятся о цене, главное – шик.
«Самой своей лучшей работой я считаю освещенное огромными световыми шарами здание. Шары прикреплены к потолку на различной высоте и создают особое настроение. У меня есть также масштабные работы внешнего освещения. В Кувейте я также представляю различные европейские компании».
На данный момент Назо с другими армянами готовят большое световое мегашоу. Вдохновившись знаменитым телешоу, одна из самых знаменитых армянских общин Азии готовится к шоу «Армянские таланты» – Armenians Got Talent. Первые веселые шаги можно оценить уже в интернете.