Սոֆիայում հարգեցին Սումգայիթյան զոհերի և Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակը
Փետրվարի 28-ին ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ Սոֆիայի հայկական գերեզմանատան Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի մոտ տեղի ունեցավ Սումգայիթի զոհերի հիշատակի 26-րդ տարելիցի և հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության հիշատակին նվիրված միջոցառում,- տեղեկացնում են Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանատան մամլո կենտրոնից:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բուլղարահայոց թեմի Առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ. Աբգար վարդապետ Հովակիմյանի կողմից մատուցվեց հոգեհանգստյան պաշտոն:
Ելույթի խոսքով հանդես եկավ Բուլղարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Սհոյանը, ով մասնավորապես նշեց, որ հայ ազգաբնակչության նկատմամբ դաժանորեն իրականացվեց էթնիկ զտումների և տեղահանման քաղաքականություն և պետականորեն կազմակերպված հանցագործություն: «Միջազգային հանրությունը քաղաքական և իրավական լիարժեք գնահատական դեռևս չի տվել կատարվածին, մինչդեռ ամեն հնարավորն արվեց և արվում է հանցագործությունների հանգամանքները թաքցնելու և իրողությունը խեղաթյուրելու ուղղությամբ»,- իր խոսքում ընդգծեց դեսպան Սհոյանը:
Ելույթ ունեցան «Հայ դատ» հանձնախմբի համանախագահ Վարդանուշ Թոփակբաշյանը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սոֆիայի մասնաճյուղի ատենապետ Սոնյա Ավագյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ դեսպանության անձնակազմը, հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Event dedicated to 26th anniversary of Sumgait pogroms held in Bulgaria
On Feb. 28, wreaths were laid in memory of the victims of the Sumgait pogroms during a commemoration event held by the Embassy of the Republic of Armenia in Bulgaria near the monument to the victims of Armenian Genocide at the Armenian cemetery in Sofia.
A Requiem Mass was served by Vicar of the Armenian Apostolic Church of Bulgaria, Archimandrite Abgar Hovakimyan.
In his speech, RA Ambassador to Bulgaria Arsen Shoyan particularly mentioned that Azerbaijan had implemented brutal ethnic cleansing, a policy on deportation of the Armenian population and organized a crime against the Armenians. “The international community still hasn’t given a full legal and political evaluation of the events, but is doing everything possible to conceal the crime and distort the reality,” said Ambassador Shoyan.
Among other speakers were Vice-Chairman of the Armenian National Committee Vardanush Topakbashyan and Chairman of AGBU Sofia Chapter Sonya Avagyan, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.