Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ղազախստանի հայ համայնքի հետ
Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 18-ին Նուր-Սուլթանում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ուզբեկստանից ժամանած մեր հայրենակիցները։
Ինչպես «Հայերն այսօրին» հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշանակալի է համարել հայ համայնքի ներդրումը Ղազախստանի զարգացման գործում: «Շատ կարևոր է, որ դուք Ղազախստանի լավ քաղաքացի լինեք: Սակայն միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանաք, թե ինչ կրոն ու մշակույթ եք ներկայացնում, պետք է հպարտությամբ ներկայացնեք հայ ազգը»,- նշել է Հանրապետության նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ 21-րդ դարում ամենակարևոր ռեսուրսը ոչ թե բնական պաշարներն են, այլ մարդկային ռեսուրսը: Այս առումով, նա մեծապես կարևորել է սփյուռքի ներուժի օգտագործումն ու հայ ժողովրդի միասնական լինելը: «Մեր ուժը մեր միասնական լինելու մեջ է: Պետք է սովորենք միասին ապրել ու աջակցել իրար: Մենք քիչ ենք, սակայն մեկ ազգ ենք և պարտավոր ենք իրար աջակցել: Առաջնայինը մեր ազգային միասնությունն է: Հաջողության հասնելու այլ ուղի չկա: Սա հաջողության գրավականներից մեկն է»,– ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Որպես հաջողության մյուս գրավական՝ Հանրապետության նախագահն առանձնացրել է ազնիվ ու նվիրված աշխատանքը:
Միևնույն ժամանակ, Արմեն Սարգսյանը կարևորել է նոր սերնդին բարձրակարգ կրթությամբ ապահովելը՝ որպես ավելի ամուր ու վստահելի ապագայի երաշխիք: «Մենք ունենք հարստություն, դա մարդկային հարստությունն է, դա դուք եք և ձեր երեխաները: Ինձ համար շատ էական է հաջորդ սերունդը: Մենք դպրոցից սկսած պետք է կարողանանք երեխաներին ճիշտ կրթել: Որպես նախագահ՝ իմ պարտականությունն եմ համարում առաջնորդել ժողովրդին որոշակի հստակ տեսլականներով: Եվ տեսլականներից առաջինն այն է, որ երկրում երեխաների նկատմամբ ուշադրությունը պետք է լինի ամենաառաջնայինը: Վաղը հայրենիքը պաշտպանող զինվորն այսօրվա երեխան է: Որպեսզի նա կարողանա վաղը երկիրը պաշտպանել, պետք է ունենա ամենավերջին տեխնոլոգիան, քանի որ հրացանով չի պաշտպանելու, այլ դրոններով: Ու դրա համար պետք է ճիշտ կրթություն ստացած լինի: Հայաստանը ինքը պետք է արտադրի իր դրոնը: Իսկ որպեսզի դրոն արտադրի, պետք է ունենա բարձրորակ կրթական համակարգ՝ մանկապարտեզից մինչև համալսարան»,- նշել է նա:
Հանրապետության նախագահը հայտարարել է, որ 21-րդ դարը հայերի դարն է, և մենք ունենք հնարավորություն ու ներուժ՝ դառնալու հաջողակ ազգ:
Ելույթի ավարտին նախագահ Արմեն Սարգսյանը լսել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև պատասխանել նրանց հարցերին

Президент Армен Саркисян в Нур-Султане встретился с армянской общиной
Находящийся с рабочим визитом в Казахстане Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня в Нур-Султане встретился с представителями армянской общины. Во встрече приняли участие также наши соотечественники, прибывшие из Узбекистана.
Президент Армен Саркисян счёл значимым вклад армянской общины в дело развития Казахстана. «Очень важно, чтобы вы были хорошими гражданами Казахстана. Однако в то же время вы не должны забывать, какую религию и культуру представляете, вы должны с гордостью представлять армянскую нацию», – отметил Президент Республики.
Армен Саркисян подчеркнул, что в 21-ом веке самый важный ресурс не природные ресурсы, а человеческий капитал. В этом плане он подчеркнул большое значение использования потенциала диаспоры и единства армянского народа. «Наша сила в нашем единстве. Мы должны научиться жить вместе и помогать друг другу. Нас мало, однако мы – одна нация и готовы друг другу помогать. Единство нашей нации – прежде всего. Нет другого пути для достижения успеха. Это один из факторов успеха», – сказал Президент Саркисян.
В качестве другого фактора успеха Президент Республики выделил честный и преданный труд.
В то же время Армен Саркисян подчеркнул необходимость обеспечения нового поколения высококлассным образованием, в качестве гарантии более крепкого и надёжного будущего. «Мы обладаем богатством, это человеческое богатство, это вы и ваши дети. Для меня очень существенно следующее поколение. Мы должны суметь, начиная со школы, давать детям правильное образование. Я считаю своей обязанностью в качестве президента вести народ в направлении чётких ориентиров будущего. �? важнейший из этих ориентиров состоит в том, что внимание к детям должны быть в стране приоритетным. Защищающий завтра родину солдат – сегодняшний ребёнок. Чтобы он мог завтра защищать страну, он должен иметь самые последние технологии, поскольку будет защищать не ружьём, а дронами. �? для этого он должен быть правильно образованным. Армения сама должна производить свои дроны. А чтобы производить дроны, должна иметь высококачественную образовательную систему, от детского сада до университета»,– ответил он.
Президент Республики заявил, что 21-ый век – век армян, и у нас есть возможность и потенциал стать успешной нацией.
Завершив выступление Армен Саркисян выслушал представителей армянской общины, а также ответил на их вопросы.