Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Ֆինլանդիայի արտաքին քաղաքական ընկերակցության պատվիրակությանը
Ապրիլի 26-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆինլանդիայի հեղինակավոր “Պաասիկիվի” արտաքին քաղաքական ընկերակցության պատվիրակությանը, որի կազմում էին Ֆինլանդիայի քաղաքական և հասարակական գործիչներ, դիվանագետներ և վերլուծաբաններ։
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերին ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարբեր երկրների և տարածաշրջանների հետ  գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված քայլերը, տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվող ջանքերը։
Նախարարը պատասխանեց նաև ներկաների բազմաթիվ հարցերի։
Պատասխանելով հարցերից մեկին` նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի պնդմանը, թե Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրման արարողությանն իր չհնչեցված ելույթի և ապրիլի 23-ի Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության բովանդակությունը նույնն է։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ միգուցե Դավութօղլուն մոռանում է, որ 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում կային այլ մասնակիցներ, ովքեր կարող են հիշեցնել՝ ինչ է տեղի ունեցել իրականում։
“Հիշեցնեմ, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրման արարողության բոլոր ելույթ ունեցողները պետք է նախապես տրամադրեին իրենց ելույթների տեքստերը։ Թուրքիան խախտեց այդ պայմանավորվածությունը։ Եվ դա էր պատճառը, որ ստորագրման արարողությունը հետաձգվեց այնքան, մինչև թուրքական կողմը ստիպված եղավ տրամադրել իր ելույթի տեքստը։
Ստորագրման արարողության բոլոր մասնակից երկրների ներկայացուցիչները անընդունելի համարեցին թուրքական կողմի ելույթի տեքստը և առաջարկեցին արարողությունը անցկացնել առանց ելույթների և Թուրքիայի արտգործնախարարը ստիպված եղավ դրան համաձայնել։ Դա էր պատճառը, որ արարողությունը տեղի ունեցավ շուրջ երեք ժամ ուշացումով; Ավելին՝ ներկա արտգործնախարարները ստորագրման արարողությունից անմիջապես հետո հանդես եկան հրապարակային մեկնաբանություններով՝ ընդգծելով, որ ստորագրումից հետո արված որևէ հայտարարություն չի կարող ազդեցություն ունենալ արձանագրություններում ամրագրված պայմանավորվածությունների վրա։
Եթե թուրքական կողմը կարծում է, որ այսօր կարելի է վերակենդանացնել այն, ինչ մերժվել է բոլորի կողմից չորս ու կես տարի առաջ, ապա դա ապարդյուն է և անհեռանկարային։
Իմիջիայլոց, նույնը ես ասացի Թուրքիայի արտգործնախարարին անցյալ տարվա դեկտեմբերին Երևանում”, շեշտեց նախարար Նալբանդյանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը հավելեց. “Զարհուրելի կլիներ պատկերացնել, որ Հոլոքոստի, Կամբոջայի, Ռուանդայի, մարդկության դեմ այլ ոճիրների իրականացնողներին կարելի է զոհերի հետ նույն հարթության վրա դնել։
Դեռ 99 տարի առաջ՝ 1915թ. մայիսի 24-ի հատուկ հռչակագրով Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան, նախազգուշացրեցին հայ ժողովրդի դեմ կոտորածներ իրականացնողներին, որ նրանք պատասխանատվության կենթարկվեն «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործած Թուրքիայի այս նոր հանցագործությունների համար»: Ասվածը արդիական է միջազգային հանրության համար՝ կանխարգելելու նոր ցեղասպանություններ, մարդկության դեմ նոր հանցագործություններ։” Այս  մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Foreign Minister of Armenia received the delegation of Foreign Policy Society of Finland
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/04/202.-Foreign-Minister-of-Armenia-received-the-delegation-of-Foreign-Policy-Society-of-Finland-26.04.2014.jpg)
On April 26 Minister Edward Nalbandian received the delegation of well-known “Paasikivi” foreign policy society which consists of Finland’s political and public figures, diplomats and experts.
Minister Nalbandian presented to the guests the Armenian foreign policy priorities, steps towards the development of partnership with different states and regions, Armenia’s approaches on regional issues and their resolution, efforts of Armenia and the international community toward the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Minister also answered to a number of questions.
Answering one of the questions, Minister Nalbandian touched upon the claim by the Turkish Foreign Minister that the content of the non-pronounced speech in Zurich during the signing ceremony was similar to that of the Turkish PM statement on April 23. Maybe he forgets that on October 10, 2009 there were other participants in Zurich who could remind what happened in reality.
“I would like to recall that according to the reached agreement everyone who was to make a statement during the signing ceremony of Protocols in Zurich should have beforehand provided their texts of speeches. Turkey breached this arrangement. This is the reason why the signing ceremony was postponed so long until the Turkish side felt obliged to provide the statement text.
All the representatives of states participating in the signing ceremony considered the statement text of the Turkish side as unacceptable and suggested to hold the ceremony without any speeches and the Turkish Foreign Minister was obliged to accept that. That was the reason why the ceremony took place with nearly 3-hours delay. Moreover, right after the signing ceremony the participating Foreign Ministers made public comments, underlining that any statement made following the signing could not have an impact on the reached agreements enshrined in the Protocols.
If the Turkish side considers, that it could reanimate today what was rejected by all four and a half years ago, it is in vain and without perspectives.
By the way, I told the same to the Turkish Foreign Minister last December in Yerevan,” highlighted Minister Nalbandian.
Edward Nalbandian added, “It would be appalling to imagine that the perpetrators of Holocaust, Cambodia, Rwanda, other crimes against humanity, can be equated with the victims.
99 years ago on May 24, 1915 Russia, France and Great Britain issued a special declaration by which they warned the perpetrators of the atrocities against the Armenian people that they would be held personally responsible for “these new crimes of Turkey against humanity and civilization.” That statement is still important for the international community in preventing new genocides, new crimes against humanities.”