Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին չի պետականացվի
Թուրքիայի բարձրագույն վարչական դատական մարմինը՝ Պետական խորհուրդը չեղյալ է համարել Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու պետականացման մասին Նախարարների խորհրդի որոշումը: Այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Դիարբեքիրի Սուր գավառում սկսված թուրք-քրդական բախումների պատճառով 2016 թվականի մարտի 21-ին Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը որոշում էր կայացրել պետականացնել գավառի մեծ մասը: Պետականացման տարածքների մեջ էին մտել նաև Սուրբ Կիրակոս, քելդանիական Սուրբ Սարգիս, հայկական կաթոլիկ, ասորական Մարիամ Աստվածածին և բողոքական եկեղեցիները:
Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից փաստաբան Ալի Էլբեյօղլուն պետականացման որոշման դեմ դատական հայց էր ներկայացրել Պետական խորհրդին, որն էլ բավարարել է ներկայացված բողոքը:
Պետական խորհուրդն արձանագրել է, որ Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին մշակութային ժառանգություն է, որը պետք է առնվի պաշտպանության տակ: Բացի այդ, որոշման մեջ նշվել է, որ այն բաց է կրոնական արարողությունների համար և որ թուրք-քրդական բախումներից մեծապես տուժած եկեղեցին պետք է մոտ ժամանակներս վերանորոգվի:
Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին 2015 թվականից փակ է: Անվտանգության ուժերը թույլ չեն տալիս անգամ մուտք գործել եկեղեցու շրջակայք: Սակայն անգամ նման պարագայում այն մեծապես վնասվել է և ենթարկվել թալանի:

Армянская церковь св. Кириакос в Диарбекире не будет передана государству
Верховный административный судебный орган Турции – Государственный совет признал недействительным решение Совета министров об изъятии государством армянской церкви св. Кириакос в Диарбекире. Об этом сообщает стамбульская армянская газета «Акос».
21 марта 2016 г. Совет министров Турции из-за усиления турецко-курдских столкновений в области Сур принял решение об экспроприации в пользу государства большей части территории края, на которой оказались церкви св. Кириакос ААЦ, келданийская св. Саргиса, армянская католическая, ассирийская Марии Богородицы и протестантские.
Адвокат Али Эльбейоглу, представляющий интересы фонда армянской церкви св. Киракос, опротестовал решение Совета министров. Протест был удовлетворен Государственным советом.
Госсовет констатировал, что армянская церковь св. Киракос является культурным наследием и должна быть взята под охрану. Кроме того, в решении отмечено, что она открыта для религиозных церемоний и как особенно пострадавшая от турецко-курдских столкновений, должна быть отремонтирована в ближайшее время.
Церковь закрыта с 2015 г. Силы безопасности запрещают даже появляться в ее окрестностях. Однако при этом она сильно повреждена и полностью разграблена.