Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Իրանի և Ռումինիայի արտգործնախարարների հետ
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Հայաստանի և Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները բարձր գնահատեցին երկու հարևան երկրների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները և կարևորեցին համատեղ ծրագրերի իրականացումն ու համագործակցության ընդլայնումը: Անդրադարձ կատարվեց առաջիկայում կայանալիք փոխայցելություններին, ինչպես նաև Թեհրանում նախատեսված հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքներին։
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Զարիֆը քննարկեցին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները։ Մտքեր փոխանակվեցին մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հաջորդ հանդիպումը Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Տիտուս Կորլացեանի հետ էր: Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ռումինական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին:
Նախարարները մտքեր փոխանակեցին երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական կապերի զարգացման, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված համագործակցության խորացման վերաբերյալ։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Տիտուս Կորլացեանը կարևորեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև պարբերական քաղաքական խորհրդատվությունների անցկացումը և փոխգործակցության ակտիվացումը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում։ Անդրադարձ կատարվեց Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերություններին։
Ռումինիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը։
Նույն օրը նախարար Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Կոսովոյի նախագահ Աթիֆեթե Յահյագայի հետ։ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ թեև Հայաստանը չի ճանաչել Կոսովոն, սակայն նման կարգի հանդիպումներն օգտակար են մտքերի փոխանակման համար: Նախագահ Յահյագան ներկայացրեց Կոսովոյի հարևան երկրների հետ հարաբերությունները։ Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին միջազգային գերակա մի շարք խնդիրների վերաբերյալ:

Встречи Эдварда Налбандяна в Нью Йорке
23-го сентября в Нью Йорке министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел �?рана Мохаммадом Джавадом Зарифом.
Руководители внешнеполитических ведомств Армении и �?рана высоко оценили существующие между двумя соседними странами дружественные отношения и отметили важность осуществления совместных программ и расширения сотрудничества. Стороны коснулись намеченных взаимных визитов, а также подготовки предстоящего 12-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии.
Министры Налбандян и Зариф обсудили последние развития переговорного процесса вокруг иранской ядерной программы. Состоялся обмен мнениями вокруг ряда международных и региональных проблем.
Следующая встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна состоялась с министром иностранных дел Румынии Титусом Корлацеаном. Собеседники коснулись вопросов повестки дня армяно-румынских отношений.
Министры обенялись мнениями вокруг расширения договорно-правовой базы, развития торгово-экономических связей, углубления межпарламентского и децентрализованного сотрудничества.
Эдвард Налбандян и Титус Корлацеан отметили важность проведения периодических политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран и активизации взаимодействия в рамках международных организаций. Стороны коснулись отношений Армения – Европейский Союз.
По просьбе руководителя внешнеполитического ведомства Румынии министр Налбандян представил совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы.
В тот же день министр Налбандян встретился с президентом Косово Атифете Яхьягой. Эдвард Налбандян отметил, что хоть Армения не признала Косово, но встречи подобного рода полезны для обмена мыслями. Президент Яхьяга представила отношения Косово с соседними государствами. Собеседники обменялись мнениями вокруг ряда актуальных международных проблем.