Դեկտեմբերին տեղի կունենան ԱԺ արտահերթ ընտրություններ. ՀՀ վարչապետ
Այս տարվա  դեկտեմբերին Հայաստանում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 2-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք պետք է արձանագրենք, որ վերջին զարգացումներից հետո 2018թ.-ի դեկտեմբերին ՀՀ-ում տեղի են ունենալու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները: ՀՀ-ում հաստատված է ուղիղ ժողովրդավարական իշխանություն: Եթե պարզվի, որ ես վարչապետի կարգավիճակում ժողովրդի ներկայացուցիչը չեմ, ուրեմն ընտրություններ չեն կայանա, եթե պարզվի, որ ես վարչապետի կարգավիճակում ժողովրդի ներկայացուցիչն եմ, ուրեմն ընտրությունները կկայանան»,- շեշտեց վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական մի քանի ուժերի կողմից ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությանն ուղղված քայլերին, վարչապետը նշեց, որ դրանք միտումնավոր են արվում:
«Հիմա, եթե հարց է գնում` հակահեղափոխություն կա, թե չկա, կարող ենք պաշտոնապես արձանագրել, որ ՀՀ-ում կա հակահեղափոխություն, և Հայաստանում հակահեղափոխական են այն ուժերը, ովքեր պաշտպանել են և պատրաստվում են պաշտպանել այդ նախագիծը.ինձ հավաստիացնում են, որ դա 3 քաղաքական ուժերի կողմից ներկայացված նախագիծ է: Այն պատգամավորը, ով կաջակցի այդ նախագծին, ինքը ցանկանում է, որ կոռուպցիոն նախագիծը հասնի ռևանշի կառավարության նկատմամբ, մենք, բնականաբար, դա թույլ չենք տա»,- նշեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ հանդիպել է նաև ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ ու նրան ներկայացրել ընտրությունների անցկացման շուրջ իր դիրքորոշումը:

Внеочередные выборы в парламент пройдут в декабре. Премьер-министр РА
Внеочередные выборы в парламент пройдут в Армении в декабре текущего года. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам премьер-министр Никол Пашинян.
Мы должны отметить, что после недавних событий внеочередные выборы в парламенте пройдут в Армении в 2018 году. В Армении утверждено прямое демократическое правительство. Если окажется, что я не являюсь представителем народа в статусе премьер-министра, выборы не состоятся, но если окажется, что я представитель народа в статусе премьер-министра, то выборы состоятся”, – он сказал.
Коснувшись шагов нескольких парламентских сил, направленных на внесение поправок в Регламент НС, премьер-министр сказал, что эти действия осуществляются намеренно.
Если есть вопрос, существует ли контрреволюция в Армении или нет, мы можем официально заявить, что контрреволюция в Армении существует, а силы, которые поддержали и планируют поддержать этот законопроект, – это контрреволюционные силы. Меня уверяют, что это законопроект, представленный тремя политическими силами. Тот член парламента, который поддержит этот законопроект, желает, чтобы коррупционное правительство отомстило правительству, и мы, естественно, этого не допустим”, – сказал он.
Пашинян отметил, что встретился со спикером парламента Ара Баблояном и представил ему свою позицию по проведению выборов.